za
bitcoin satoshi

Koparki bitcoin, czyli jak górnicy cyfrowi robią to dziś

Binance Launchpool

Opisywaliśmy już kwestię samych koparek kryptowalut. Sprawdzaliśmy, czym różnią się od zwykłych komputerów, czym właściwie są, jak i poznaliśmy różne ich rodzaje. Dziś przybliżymy Wam kwestie funkcjonowania typowej koparki bitcoin i ponownie spojrzymy na algorytm Proof-of-Work.

Kopanie Bitcoinów – na czym polega?

blockchain knfNa czym właściwie polega kopanie Bitcoinów (czyli tzw. mining)? Jak wiecie, podstawą sieci kryptowalut jest technologia blockchain. To zdecentralizowany (czyli nie posiadający jednego emitenta) rejestr (lub innymi słowy: baza danych) zawierający różne informacje np. historie transakcji. Niektóre systemy blockchain (w tym, np. blockchain Bitcoina) są ściśle związane z koparkami kryptowalut, które pozwalają utrzymać bezpieczeństwo i funkcjonowanie sieci. Tłumacząc na czym polega kopanie bitcoinów i innych kryptowalut, można użyć metafory “rozwiązywania zagadek matematycznych”. Owe zagadki, grupowane w bloki danych (stąd nazwa blockchain), umożliwiają weryfikację transakcji zachodzących w sieci.

Co jednak ważne dla rynku miningu, sieć BTC automatycznie zmienia stopień trudności wykonywanych zadań, w zależności od tempa ich rozwiązywania. Ponadto cyklicznie zmienia się – a konkretnie zmniejsza – wielkość nagrody, którą otrzymuje właściciel koparki (górnik cyfrowy), która rozwiązała ową zagadkę matematyczną. Warte odnotowania jest również to, że im więcej osób dołącza do sieci ze swoim sprzętem, tym bardziej zwiększa się trudność kopania.

Powyższe zasady zaprojektował twórca (twórcy?) Bitcoina – anonimowy Satoshi Nakamoto.

Podstawą całego procesu jest zaś algorytm SHA-256. SHA stanowi skrót od angielskiej nazwy Secure Hash Algorithm. SHA 256 oznacza 256-bitową kryptograficzną funkcję skrótu, która jest zaś wykorzystywana jako dowód pracy (Proof of Work) w sieci Bitcoina. O Proof-of-Work szerzej piszemy poniżej.

Jak dziś kopie się BTC?

Dziś BTC coraz rzadziej kopie się na domowym komputerze czy nawet w domowych warunkach (jeszcze parę lat temu było to zaś normą). W zasadzie, to na takie oldschoolowe kopanie bitcoinów, może pozwolić sobie jedynie ktoś, kto ma darmowy prąd. Obecnie, nie opłaca się kopać solo, znacznie popularniejsze stają się tzw. mining pool-e. To miejsca, gdzie swoje moce wydobywcze łączą różni górnicy, którzy w ten sposób tworzą rodzaj wspólnoty, która zajmuje się kopaniem BTC. Zyski dzielą potem proporcjonalnie do włożonego wkładu.

To jednak nie wszystko. Dziś rynek koparek kryptowalut, to głównie całe kopalnie bitcoinów. Są to wręcz wyspecjalizowane kompleksy, w ramach których skupiono olbrzymią moc obliczeniową. Efekt uzyskuje się poprzez połączenie ze sobą wielu jednostek ASIC oraz (lub) GPU. Tym samym osiąga się efekt, jaki opisaliśmy już w przypadku mining pooli. Dziś największe takie farmy znajdują się na terenie Chin, Rosji i USA. Z pewnością w przyszłości zacznie rosnąć też znaczenie regionów świata, które gwarantują górnikom jak najtańszy prąd i przyjazną legislaturę.

Koparki bitcoin a dowód pracy (Proof-of-Work)

Warto przy tej okazji przybliżyć jeszcze algorytm Proof-of-Work (PoW), który stanowi fundament kopania Bitcoina. Jest czymś starszym niż kryptowaluty, ponieważ powstał jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Główną ideą jego twórców było zapewnienie większej anonimowości użytkownikom internetu, co już wtedy zaczęło być postrzegane za pewne bardzo ważne zjawisko dla rzeszy internautów.

Podstawą algorytmu są bardzo skomplikowane wyliczenia matematyczne, które – ze względu na ich złożoność – wykonuje maszyna. Wykonanie ich samodzielnie przez człowieka byłoby bardzo karkołomne, nie mówiąc o dostarczeniu ich w krótkim okresie czasu. Wykonywanie owych zagadek matematycznych jest z kolei warunkiem, by w ogóle przystąpić do sieci opartej na tym algorytmie. Stąd warunkiem koniecznym do podłączenia się do sieci jest posiadanie koparki bitcoin, lub urządzenia dedykowanego innemu algorytmowi. 

Sam zaś algorytm Proof-of-Work jest oparty na tzw. dowodzie wykonania pracy przez urządzenie. PoW w swojej istocie przypomina trochę popularną grę Sudoku. Samo zadanie matematyczne, jakie otrzymujemy jest bardzo  trudne do rozwiązania, lecz zarazem dość łatwe do sprawdzenia przez resztę uczestników sieci. Daje to efekt, który zabezpiecza blockchaina BTC przed atakami nieuczciwych uczestników sieci. Chodzi o to, że urządzenia, które wykonują niepoprawne obliczenia mogą zostać łatwo wykryte. Dostarczane przez nie fałszywe wyniki są zaś ignorowane. W ten sposób niejako filtruje się informacje od oszustów i utrzymuje sieć w należytym porządku. 

Koparki bitcoin dziś

Dziś górnicy sięgają najczęściej po koparki ASIC, jako najwydajniejszy rodzaj koparki kryptowalut, takich jak bitcoin. Właściwie trudno im się dziwić. Urządzenia te są bardziej ekonomiczne, wydajniejsze i zużywają mniej energii od GPU, które to dominowały rynek w pierwszych latach istnienia kryptowalut. Ponadto to idealne rozwiązanie dla osób czy zespołów górników, którzy chcą budować wspomniane farmy. Plusem ASIC-ów są bowiem ich wymiary, które pozwalają zaoszczędzić na miejscu. Ma to ogromne znaczenie, gdy kumulujemy wiele takich urządzeń w jednym miejscu.

Minusem ASIC-ów jest jednak bardzo wysoka ingresja, czyli punkt w podprogramie, od którego rozpoczyna się wykonywanie zawartych w bloku podprogramu instrukcji, w wyniku wywołania tego podprogramu. Ogranicza to ich możliwości pod kątem kopania różnych cyfrowych walut. Np. ASIC dedykowany np. Litecoinowi może kopać tylko Litecoina. Innymi słowy musimy dobrze przemyśleć decyzję dot. tego, jaką kryptowalutę chcemy wydobywać przed zakupem ASIC.

Topowi producenci koparek:

  • Halong Mining – to jedna z młodszych stażem firm na rynku koparek, choć eksperci twierdzą, że jej urządzenia są jednymi z najlepszych na rynku.
  • Bitmain – to już z kolei rynkowy gigant z jednym z najsłynniejszych produktów na rynku koparek – modelem Antminer S9. Firma kontroluje także jedną z największych kopalni (mining pool).
  • BitFury – ponownie, to jeden z największych na świecie producentów sprzętu oraz chipów do wydobywania Bitcoina.
  • Canaan Creative, (Canaan) – to producent sprzętu komputerowego z siedzibą w Pekinie i zarazem pionier w dziedzinie produkcji pierwszych urządzeń do wydobywania Bitcoina. Za najbardziej znany produkt firmy uchodzi AvalonMiner 741.

Dlaczego kopiemy za pomocą koparek kryptowalut?

Należy w końcu zadać to pytanie: dlaczego akurat koparki? Czy nie można było oprzeć sieci Bitcoina na czymś innym? Z jakiego powodu zaangażowano w to aż tak specjalistyczny sprzęt?

Jeśli uważnie przeczytaliście nasz tekst, wiecie już jak działa blockchain Bitcoina i jak istotnym elementem sieci każdej kryptowaluty jest bezpieczeństwo i ochrona przed oszustami.

O bezpieczeństwie sieci decyduje zaś jej całkowita moc. Tą z kolei gwarantują urządzenia, które mogą ją wygenerować. Dlatego rynek kryptowalut będzie zapewne też rozwijał się w tym kierunku – budowania coraz co mocniejszych urządzeń typu ASIC. To dobre dla rynku i inwestorów, bowiem zjawisko to zagwarantuje jak największe bezpieczeństwo sieci i potwierdzania transakcji. Jednak jest to znacznie mniej korzystne zjawisko dla środowiska.

Jeśli interesuje Cię sprzęt górniczy, tutaj możesz sprawdzić ofertę naszych partnerów: LINK

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności