za
BitFury

Koparki bitcoin w żarówkach od BitFury dostępne jeszcze w tym roku

2015-06-02
Biznes
Binance Launchpool

 

Po zeszłotygodniowych informacjach dotyczących prototypu żarówek zdolnych do kopania bitcoinów opracowanego przez BitFury –  jednego z czołowych producentów podzespołów i infrastruktury skupionej wokół eksploatacji łańcucha bloków (m.in. mikroprocesorów ASIC), docierają do na kolejne wieści związane z tym ambitnym projektem. Firma zapowiada, iż pierwsze egzemplarze innowacyjnych żarówek zamierza wypuścić na rynek jeszcze przed końcem tego roku.

 

Chociaż większość strategii marketingowej BitFury znajduje się jak na razie we wczesnym stadium, firma daje do zrozumienia, iż prowadzi rozmowy z coraz większą ilością firm poszukujących obecnie pomysłów wykorzystania bitcoina w połączeniu z szerszym trendem zmierzającym ku łączeniu urządzeń codziennego użytku z Internetem.

 

BitFury zachęca także bitcoinową społeczność, aby stała się integralną częścią prac nad powstawaniem i promocją nowego projektu, pozwalając to jej także decydować w jaki sposób nowego rodzaju żarówki miałyby docierać do szerszego grona odbiorców.

 

W swoim oświadczeniu, prezes BitFury, Valery Vavilov, daje do zrozumienia, iż właściwym celem projektu jego firmy jest pobudzanie coraz to większego zainteresowania bitcoinem jako technologią, zyski dla firmy z tego typu inicjatywy miałyby być sprawą drugorzędną:

 

Wierzymy, że projekt ten nie powinien być skoncentrowanym na pozyskiwaniu pieniędzy z wydobycia bitcoinów, a tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, których główną ideą byłoby wykorzystanie tego rodzaju produktów dla edukacji połączonej z rozrywką.” – mówi Vavilov.

 

bitf2

 

Nowego rodzaju żarówki przyciągnęły w zeszłym tygodniu znaczną uwagę użytkowników Reddita, gdzie po raz pierwszy zaczęły ukazywać się ich fotografie umieszczane tam przez uczestników zakończonej niedawno bitcoinowej konferencji Block Chain Summit, organizowanej na prywatnej wyspie miliardera Richarda Bransona.

 

Warto zaznaczyć, iż wśród znamienitych, zaproszonych na ten szczyt nazwisk reprezentujących obecny (głównie biznesowy) ekosystem bitcoina, znalazło się aż pięciu przedstawicieli lub też osób związanych z BitFury: jej prezes Valery Vavilov, wice prezes George Kikvadze, dyrektor zarządu Bill Tai, doradca zarządu Jason Weinstein oraz członek zarządu Bob Dykes.

 

Przypomnijmy również, iż podobnego typu plany, polegające na umieszczaniu mikro podzespołów przeznaczonych do wydobywania (tzw. ‘miningu’) bitcoinów w urządzeniach codziennego użytku, posiada również firma 21 Inc. – obecnie rekordzista branży BTC pod względem ilości pozyskanego kapitału inwestycyjnego – ten szacuje się na około 116-120 milionów dolarów.

 

Biznes plan firmy 21 Inc. zakłada umieszczanie mikroprocesorów ASIC, określanych mianem ‘BitSplit’, funkcjonujących jako niewielkie koparki BTC w takich urządzeniach jak routery, konsole do gier, ładowarki USB, komputery osobiste, telefony itp. I to właśnie wspomniane prototypowe ładowarki miałyby stać się pilotażowym produktem, który firma zamierza wypuścić na rynek.

 

Jak dowiadujemy się od przedstawicieli firmy BitFury, prace nad innowacyjną żarówką trwały już od około roku, zaś autorami pierwszej koncepcji tego typu projektu byli (wspomniany już) dyrektor zarządu firmy Bill Tai oraz jej dyrektor produktowy Niko Punin.

 

Jak mówi Vavrilov, prototyp żarówki powstał już na początku 2015 roku, zaś jej obecna forma, którą mogliśmy obserwować na ostatniej konferencji, to już jej kolejne wcielenie:

 

Pracujemy obecnie nad prototypem trzeciej generacji i wyobrażamy go sobie jako produkt edukacyjny, który ułatwi zrozumienie łańcucha bloków i sprawi, aby kontakt z ekosystemem bitcoina był niezwykle łatwy, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

 

BitFury już teraz posiada swoje przedstawicielstwa w takich państwach jak: Stany Zjednoczone (San Francisco), Holandia, Islandia czy Gruzja. W dwóch ostatnich firma posiada również swoje, pokaźnych rozmiarów, centra danych.

 

W lutym tego roku, BitFury ujawniło także plany utworzenia drugiego już w Gruzji, tym razem ulokowanego w Tbilisi, stu megawatowego centrum tego typu. To miałoby zajmować powierzchnię 185 000 metrów kwadratowych stanowiących część utworzonego tam niedawno Parku Technologicznego.

 

Firma planuje prowadzić w tym miejscu wydobycie bitcoinów z wykorzystaniem ostatniej generacji układów ASIC wykonanych w technologii 28 nm, a także nadchodzących, wykonanych w technologii 16 nm.

 

 

Fotografia: George Kikvadze @Twitter

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności