za
anthony pompliano

Kraje G7 chcą regulacji rynku kryptowalut

European Halving Party 2024

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Kryptowaluty ponownie trafiają pod lupę polityków z krajów G7. Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych chcą zająć się regulacją tego rynku.

Państwa G7 zajmują się cyfrowymi walutami

Jak podał właśnie Departament Skarbu USA, ministrowie finansów i prezesi banków centralnych z krajów G7 – dokładnie: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Wielkiej Brytanii – wyrazili swoje mocno poparcie dla potrzeby uregulowania rynku kryptowalut i innych aktywów cyfrowych. Wstępne decyzje w tej sprawie zapadły podczas 12. szczytu G7.

Jak podano w wiadomości, politycy “omówili również bieżące reakcje na zmieniający się krajobraz aktywów kryptograficznych i innych aktywów cyfrowych oraz prace władz krajowych mające na celu zapobieganie ich wykorzystywaniu do złośliwych celów i nielegalnych działań. W G7 istnieje silne poparcie dla potrzeby uregulowania walut cyfrowych”.

Okazuje się jednak, że polityków w pierwszej kolejności interesują cyfrowe waluty powiązane z fizycznymi aktywami i walutami fiat – stablecoiny.

Stablecoiny

Regulatorzy chcą uregulować rynek stablecoinów jako pierwszy. Na spotkaniu w październiku grupa G7 opublikowała już nawet projekt raportu, w którym stwierdzono, że cyfrowe aktywa, które są powiązane z walutami fiat, muszą zostać dokładnie zbadane i uregulowane:

„Grupa G7 uważa, że ​​żaden projekt stablecoina nie powinien rozpoczynać się, dopóki wyzwania prawne, regulacyjne i nadzorcze oraz ryzyka nie zostaną odpowiednio rozwiązane. Zajęcie się takimi ryzykami niekoniecznie jest gwarancją zatwierdzenia przez organy regulacyjne umowy dot. stablecoina”.

Zapewne jest to reakcja na przygotowania Facebooka dot. emisji Diem. Cyfrowa waluta portalu społecznościowego ma pojawić się na rynku już początkiem 2021 r. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej latem 2019 r., ale wtedy pomysły firmy wzbudziły wielki sprzeciw urzędników na całym świecie. Uznali oni, że cyfrowa waluta Facebooka jest zagrożeniem dla walut fiat.

W tym samym raporcie zauważono również potencjał kryptowalut w oferowaniu konsumentom lepszych usług finansowych i fakt, że umożliwiają one 1,7 miliarda ludziom na całym świecie, dostęp do przesyłu środków mimo faktu, że nie posiadają oni konta w banku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności