za
koronawirus spadki na btc

Koronawirus vs. blockchain: Hyperchain chce pomóc w walce z chorobą

2020-02-15
Blockchain
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Przy 65 000 ludzi, których dopadł koronawirus, i ponad 1400 ofiar śmiertelnych w Chinach wiele podstawowych zasobów medycznych jest niewystarczających, by ratować obecną sytuację. Aby poprawić efektywność darowizn w czasie kryzysu, chiński startup Hyperchain wprowadził rozwiązanie oparte na blockchainie.

Koronowawirus a blockchain

Według South China Morning Post (SCMP) od czasu wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach doszło do serii skandali dotyczących publicznych darowizn. Wszystko to podważyło zaufanie ludzi do sposobu dystrybucji ich funduszy przez wspierane przez państwo organizacje charytatywne. Dziś szpitale zgłaszają nawet brak masek na twarz dla personelu pierwszej pomocy leczącego zakażonych pacjentów.

1 lutego Towarzystwo Czerwonego Krzyża w Hubei wydało oświadczenie na swojej stronie internetowej. Stwierdzono, że organizacja jest głęboko zaniepokojona, czuje się winna i „obwinia się” za problemy związane z dystrybucją podarowanych jej przez darczyńców materiałów. Okazało się, że w wyniku powstałego chaosu posadę straci urzędnik Towarzystwa. Powód? „Zaniedbanie obowiązków w walce z nową epidemią koronawirusa”.

Chcąc zaradzić temu wszystkiemu, chiński startup z rynku technologii blockchain Hyperchain, który jest  wspierany przez China Xiong’an Group, opracował platformę śledzenia darowizn opartą na łańcuchu bloków o nazwie Shanzong.

Darczyńcy mogą dzięki niej śledzić swoje darowizny na każdym etapie i sprawdzać, kiedy ich pieniądze są wydawane na potrzebny sprzęt medyczny. Niektórzy z dotychczasowych darczyńców to Yuegou Living Supermarket i New Sunshine Charity Foundation.

Wśród odbiorców są z kolei takie podmioty jak: Szpital Ludowy Jiayu, Szpital Ludowy Tongshan i Szpital Ludowy nr 1 w Xiantao w Hubei. To wszystko obiekty bezpośrednio walczące z koronawirusem. Hyperchain przekazał w oświadczeniu:

“Shanzong gwarantuje autentyczność informacji o darowiznach, umieszczając je na blockchainie, którego [zapisów] nie można zmienić ani usunąć… To największa różnica [w przypadku tradycyjnych datków charytatywnych].”

Chiny a blockchain

Prezydent Chin Xi Jinping spowodował kilka miesięcy gwałtowny wzrost zainteresowania rynkiem kryptowalut, kiedy oficjalnie poparł technologię blockchain i obiecał większe fundusze na badania dot. tego tematu. Co prawda szybko okazało się, że nie oznacza to poparcia dla Bitcoina, ale i tak Ludowy Bank Chin pracuje nad własną cyfrową walutą.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności