Korea Północna ataki hakerskie

Czy Korea Północna zhakowała giełdy kryptowalut na 1,7 miliarda USD?

Kryptowaluty
bitbay zonda

Korea Północna „zhakowała giełdy kryptowalut na 1,7 miliarda USD” – twierdzą eksperci.

Korea Północna współpracuje z przestępcami?

Według Newsis i Chosun, hakerzy z Korei Północnej „konspirują z przestępcami zajmującymi się praniem pieniędzy”, aby „kraść kryptowaluty”. Ich ofiarami padły co najmniej „trzy wirtualne giełdy aktywów”.

Cytując dane z amerykańskiej firmy analizującej blockchainy, Chainalysis, i południowokoreańskiego Asan Institute for Policy Studies (wiodący międzynarodowy think-tank polityczny), raporty władz federalnych pokazują, że co najmniej trzy przypadki włamań na giełdy kryptowalut były bezpośrednio powiązane z Koreą Północną. Chodzi o włamanie na słoweńską platformę w 2017 r., atak na giełdę z Indonezji w 2018 r. i wreszcie hack na platformę wymiany z Nowego Jorku z 2020 r.

Władze Korei Południowej oskarżyły również Pjongjang o atak na Bithumb w 2017 roku. Do tego miał ponoć dojść hack o wartości 281 mln USD na KuCoin i południowokoreańskiej giełdy kryptowalut YouBit, która upadła po drugim ataku.

Eksperci z Seulu i Waszyngtonu twierdzili w 2018 r., że Pjongjang wyszkolił grupę co najmniej 20-30 elitarnych „cyberwojowników” – instruując ich, jak bezkarnie atakować zachodnie firmy.

Co hakerzy robią ze skradzionymi środkami?

Nie jest tylko jasne, co Korea Płn. robi ze skradzionymi kryptowalutami. Możliwe, że je hodluje.

Koh Myung-hyun, starszy pracownik naukowy Asan Institute for Policy Studies, powiedział mediom:

Biorąc pod uwagę fakt, że cena bitcoina (BTC) wzrosła ponad 60-krotnie od 2017 r., kiedy hakerzy z Korei Północnej zaczęli na poważnie hakować giełdy kryptowalut, a kraj ten traktuje skradzione kryptowaluty jako inwestycję długoterminową. Dla Korei Północnej kryptowaluta stała się jedynym aktywem finansowym, który można nabyć, gdy kraj jest dotknięty ścisłymi sankcjami gospodarczymi (…).

Eksperci z Korei Południowej twierdzą, że „ostatecznym wyzwaniem dla hakerów z Korei Północnej” będzie sprzedaż „skradzionych kryptowalut”.

Korea Północna ataki hakerskie

Po ostatecznym zamienieniu środków na gotówkę, Korea Północna może chcieć przeznaczyć te pieniądze na budowę długo oczekiwanej nadmorskiej atrakcji turystycznej – planowanego Obszaru Turystycznego Wonsan-Kalma (którego szczegóły po raz pierwszy ujawniono w 2014 r.) – a także na nowy flagowy szpital w stolicy.

Tagi
atak hakerski ataki hakerskie hakerzy Korea Północna Korea Północna ataki hakerskie

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.