za
g20

Kraje G20 apelują o monitorowanie kryptowalut

2019-06-10
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych z krajów G20 zwrócili się do Rady Stabilności Finansowej (FSB) i organizacji ustanawiających globalne standardy dot. gospodarki z prośbą o monitorowanie ryzyka związanego z aktywami kryptowalutowymi. Stanowisko opublikowano w komunikacie, który znalazł się na stronie internetowej japońskiego Ministerstwa Finansów 9 czerwca po spotkaniu liderów państw w Fukuoce w Japonii.

Urzędnicy, którzy podpisali ten dokument, dodają, że wzywają teraz odpowiednie instytucje, aby w większym stopniu monitorowały aktywa kryptograficzne i rozważyły ​​odpowiednie działania:

„Zwracamy się do FSB i organów ustalających standardy, aby monitorowały ryzyko i rozważały prace nad dodatkowymi regulacjami w razie takiej potrzeby”.

Pozytywy innowacji

Wspólne oświadczenie urzędników i polityków wskazuje również na to, że „innowacje technologiczne, w tym krypto-aktywa, mogą przynieść znaczne korzyści systemowi finansowemu i całej gospodarce”. Dokładna opinia została również zawarta w dokumencie opublikowanym po lipcowym szczycie G20 rok w Buenos Aires. Po wyrażeniu takiego optymizmu autorzy raportu wyrazili również obawy dotyczące tych technologii:

„W tym momencie aktywa kryptograficzne nie stanowią zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej, jednak zachowujemy czujność wobec ryzyka, w tym związanego z ochroną konsumentów i inwestorów, przeciwdziałaniem praniu pieniędzy (AML) i przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu”.

W najnowszym oświadczeniu stwierdza się, że zaangażowane strony z niecierpliwością oczekują na notatkę interpretacyjną Zespołu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) oraz wskazówki dotyczące aktywów kryptograficznych, które mają być przedstawione „na sesji plenarnej [FATF] w tym miesiącu”. Przedstawiciele G20 stwierdzają również, że potwierdzają swoje zaangażowanie w kontekście stosowania ostatnio zmienionych standardów FATF dla kryptowalut

Dokument dodaje też, że ministrowie finansów i prezesi banków centralnych z zadowoleniem przyjmują prace regulacyjne dotyczącą kryptowalut, które są realizowane przez międzynarodowe organy – Międzynarodową Organizację Komisji Papierów Wartościowych i FSB.

Wczoraj media pisał też, że firma Chainalysis, zajmująca się analizą rynku blockchaina, która „bezpośrednio współpracowała z globalnymi organami regulacyjnymi”, zauważyła, że ​​byłoby zaskakujące, gdyby zaangażowane strony uzgodniły coś nowego podczas szczytu G20 w tym roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności