za
5 filmów o kryptowalutach, które warto obejrzeć

5 filmów o kryptowalutach, które warto obejrzeć

1,5% dla maluszka

O tym, że o cyfrowych aktywach słyszano już w niemal w każdym zakątku świata, nie trzeba nikogo przekonywać. Fakty bowiem mówią same za siebie. Ale czy wiedzieliście o tym, że cyfrowe aktywa coraz częściej stają się przedmiotem pracy filmowców i powstaje na ich temat coraz więcej dokumentów? Przedstawiamy Wam 5 pozycji filmowych poświęconych kryptowalutom, które warto obejrzeć zarówno w celach rozrywkowych, jak i edukacyjnych.

The Rise and Rise of Bitcoin (2014)

”The Rise and Rise of Bitcoin” jest amerykańskim dokumentem z 2014 roku. Za jego reżyserię odpowiada Nicholas Mros. Zawarto w nim liczne wypowiedzi osób oraz pracowników wysokiego szczebla z firm, które odegrały istotną rolę w historii popularyzacji pierwszej kryptowaluty. Dokument miał swoją premierą na nowojorskim festiwalu filmowym dniu 23 kwietnia 2014 roku. Co więcej, pozycja ta otrzymała nominację w kategorii „Najlepszy międzynarodowy film dokumentalny” na festiwalu w Zurychu w 2014 roku.

Chociaż film niedługo będzie miał już 9 lat, a w tym czasie sektor cyfrowych aktywów diametralnie się zmienił, to wiele rzeczy w nim zawartych jest nadal aktualne. Co więcej, przybliża nam obraz tego, jak wyglądały pierwsze lata funkcjonowania rynku bitcoina, jak i pozostałych kryptowalut.

 Netflix Explained: Cryptocurrency (2018)

Netflixowy dokument jest dedykowany każdej osobie, która chce nieco zaczerpnąć tematu cyfrowych monet, ale nie posiada zbyt wiele czasu. Chociaż film trwa jedynie 14 minut, to jego twórcom udało się zawrzeć w jego treści najistotniejsze wyjaśnienia dotyczące koncepcji kryptowalut oraz technologii blockchain, która leży u ich podstaw. Jest to zdecydowanie fajna opcja na pierwszy raz, jeśli ktoś w ogóle nie miał styczności z tym światem.

Crypto (2019)

Crypto to pełnometrażowy film z pogranicza gatunków thriller/kryminał. Co ciekawe, występują w nim znani z pewnością fanom kina tacy aktorzy, jak Kurt Russell, Beau Knapp czy Alexis Bledel. Fabuła skupia się na historii młodego bankiera z Wall Street, który zostaje uwikłany w sieć oszustw oraz prania brudnych pieniędzy. Oczywiście kluczowym narzędziem w całym procederze są kryptowaluty.

Trust No One: The Hunt for the Crypto King (2022)

Zeszłoroczny dokument kryminalny stworzony dla Netflixa, Trust No One: The Hunt for the Crypto King (w tłumaczeniu z angielskiego: Nie ufaj nikomu: polowanie na króla kryptowalut), opowiada o zagadkowej śmierci Geralda Cottena. Człowiek ten był założycielem kanadyjskiej giełdy kryptowalut QuadrigaCX. Multimilioner zmarł w 2018 roku w dziwnych okolicznościach. Po jego śmierci ujawniono, że 250 milionów tokenów CAD z pieniędzy inwestorów zostało nieodwracalnie zablokowane, ponieważ tylko Cotten posiadał dostęp do zimnych portfeli.

Cryptopia: Bitcoin, Blockchains, and the Future of the Internet (2020)

Jako piąty prezentujemy dokument, z którego otrzymujemy bardzo szczegółowy opis genezy Bitcoina, ale również i całego sektora kryptowalut. Dokument przeprowadza nas przez całą drogą ewolucji tego aktywa oraz pobudza do refleksji na temat przyszłości Internetu oraz finansów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności