za
Yoon Suk-yeol

Korea Południowa: policja szuka winowajców przecieku dot. nowych przepisów związanych z kryptowalutami

2020-07-24
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Korea Południowa, jak dowiedzieliśmy się w tym tygodniu, chce wprowadzić podatek od dochodu uzyskanego za pomocą obrotu kryptowalutami. Krajowa policja wszczęła jednak jednocześnie dochodzenie w sprawie przecieku w tej sprawie. Chodzi o to, że użytkownicy mediów społecznościowych i autorzy blogów ujawnili szczegóły zmian, zanim te zostały oficjalnie ogłoszone kilka dni temu.

Korea Południowa szuka winowajców przecieku

korea południowa podatekWedług Kyunghyang Shinmun, pierwszy artykuł zawierający informacje, które wyciekły z obozu rządzącego krajem, został opublikowany na stronie o tematyce krajowej. Link do niego bardzo szybko rozprzestrzenił się po portalach społecznościowych i profilach dot. kryptowalut. Potem o sprawie zaczęły pisać i inne media.

Metropolitan Investigation Team of the Sejong District Police prowadzi więc śledztwo dot. tego, kto ujawnił wszystkie szczegóły planu Seulu. To nie pierwszy raz, kiedy władze kraju mają do czynienia z wyciekiem projektowanych nowych przepisów prawnych związanych z kryptowalutami.

W latach 2017-2018 lokalne media opublikowały serię artykułów ze szczegółami dotyczącymi planów regulacji rynku BTC w Korei Płd. Policja dowiedziała się, że w przeciek byli zamieszani urzędnicy z Koreańskiej Służby Celnej oraz kierownicy ds. Komunikacji z Kancelarii Premiera.

Co dalej w kwestii opodatkowania?

Po ostatnim posiedzeniu Komitetu ds. Przeglądu Rozwoju Podatkowego, które odbyło się dokładnie 22 lipca, Ministerstwo Gospodarki i Finansów opublikowało zmieniony kodeks podatkowy, szczegółowo opisujący nowe przepisy.

Ustawa zawiera propozycję ustalenia podatku w wysokości 20 proc. od zarobków, jakie uzyskują osoby handlujące kryptowalutami. Danina będzie naliczana jednak tylko wtedy, jeśli w ciągu roku podatkowego dochód przekracza kwotę 2 100 USD.

Zgodnie z nowym, planowanym prawem handlowcy, których zarobki nie przekraczają 2 100 USD, nie musieliby płacić podatku dochodowego. Inne proponowane zmiany obejmują klasyfikowanie kryptowalut jako „towarów”, a nie walut.

Jeśli parlament zatwierdzi środki, wejdą one w życie w październiku 2021 r.

Dziś, jak potwierdzają urzędnicy, problemem jest to, że inwestorzy kryptowalut nie płacą podatku. Problem dotyczy też rezydentów w Korei Płd. czy firm, które handlują na krajowych giełdach cyfrowych aktywów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności