za
cbdc

Prof. Konstantin Ordov: cyfrowy rubel może okazać się porażką

European Halving Party 2024

Prof. Konstantin Ordov skrytykował projekt cyfrowego rubla. Zasugerował, że zdigitalizowana wersja waluty to część planu kontroli społeczeństwa. Jego zdaniem CBDC ostatecznie mogą jednak zawieźć i nie spełnią swoich zadań.

Konstantin Ordov atakuje CBDC

W rozmowie z Regnum Konstantin Ordov, profesor zarządzania finansami na Rosyjskim Uniwersytecie Ekonomicznym, wszedł na temat pomysłów banku centralnego Rosji związanych z cyfryzacją rubla.

Jeśli główną i jedyną zaletą cyfrowego rubla byłoby to, że w dowolnym momencie będzie można dowiedzieć się wszystkiego o wszystkich transakcjach finansowych [konsumenta], zainteresowanie tą cyfrową innowacją zniknie nawet w Rosji, nie wspominając o jej szansach na stanie się globalną walutą – powiedział.

Przypomnijmy, że rosyjski bank centralny, podobnie jak wiele innych banków centralnych na świecie, obecnie prowadzi prace związane z powstaniem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Ponoć są szanse na to, że w tym roku Rosja uruchomi pilotażową platformę, za pomocą której będą prowadzone testy e-waluty.

CBDC stają się coraz popularniejsze jako pewna idea. Mimo wszystko istnieją na razie głównie jako pomysły na papierze. Z grona mocarstwo to Chiny są najbliższe pełnej emisji cyfrowego juana. Ta może mieć miejsce jeszcze w tym roku.

Niektórzy eksperci głośno atakują jednak CBDC. Ponoć w założeniu cyfrowy rubel utworzy scentralizowaną bazę danych zachowań obywateli Rosji, co może pomóc w ich inwigilacji.

Konstantin OrdovCBDC – potencjalna szansa dla Rosji

Ordov uważa, że CBDC ma „ogromny potencjał gospodarczy dla Rosji”. Warunkiem jest właściwa realizacja projektu.

Jak dodał, bank centralny powinien zainspirować się kryptowalutami i zbadać to, jak stworzyć system służący do wykonywania tanich i szybkich przelewów. W przeciwnym razie cyfrowy rubel „nie będzie w stanie sam przetrwać i zapewnić potencjalnych korzyści”.

Cyfrowa waluta Rosja powinna być „integralną częścią gospodarki cyfrowej” poprzez pełną integrację ze światem technologii blockchain, technologii opartej na chmurze i inteligentnych kontraktów.

Profesor dodał, że oznaczałoby to odcięcie wsparcia dla „nieefektywnego sektora bankowego i rozdętego aparatu biurokratycznego, który monitoruje i reguluje to, co można zrobić za pomocą algorytmów, bez korupcji i konfliktów interesów”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności