za
Europejski Bank Centralny wprowadza pierwszy raz o 11 lat podwyżki stóp procentowych

Komisja Europejska chce eksperymentować z blockchainem

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Unia Europejska potwierdza, że chce mocno inwestować w blockchaina. Komisja Europejska zaprasza obecnie firmy do składania ofert na przedkomercyjne zamówienia (PCP) dot. tej właśnie technologii.

PCP dot. blockchaina

Ogólnie rzecz biorąc procedura  PCP to w praktyce zakup usług badawczo-rozwojowych przez sektor publiczny w celu dostosowania nowej lub powstającej technologii do jego potrzeb.

Nowe PCP skupi się na opracowaniu nowatorskiego rozwiązania dot. blockchaina, które opiera się na ramach prawnych UE, takich jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych, rozporządzenie w sprawie elektronicznej identyfikacji, uwierzytelniania i usług zaufania oraz dyrektywie w sprawie sieci i systemów informacyjnych.

Proces ten będzie obejmował udzielenie kilku zamówień na badania i rozwój równolegle z obecnymi usługodawcami, których uważa się za oferujących najlepszy stosunek wartości do ceny. Dostawcy ci będą następnie opracowywać rozwiązania etapami, przy zmniejszaniu liczby wykonawców przechodzących do każdej kolejnej fazy.

PCP zostanie podjęte we współpracy z European Blockchain Partnership i będzie opierać się na dotychczas wykonanych pracach.

Partnerstwo blockchaina

EBP powstało w kwietniu 2018 r. z zobowiązaniem dot. ustanowienia europejskiej infrastruktury usług typu blockchain.

Ma to na celu świadczenie ogólnounijnych, transgranicznych usług publicznych przy użyciu technologii blockchain. Jednak trwające prace koncentrują się na przypadkach użycia, które można szybko i łatwo wdrożyć przy użyciu istniejących już rozwiązań opartych na blockchainie. PCP ma zaś na celu wypełnienie luki między istniejącymi rozwiązaniami a systemem „szytym na miarę”, w pełni zgodnym z ramami prawnymi UE, „bezpieczeństwem, solidnością, interoperacyjnością i trwałością”.

Jak donosiły już wcześniej media, we wrześniu KE i EBP ogłosiły plany uruchomienia ogólnoeuropejskiej regulacyjnej piaskownicy dot. nowej technologii. Ta miałaby powstać dość szybko, bo do 2022 roku.

Wydaje się, że to ostatnie zaproszenie do przetargów wzmacnia zaangażowanie UE w inwestowanie w technologię blockchain i rozproszoną księgę. Przetarg trwa do 28 stycznia 2021 roku.

Warto dodać, że już w styczniu może też zapaść decyzja dot. rozpoczęcia prac nad cyfrowym euro. Sama emisja miałaby jednak miejsce dopiero za parę lat.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności