za

Kryptowaluty na 2020 – podsumowanie serii

Nexo Earn Aplikacja

W ostatnim czasie prezentowaliśmy Wam kryptowaluty, którym warto się przyjrzeć podczas restrukturyzacji swojego portfolio w 2020 r. Zebraliśmy je w krótkim podsumowaniu, wraz z linkami do pełnych wersji artykułów, w których znajdziecie bardziej wyczerpujące informacje na temat projektów.

Najciekawsze kryptowaluty na 2020

W naszej serii nie opisywaliśmy takich “monet” jak Bitcoin, Litecoin czy Ether, gdyż są to już projekty powszechnie znane. Nie było więc sensu jeszcze raz o nich przypominać. Zatem jakie kryptowaluty skupiły na sobie nasze zainteresowanie?

Dash

Dash recenzjaDash powinien być dobrze znany inwestorom z dłuższym stażem na rynku. Wcześniej funkcjonował pod szyldem Darkcoin. Firma chciała jednak zmienić wizerunek na taki, który bardziej odpowiada masowemu rynkowi (z ang. dash oznacza szybkość, pęd).

Protokół projektu jest oparty o hybrydę algorytmów PoS oraz PoW. Warto odnotować, że sieć dodatkowo wzmacniają Masternody (MN), czyli pełne węzły wzbogacające system o nowe funkcjonalności – w sieci jest ich aktualnie ponad 4600. Aby utworzyć MN w sieci Dash potrzebujemy zdeponować 1000 DASH na portfelu ze stałym łączem internetowym. Dash ma zaklepane solidne partnerstwa z firmami takimi jak Western Union czy Wells Fargo. Dodatkowo społeczność Dash jest bardzo aktywna a wokół infrastruktury powstają liczne projekty, takie jak np. Dash Taxi.

Więcej o Dashu przeczytasz tutaj.

Basic Attention Token (BAT)

kryptowaluty 2020Basic Attention Token (BAT) jest integralną częścią platformy, tworzącej nowy rynek wyszukiwania informacji w sieci. Token możecie kojarzyć, bo jest on powiązany z coraz popularniejszą przeglądarką internetową Brave.

Brave stawia na coś, co jest dziś szczególnie ważne – prywatność użytkowników. Chroni ich dane, blokuje reklamy oraz skrypty umożliwiające śledzenie oraz zbieranie danych na Wasz temat.

Szukasz więcej informacji? Wejdź w ten link.

Chainlink (LINK)

chainlinkCzas na projekt, który działa od 2017 r., ale o którym świat wyraźniej usłyszał dopiero niedawno. ChainLink zaczął zyskiwał na popularności pod koniec 2019 r. Został opracowany jako pierwsza zdecentralizowana Oracle, która może dostarczać dane zewnętrzne do smart kontraktów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć że ChainLink zapewni twojemu smart kontraktowi dostęp do dowolnego zewnętrznego API, z którym chcesz się połączyć.

Co może Was zaskoczyć, to fakt, że ChainLink jest partnerem z siecią operatorów transakcji bankowych SWIFT. To chyba najlepiej pokazuje o jakim potencjale mówimy.

Po więcej ciekawostek odsyłamy Cię tutaj.

Ren

ren protocol opis projektuRen to projekt mocno skupiony na DeFi oraz interoperacyjności sieci blockchain. Dzięki Ren, użytkownicy będą w stanie przesyłać swoje cyfrowe monety między dowolnymi blockchainami z zachowaniem prywatności.

Warto zaznaczyć, że Ren nie jest jednak do końca blockchainem, a raczej protokołem do komunikacji P2P (podobnie jak BitTorrent), wykorzystującym tokeny ERC-20 jako zabezpieczenie dla węzłów w sieci.

Jak podają twórcy Ren:

“Większość obecnych projektów z dziedziny interoperacyjności tworzy protokół będący nowym standardem, który inne blockchainy muszą zaimplementować by móc się przyłączyć. RenVM przyjmuje inne podejście i to on łączy się z innymi blockchainami.”

Po więcej informacji zapraszamy tutaj!

Holo (HOT)

Holo to z kolei rozproszona platforma hostingowa peer-to-peer (P2P) dedykowana aplikacji Holochain (hApps). Niektórzy określają ją rodzajem pomostu do nowego Internetu. Holochain ma ambitne plany. Chce zastąpić blockchain jako platformę do przechowywania danych, tworzenia dApps’ów i łatwych transakcji.

Czy to wszystko nie brzmi na wyrost? Holo robi z hostingiem to, co Airbnb zrobiło z hotelami – każdy może zostać gospodarzem, zamieniając komputer w źródło dochodów i zarabiając do tego na HoloFuel (HOT) za hosting aplikacji rozproszonych. Oprogramowanie Holo działa w tle, przydzielając zapasową pamięć i moc obliczeniową do obsługi hApps w sieci.

Cały artykuł o Holo znajdziesz w tym miejscu.

Enjin Coin (ENJ)

kryptowaluta enjin kryptowaluty 2020Dotarliśmy do projektu, który jest niemal tak stary jak Bitcoin. Początki Enjin sięgają bowiem aż 2009 roku. Współtwórcą Enjin Coin i jednocześnie dyrektorem technologicznym (CTO) jest – co może was szczególnie zaciekawić – Polak, Witek Radomski. Enjin jest głęboko zaangażowany w branżę gier

Jeśli cele twórców powiodą się, projekt zrewolucjonizuje rynek gier. By lepiej zobrazować możliwości Enijn posłużymy się do tego celu przykładem: wyobraź sobie że skin do postaci w grze League of Legends, Fortnite czy CS:GO znudził Ci się i nie chcesz nim już grać. W takiej sytuacji dzięki Enjin Coin (ENJ) masz kilka opcji:

  • możesz wystawić go na sprzedaż w Enjin Marketplace, serwisie o globalnym zasięgu, w którym gracze kupują/sprzedają przedmioty zdobyte w grach i zarabiają kryptowalutę ENJ
  • kolejną opcją jest zamiana przedmiotowego skina na zupełnie inny przedmiot (nie koniecznie skin) w odrębnej grze (tak tak Enijn to umożliwia). Powiedzmy że skina do postaci w Fortnite wymieniasz na nową skórkę czołgu w grze World of Tanks. Wystarczy kilka kliknięć i gotowe. Możesz zasiadać za sterami “rudego 102”.

Więcej informacji możesz znaleźć pod tym linkiem.

Grin (GRIN)

Grin kryptowaluta kryptowaluty 2020Zwolennicy Grin wszem i wobec oświadczają, że zastąpi on samego Bitcoina. Czy jednak nie brzmi to trochę zbyt górnolotnie? W końcu Grin to stosunkowo nowy projekt – wystartował 15 stycznia 2019. Jest implementacją protokołu MimbleWimble, stworzonego przez anonimowym deweloperów w 2016 roku (powraca porównanie do BTC). Projekt został napisany w języku programowania Rust, rozwijanym przez Mozilla Foundation. Działa w oparciu o algorytm PoW. Nie posiada jednak publicznej księgi rachunkowej, co odróżnia go od BTC i zapewnia pełną anonimowość.

Cały artykuł znajdziesz w tym miejscu.

Tezos (XTZ)

xtz tezosTezos to “projekt rodzinny”. Został założony przez małżeństwo Arthura i Kathleen Breitman w 2014 roku.

Pod kątem technologicznym proponuje narzędzia do tworzenia smart kontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji (dApps), podobnie jak Ethereum. Posiada jednak szczególną cechę, a mianowicie kod Tezosa ma się samoistnie aktualizować i poprawiać błędy. Poprzez zastosowanie takiego rozwiązania, developerzy chcą uniknąć hard forków, które zazwyczaj skutkują podziałami wśród społeczności i wewnętrznymi konfliktami.

Zerknij też na cały tekst tutaj.

Cosmos (ATOM)

cosmos atomProjekt Cosmos (ATOM) na prawdę przybliża nas do świata znanego z powieści futurystycznych. Powstał w wyniku poszukiwań rozwiązania na jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata kryptowalut. Mowa o braku możliwości komunikowania się pomiędzy blockchainami bez pośrednika i budowę internetu łańcuchów bloków. Brzmi ciekawie, prawda? Przeczytaj więc cały artykuł na ten temat, który znajdziesz w tym miejscu.

Waves (WAVES)

Waves to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych projektów, jakie tu opisujemy. Został stworzony przez rosyjskiego biznesmena Aleksandra Ivanowa już w 2016 roku. Platforma obsługiwana przez Waves Platform AG, umożliwia swoim użytkownikom tworzenie własnych niestandardowych tokenów. Użytkownik może sam tworzyć, przenosić i wymieniać tokeny na zasadzie peer-to-peer, płacąc opłaty transakcyjne w natywnym tokenie platformy – WAVES. Konkurencja dla Ethereum? Całkiem możliwe!

Więcej ciekawostek znajdziesz tutaj.

Kryptowaluty 2020 roku – Wasze typy?

To nasze typy, jeśli chodzi o najciekawsze kryptowaluty 2020 roku. A jakie Wy blockchainowe inicjatywy śledzicie? Dajcie nam znać w komentarzach!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności