Najbardziej wpływowe kobiety ze świata kryptowalut
Świat nowych technologii jest branżą zdominowaną przez mężczyzn, podobnie zresztą jak świat finansów. Na szczęście coraz więcej kobiet również zaczyna interesować się tematem kryptowalut i blockchaina. Coraz częściej deklarują też chęć inwestycji w cyfrowe waluty.
Niezależnie od niewielkiej ilości kobiet związanych ze światem kryptowalut – niektóre z nich zajmują stanowiska pozwalające im mieć ogromny wpływ na całą branżę. Z okazji Dnia Kobiet przybliżymy Was sylwetki siedmiu z nich.
Kathie Wood
Kathie Wood jest postacią aktywnie działającą na rzecz popularyzacji nowych technologii. Zakładając swoją firmę niejako postawiła wszystko na jedną kartę. Wcześniej długo pracowała jako dyrektor ds. inwestycji w AllianceBernstein. Uniemożliwiono jej tam założenie funduszu wspierającego przełomowe innowacje. Odeszła więc i założyła Ark Invest, przedsiębiorstwo koncentrujące się na inwestowaniu w nowe technologie, takie jak AI, blockchain, kryptowaluty, magazynowanie energii, sekwencjonowanie DNA czy robotykę.
W 2020 roku, Kathie Wood została uznana za najlepszego selekcjonera akcji przez redakcję magazynu Bloomberg. W 2021 roku dwa fundusze zarządzane przez Wood znalazły się na liście 10 największych funduszy prowadzonych przez kobiety.
Bizneswoman jest aktywnie zaangażowana w rynek kryptowalut. Często wypowiada się m.in. na temat możliwości oferowanych przez Bitcoina. Założyła Duddy Innovation Institute – miejsce, miejsce zachęcające kobiety w wieku szkolnym do uczenia się o nowych technologiach.
Cynthia Lummis
Cynthia Lummis jest senatorem stanu Wyoming, a także byłym wieloletnim skarbnikiem tego stanu. Kupiła swoje pierwsze bitcoiny jeszcze w 2013 roku, dzięki rozmowie ze swoim przyszłym zięciem. Zafascynowana technologią stojącą za pierwszą kryptowalutą, odnalazła w Bitcoinie świetny magazyn wartości. Lummis pracuje nad programem legislacyjnym dotyczącym kryptografii. Zależy jej na stworzeniu ram regulacyjnych i ustawowych pozwalających na rozwój sektora blockchain w Stanach Zjednoczonych.
Lummis jest bardzo aktywna w przestrzeni cyfrowej. Często na Twitterze porusza tematy związane z Bitcoinem. W zeszłym roku otwarcie skrytykowała Hillary Clinton za jej podejście do kryptowalut.
“Wielcy przywódcy nie boją się przyszłości. Ameryka może wygrać przyszłość, akceptując bitcoina jako twardy pieniądz. Może być on użyty do ustabilizowania USD i tego co rozpoczęło się w 1971 roku.”
Elizabeth Stark
Elizabeth Stark jest dyrektorem generalnym Lightning Labs, firmy technologicznej specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań skalujących sieć Bitcoina. Najważniejszym produktem firmy jest Lightning Network, rozwiązanie warstwy drugiej. LN rozwiązuje problem opłat transakcyjnych i zapychającej się sieci.
Elizabeth przyłożyła więc znacznie do powszechnej akceptacji bitcoina jako środka płatniczego. Jego adopcja w Salwadorze jest możliwa właśnie dzięki portfelom Lightning Network, umożliwiającym tanie i błyskawiczne transakcje.
W początkowej fazie kariery Stark była wykładowcą na uniwersytetach Yale i Stanford, gdzie wykładała o przyszłości internetu i technologii peer-to-peer. Obecnie jest również członkiem Coin Center, organizacji non-profit specjalizującej się w kwestiach polityki kryptograficznej.
Christine Lagarde
Christine Lagarde, mimo że nie jest zwolenniczką Bitcoina, musiała się znaleźć w tym zestawieniu ze względu na bycie niesamowicie wpływową osobą w świecie finansów. Przez wiele lat zajmowała stanowisko ministra finansów, następnie jako pierwsza kobieta została dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Obecnie trzeci rok pełni funkcję prezeski Europejskiego Banku Centralnego.
Lagarde ma bardzo ostrożne podejście do rynku kryptowalut. Co prawda zawsze wypowiadała się pozytywnie na temat technologii, którą wnoszą do świata finansów, jednak jednocześnie myśli o bitcoinie jako o zagrożeniu dla tradycyjnego systemu.
W związku z obecną sytuacją na świecie i konfliktem na Ukrainie, Christine Lagarde wzywa do szybkiej regulacji rynku kryptowalut. Zaproponowała stworzenie ram regulacyjnych, które miałyby wspierać innowacje związane z blockchainem, jednocześnie zaś uniemożliwiać wykorzystywanie kryptowalut w działaniach przestępczych.
Kathryn Haun
Kathryn Haun jest powszechnie znana z roli partnera generalnego w Andreessen Capital, VC inwestującym w firmy związane z nowymi technologiami. Pod koniec ubiegłego roku ogłosiła jednak swoje odejście z a16z i założenie własnego funduszu, skupionego na wspieraniu startupów z branży blockchain.
Haun pełni funkcję niezależnego dyrektora w zarządzie Coinbase. Jest również członkiem zarządu HackerOne, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Przed rozpoczęciem kariery inwestorskiej, Haun pełniła funkcję prokuratora federalnego w Departamencie Sprawiedliwości USA. Jej praca skupiała się wokół zwalczania cyberprzestępczości i oszustw korporacyjnych. Stworzyła pierwszą rządową grupę zadaniową ds. kryptowalut.
Laura Shin
Laura Shin jest dziennikarką specjalizująca się w technologii blockchain, finansach i kryptowalutach. Jest gospodarzem podcastu Unchained, w którym prowadzi rozmowy na temat wpływu blockchain na życie i inwestycje. Wśród jej gości znaleźli się między innymi Vitalic Buterin i Garry Silbert. Niedawno napisała książkę “The Cryptopians: Idealism, Greed, Lies, and the Making of the First Big Cryptocurrency Craze”.
Laura pracuje również jako redaktor Forbesa, gdzie na pełen etat zajmuje się pisaniem na tematy związane z kryptografią. Za swoją pracę otrzymała nagrodę Blockchain Award 2016 dla najbardziej wnikliwego dziennikarza. W 2018 roku wygłosiła na TEDx wykład na temat możliwości stania się swoim własnym szefem dzięki technologii blockchain.
Paris Hilton
Paris Hilton można bez wątpienia uznać za jedną z pierwszych influencerek na świecie. Od 2016 roku inwestuje w kryptowaluty, a jej zaangażowanie w rynek ma duży wpływ na zainteresowanie mainstreamu.
W 2019 roku stworzyła swoje pierwsze NFT, po czym przeznaczyła uzyskane ze sprzedaży środki na cele charytatywne. Posiada kolekcję 150 NFT, inwestuje także w metaverse. W noc sylwestrową kończącą 2021 rok zorganizowała imprezę w wirtualnym Paris World, która przyciągnęła podobno dwa razy większe tłumy niż celebracja na Times Square.
W zeszłym roku dało się zauważyć, że każdy jej wpis na temat bitcoina na Twitterze poprzedzał większe spadki.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.
Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności