kopanie kryptowalut proof of work

Czy kopanie kryptowalut wciąż jest opłacalne?

bitbay zonda

Kopanie kryptowalut to wymagająca dziedzina, która jest nieodłącznym elementem branży. Możemy bezpośrednio przyczynić się do wsparcia naszych ulubionych cyfrowych aktywów poprzez pomoc w utrzymaniu ich sieci. Przy odpowiedniej strategii, wciąż może być to zyskowne. Wiele osób zastanawiających się nad inwestycją w sprzęt, spędziło wiele godzin na obliczaniu opłacalności wydobycia. Zapytaliśmy o tę kwestię eksperta w dziedzinie cyfrowego górnictwa – Michała Stryjewskiego, CEO firmy Unlimited, specjalizującej się m.in. w obszarze dostarczania specjalistycznego sprzętu.

Czy kopanie kryptowalut to gra wciąż warta świeczki?

Jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas kalkulacji zwrotu z inwestycji, jeśli chcemy rozpocząć kopanie kryptowalut. Nie można powiedzieć o tych czynnikach, że jeden lub drugi są bardziej istotne – nie w tym przypadku. Każdy jest równie ważny, co zamierzam udowodnić poniżej.

Jedyna poprawna strategia, którą polecamy zainteresowanym kopaniem, to taka, dzięki której możemy ograniczyć nasze ryzyko inwestycyjne do minimum. Co konkretnie mam na myśli?

Pierwszym krokiem jest wybór i analiza fundamentalna waluty, której blockchain zamierzamy wspierać za pomocą naszej maszyny (lub maszyn). Jeśli nie mamy określonego cyfrowego aktywa i interesuje nas wyłącznie zarobek tu i teraz, należy skupić się na sprawdzonych producentach, np. Bitmain czy Innosilicon.

Właściwy wybór sprzętu do kopania kryptowalut to podstawa

Biorąc pod uwagę możliwość pojawienia się nowych, bardziej wydajnych urządzeń, należy zakupić maszynę, która dopiero wchodzi na rynek. Zasada “kto pierwszy, ten lepszy”, tutaj sprawdza się idealnie. Trudność wydobycia rośnie wraz z dołączaniem kolejnych koparek do sieci, co oznacza, że każdy kolejny miner, z takim samym sprzętem, zarobi nieco mniej, niż poprzedni. Im mocniejsza maszyna, tym więcej pracy przypada nam w sieciach blockchain, a co za tym idzie – otrzymujemy większe wynagrodzenie. W tym roku hashrate BTC osiągnął najwyższą wartość w historii.

bitcoin hash rateNastępnie warto zweryfikować cenę energii, którą będziemy zasilać nasze koparki kryptowalut. Możemy również umieścić maszynę w tzw. kolokacji. Poprzez kolokowanie maszyny, otrzymujemy stały nadzór techniczny 24/7, ubezpieczenie, własny VPN oraz wiele innych przydatnych usług.

Kolejny krok, to dobór odpowiedniej maszyny, pod względem zużycia energii, mocy całkowitej, jakości podzespołów, dostępności u producenta oraz możliwości serwisowania. Rodzaje sprzętu, które obecnie wyróżniamy, to ASIC, GPU i FPGA. Te ostatnie to zupełna nowość. Są to maszyny, które podobnie jak GPU, posiadają możliwość zmiany algorytmu. W przypadku maszyn typu ASIC, jest to bardzo ryzykowne oraz czasochłonne.

Istnieje kilka możliwości zwiększenia efektywności maszyn, tj. chłodzenie cieczą czy odbiór ciepła z urządzeń. Ciepło może zostać dodatkowo przetransportowane do CO czy CWU w domu lub firmie. Pozwoli to na oszczędności, które przełożą się na szybszy zwrot z inwestycji.

Kopanie kryptowalut, a odnawialne źródła energii

Dodatkowym elementem, który pozwoli zaoszczędzić pieniądze wydane na energię elektryczną, są panele fotowoltaiczne czy turbina wiatrowa. Już w tej chwili, OZE jest wykorzystywane przez ok. 75% minerów wydobywających Bitcoiny.

Na obecną chwilę, samo wydobywanie Bitcoina nie jest opodatkowane. Jedynie wymiana na tradycyjną walutę, np. złotówki, wiąże się z obowiązkiem podatkowym, wynikającym z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiedź brzmi TAK, warto kopać, natomiast należy przyjąć odpowiednią strategię, aby osiągnąć zysk i zminimalizować ryzyko oraz koszty stałe.

Co to jest FPGA?

Programowalna matryca bramkowa (FPGA) to specjalny typ układu scalonego, który ma szeroki zakres zastosowań w technologii. Od przetwarzania sygnału i obrazu do zastosowania w matematyce i ogólnych obliczeniach wysokiej trudności. Układy FPGA są programowalne zdalnie, tuż po zakupie przez klienta. Mogą być skonfigurowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb.

GPU vs. FPGA vs. ASIC

Aby wyjaśnić różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami koparek kryptowalut, posłużymy się analogią. Powiedzmy, że masz za zadanie kosić trawnik i szukasz najbardziej wydajnego narzędzia do tego celu..

Najpierw spójrzmy na procesor graficzny, czyli GPU. Możemy na to patrzeć jak na zestaw narzędzi, takich jak śrubokręt, klucz, młotek, itp. Nie wszystkie elementy w środku są przydatne, ale na szczęście pudełko składa się z kilku elementów, takich jak nożyczki, maczeta i ręczna kosiarka, która może być używana do koszenia trawników. Zapewnia wiele opcji, ale zostało stworzone do innych zastosowań, stąd nie jest to rozwiązanie najbardziej zoptymalizowane.

Drugie rozwiązanie to FPGA. Aby zobrazować czym jest, możemy porównać je do zestawu konstrukcyjnego LEGO. Za pomocą tego zestawu możesz zbudować kosiarkę, jednak kosztuje to więcej czasu i wysiłku. FPGA może jednak skończyć koszenie trawnika szybciej niż procesor graficzny. Po zakończeniu koszenia trawnika możesz utworzyć kolejne narzędzie, korzystając z tego samego zestawu.

Trzecim rozwiązaniem jest ASIC. Bazując na tej analogii, ASIC to kosiarka. Technicznie jest to najlepsze narzędzie do koszenia trawnika. Szybki i łatwy w użyciu. Jednak to narzędzie nie ma innego zastosowania niż koszenie trawnika. Dlatego jeśli zdecydujesz się wykonać inne zadania ogrodnicze, takie jak podlewanie roślin, będziesz musiał kupić nowe narzędzie. Innymi słowy, będziesz musiał kupić nowy ASIC, aby wydobywać inne kryptowaluty.

Dlaczego koparki FPGA?

FPGA ma kilka zalet. Jest szybsze niż GPU i bardziej elastyczne niż ASIC. Oznacza to, że FPGA może być bardzo dochodowym narzędziem do wydobywania kryptowalut, które nie są przystosowane do ASIC. Dlatego FPGA nie powinna konkurować z ASIC, ale z GPU.

Jeśli jesteś początkującym cyfrowym górnikiem, możesz zacząć od wydobycia FPGA. Jest to najbardziej elastyczna opcja ze wszystkich i pozwala zmienić strategię przy niewielkich kosztach. Pamiętej, że zawsze możesz przejść poziom wyżej – do wydobycia sprzętem ASIC. Powinno to jednak nastąpić dopiero wtedy, kiedy już zdobędziesz doświadczenie i umiejętność korzystania z pełnego zestawu funkcji, które zapewnia górnictwo ASIC.

O Unlimited

UNLIMITED to firma zaopatrująca w koparki kryptowalut, posiadająca wyłączność w Polsce na sprzedaż sprzętu Hash Altcoin, producenta jedynych na świecie koparek FPGA. Firma istnieje niemal trzy lata i jako jedyna w naszym kraju została wyróżniona jako zaufany sprzedawca, przez najbardziej znany serwis miningowy – asicminervalue.com.

UNLIMITED specjalizuje się w obszarach takich jak:

  • Dystrybucja maszyn,
  • Transfer ciepła,
  • Hosting maszyn,
  • Naprawa maszyn,
  • Optymalizacja maszyn,
  • Wymiana kryptowalut,

Nadrzędnym celem firmy, jest zapewnienie najwyższej jakości obsługi oraz dostarczenie kompleksowych rozwiązań dla klientów, w celu maksymalizacji zysków.

Michał Stryjewski, CEO, UNLIMITED.

Tagi
ASIC dowód pracy kopanie bitcoin kopanie btc kopanie kryptowalut kopanie pow koparka kryptowalut koparki ASIC koparki fpga koparki kryptowalut

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

BitcoinBTC
20 081,62 USD-2,90%
EthereumETH
1112,24 USD-6,51%
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
USD CoinUSDC
1,00 USD0,01%
Binance CoinBNB
218,57 USD-7,45%
Binance USDBUSD
1,00 USD-0,01%
CardanoADA
0,47 USD-1,79%
XRPXRP
0,33 USD-4,88%
SolanaSOL
34,65 USD-6,04%
HEXHEX
0,04 USD-6,86%
DogecoinDOGE
0,07 USD-2,69%
DaiDAI
1,00 USD0,08%
PolkadotDOT
7,20 USD-5,68%
TRONTRX
0,07 USD-2,64%
LEO TokenLEO
5,95 USD2,93%
Wrapped BitcoinWBTC
20 096,12 USD-3,03%
AvalancheAVAX
17,67 USD-8,55%
Shiba InuSHIB
0,00 USD-7,40%
Lido Staked EtherSTETH
1067,10 USD-6,73%
PolygonMATIC
0,50 USD-4,49%