za
Dolar wygrywa kryptowalutą wojnę - twierdzi Mike McGlone z Bloomberga

Kryptowaluty czy cyfrowe fiaty – czym będziemy płacić za kilka lat?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Dziś już chyba wszyscy to widzimy. Zbliża się kres papierowych pieniędzy. Czy to oznacza, że fiaty, w takiej formie jaką znamy, odejdą w zapomnienie? Jeśli do globalnego użytku nie wejdą prawdziwe kryptowaluty, grozi nam coś znacznie gorszego…

Fiaty umierają, kryptowaluty się rodzą?

Media zauważają, że choćby w czasie ostatniej imprezy firmy Mercedes-Benz w Atlancie gotówka nie była już w ogóle akceptowana na stoiskach korporacji. To samo spotkało uczestników Tropicana Field w Tampa Bay.

Powyższe to jednak dopiero początek. Rośnie lista jednostek samorządu terytorialnego, które dziś rozważają wprowadzenie zakazu używania gotówki w sklepach detalicznych w granicach miast. Niektórzy niezależni detaliści, tacy jak Sweetgreen, postanowili już teraz odrzucić gotówkę jako możliwą formę płatności.

Skoro społeczeństwa ogólnie się na to godzą, oznacza to, że tego chcą, prawda? W końcu detaliści i samorządy nie wdrażałyby idei transakcji bezgotówkowych bez zgody swoich klientów i wyborców. Nie mówiąc już o wprowadzeniu zakazu używania gotówki.

Okazuje się, że ludzie wcale nie są aż takimi wielkimi fanami cyfrowych płatności, jak chcą myśleć politycy czy korporacje. Nowe badania Cryptoslate pokazują, że coś zgoła innego. Okazuje się, że Amerykanie nie są zachwyceni pomysłem, że ich gotówka mogłaby potencjalnie stać się bezwartościowa, gdyby ten trend się utrzymał.

Niedawno Cryptoslate, portal, którego główną tematyką są kryptowaluty, przeprowadził badanie z udziałem 1000 amerykańskich konsumentów, którym zadano jedno pytanie: czy rząd USA powinien wyeliminować gotówkę z obiegu i uczynić wszystkie pieniądze cyfrowymi?

Co może szokować, tylko 13 procent respondentów odpowiedziało „tak”, z kolei aż 76 procent stwierdziło, że „nie”. Przyjrzyjmy się teraz bliżej, dlaczego tak wielu ludzi sprzeciwia się idei społeczeństwa bezgotówkowego. Jakie zaś argumenty przemawiają za zakazem gotówki jako środka wymiany?

Plusy społeczeństwa bezgotówkowego

Gdy minie początkowy szok, który przynosi wizja całkowitej eliminacja gotówki, możemy zacząć rozważać potencjalne korzyści, jakie daje nam taka ewolucja pieniądza.

visa2Jednym z najczęściej powtarzanych argumentów przemawiających za przeprowadzaniem wszystkich transakcji przy użyciu jakiejkolwiek formy karty kredytowej lub debetowej jest „przejrzystość”. Oznacza to, że w tym przypadku każda pojedyncza transakcja zostanie zarejestrowana w postaci stałego zapisu, który będzie można w dowolnym momencie przeglądać przez upoważnione strony.

Gdyby gotówka nie miała żadnej wartości ani użyteczności, handlarze narkotyków, broni i handlarze ludźmi nie byliby już w stanie prowadzić swojej działalności przestępczej. A przynajmniej ta byłaby znacznie utrudniona. Teoretycznie ich mafijne zachowania byłyby stosunkowo łatwe do monitorowania. Teoretycznie…

To samo można powiedzieć o wszelkiego rodzaju korupcji. Niezależnie od tego, czy mówimy o przekupnym polityku czy łamiącym prawo funkcjonariuszu organów ścigania, który bierze łapówki od mafiosów, korupcja byłaby trudniejsza do ukrycia. Inna sprawa, że w miejsce banknotów mogłoby pojawić się złoto w formie monet lub barter. Odłóżmy jednak teraz na bok te dywagacje. Chodzi o pokazanie wam, że bez papierowych pieniędzy przestępcy mają utrudnione zadanie. Przynajmniej przez jakiś czas…

Ponadto istnieje i inny powód, dla którego wiele firm prowadzi już dziś działalność „wyłącznie bezgotówkową”. Handel oparty na gotówce ułatwia bowiem nieuczciwe transakcje ze strony pracowników. Ponadto system oparty tylko na e-płatnościach sprawia, że samo prowadzenie księgowości w takim przedsiębiorstwie jest dużo prostsze.

Wyeliminowanie gotówki nie tylko sprawi, że prowadzenie rachunkowości osobistej będzie łatwiejsze i mniej kosztowne, ale także dotyczy przeprowadzania audytów w firmach.

kurs bitcoina manipulacjaInne powody? To proste. Wygoda. Jeśli nigdy nie będziesz musiał nosić przy sobie gotówki, nie musisz się martwić o jej utratę lub udanie się do bankomatu, aby uzyskać jej więcej. Nie mówiąc o innych problemach, które zwykle wiążemy z gotówką.

Dość przykry los spotka tylko producentów portfeli, ale jak wiemy, każda rewolucja żąda ofiar. Ogólnie trudno argumentować przeciwko idei, która głosi, że życie bez gotówki jest prostsze.

Do tego wszystkiego dochodzi coś jeszcze innego. Dodatkowy wysiłek związany z monitorowaniem transakcji gotówkowych, zarówno w celach księgowych, jak i audytowych, wiąże się z pewnymi kosztami. Wyeliminowanie potrzeby śledzenia tych transakcji gotówkowych teoretycznie pozwoliłoby zaoszczędzić pieniądze rządowe i – można mieć taką nadzieję – oszczędności te mogłyby zostać przekazane społeczeństwu. To jednak już chyba naiwność…

Pomimo tych potencjalnych korzyści niektórzy nadal twierdzą, że ryzyko związane ze stworzeniem jakiegokolwiek społeczeństwa bezgotówkowego jest większe niż potencjalna nagroda.

Zawsze jest druga strona medalu…

W pewnym sensie kochamy naszą gotówkę. Dorastaliśmy w świecie, w którym możemy korzystać z gotówki, kiedy chcemy, gdzie chcemy, na zakup towarów i usług, które chcemy. Pomysł, że nie jest to już możliwe, sprawia, że czujemy się dziwnie. Dla niektórych z nas jest nawet przerażający.

Tyle że poza – może i irracjonalnym – lękiem przed zmianą, niektórzy mądrzy ludzie wysunęli dość logiczne argumenty na temat zagrożenia związanego z przejściem na płatności cyfrowe.

Niektórzy obawiają się, że pełna rejestracja wszystkich transakcji może prowadzić do nadużycia władzy i / lub jeszcze większej korupcji, jeśli taki nadzór wpadnie w nieostrożne lub nikczemne ręce.

wirusJuż dziś widać, że cyfrowe pieniądze łatwiej się nam też wydaje. Zgodnie z badaniami, jakie przeprowadzono kilka lat temu, większa dostępność kart kredytowych i płatniczych powoduje, że ludzie zwiększają swoje zadłużenie, ponieważ bardziej beztrosko wydają swoje oszczędności (jeśli je w ogóle mają, bowiem ten pierwszy typ karty pozwala się nam też z dużo większą lekkością zadłużać). Eliminacja banknotów i monet doprowadziłaby więc i to do tego, że ludzie zaczęliby jeszcze częściej i mocniej wpadać w spiralę zadłużenia.

I koronny argument: prywatność. No właśnie, przecież eliminacja gotówki i pozostawienie w obiegu głównie rządowych fiatów, opartych na centralnym rejestrze doprowadzi też do tego, że władza będzie wiedziała o nas niemal wszystko. Może z pozoru brzmi to jak wyznania jakiegoś paranoika, ale zastanów się, czy faktycznie chcesz, by rząd posiadał takie informacje jak to, gdzie i kiedy robisz zakupy, jakie masz zainteresowania, a nawet znał twoje tajemnice czy preferencje seksualne? Tak, analizy wyciągów bankowych może powiedzieć o Tobie niemal wszystko. Nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Kryptowaluty jako rozwiązanie

bitcoin satoshiCzy więc lekarstwem na świat bez gotówki i w dodatku z samymi rządowymi fiatami będą w przyszłości kryptowaluty? Nawet jeśli nie w obecnej formie, jakaś forma prywatnych pieniędzy może powrócić na rynki w tzw. drugim obiegu. Dlaczego? Ludzie bowiem zawsze będą chcieli coś ukryć przed władzą. W dystopijnym świecie, jaki opisaliśmy powyżej (który tylko z pozoru wygląda jak swoje przeciwieństwo, czyli utopia) blockchainowe coiny mogą okazać się idealnymi instrumentami dla osób, które będą chciały zachować swoją prywatność i walczyć o to, by politycy i urzędnicy nie wiedzieli o nich niemal wszystkiego. Czy tak będzie? Odpowiedź poznamy zapewne za parę lat.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności