za
blockchain ibm

KNF i KDPW stawiają na innowacje finansowe

2019-08-13
Blockchain

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) podpisały porozumienie dotyczące współpracy. Jego celem ma być wspieranie rozwoju sektora innowacji finansowych w Polsce.

Blockchain a KDPW i KNF

knf blockchainCzymś, co szczególnie zainteresuje zwolenników technologii blockchain, jest informacja podana przez KDPW.

KDPW stworzył platformę blockchain dla rynku kapitałowego, która poprzez usprawnioną wymianę i analizę danych rynkowych posłuży rozwojowi technologicznemu całego rynku kapitałowemu. Dzięki współpracy z UKNF mamy szansę na wykreowanie nowoczesnej platformy biznesowej, ukierunkowanej na współpracę wielu podmiotów, w celu wymiernego zwiększania wzajemnych korzyści. Tym samym tworzymy infrastrukturę do współtworzenia jednolitego, bezpiecznego i zaufanego systemu dedykowanemu współpracy w obszarze nowoczesnych i innowacyjnych usług finansowych

powiedział mediom Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

Wspomniana platforma, która jest oparta na blockchainie i dedykowana dla rynku kapitałowego, od 1 lipca zapewnia obsługę procesu sporządzania oraz udostępniania emitentom wykazu osób uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu. To nie wszystko. Kolejnym krokiem jest włączanie kolejnych funkcji. Wkrótce na platformie zostanie uruchomiona aplikacja eVoting, która z kolei pozwoli na zdalne oddawanie głosów na walnych zgromadzeniach.

– Ekosystem innowacji finansowych odgrywa kluczową rolę dla transformacji polskiej gospodarki. By móc efektywnie wspierać jego rozwój, organy nadzoru powinny włączać się w projekty związane z budową infrastruktury fintech w Polsce. Platforma KDPW powstała w oparciu o framework technologii blockchain, który pozwala na implementację procesów zgodności regulacyjnej przy zachowaniu niezaprzeczalnej identyfikacji użytkowników. Węzeł regulacyjny w UKNF to forma zaangażowania w inicjatywę  infrastruktury fintech, z potencjałem rozwoju polskiego rynku kapitałowego. To także krok nadzorcy w kierunku innowacyjnych rozwiązań regulacyjnych

– tłumaczy politykę KNF Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Zmiana polityki dot. kryptowalut?

Czy to promyk nadziei dla rynku kryptowalut? Wątpliwe. Obie instytucje wyraźnie oddzielają blockchain od cyfrowych walut.

KNF nadal dość rygorystycznie podchodzi do kryptowalut. Ostro zareagował jednak na krytykę prof. Krzysztofa Piecha, gdy ten oskarżył instytucję o jej wpływ na upadek Bitmarket.pl. Instytucja nie widzi swojej winy w sprawie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności