Wiadomości

Kazachstan potrzebuje cyfrowej waluty, by walczyć z korupcją

Kazachstan potrzebuje cyfrowej waluty, która może zapewnić „pełną przejrzystość w przepływie środków budżetowych”, twierdzi szef służb antykorupcyjnych kraju. Dodaje, że […]

Data publikacji: 22 lipca 2020

bitbay

Kazachstan potrzebuje cyfrowej waluty, która może zapewnić „pełną przejrzystość w przepływie środków budżetowych”, twierdzi szef służb antykorupcyjnych kraju. Dodaje, że projekt byłby też potrzebny do walki z korupcją.

Kazachstan i cyfrowa waluta

kazachstanAlik Shpekbayev, przewodniczący Agencji Antykorupcyjnej Republiki Kazachstanu, powiedział, że narodowe waluty cyfrowe, takie jak chiński cyfrowy juan, powinny przyczynić się do powstania bardziej przejrzystego systemu finansowego. Wiadomość została przekazana przez lokalną agencję informacyjną Kazinform 21 lipca.

Zdaniem urzędnika wyemitowanie krajowej waluty cyfrowej powinno ograniczyć transakcje gotówkowe, które są jednym z głównych narzędzi przestępców, którzy używają banknotów w celach korupcyjnych. Tym samym , jak uważa,  digitalizacja waluty kraju może potencjalnie zapobiegać korupcji na szczeblu rządowym, ponieważ zapewni „pełną przejrzystość w przepływie środków budżetowych podczas zamówień publicznych”.

Urzędnik kontynuował mówiąc, że adopcja krajowej waluty cyfrowej pozwoli znacznie obniżyć koszty transakcji.

Gdy tylko cyfrowy tenge zostanie pomyślnie wdrożony, będziemy mogli zapomnieć o opłatach transakcyjnych – argumentował Shpekbayev.

Centrum miningu

Shpekbaev wspomniał też o trwającym pilotażu chińskiej waluty cyfrowej, ostrzegając urzędników państwowych, że Kazachstan swoją obecną opieszałością na tym polu ryzykuje tym, że spóźni się z własną krajową cyfrową walutą.

Warto dodać, że jego komentarz pojawia się krótko po przedstawieniu przez kazachstańskich urzędników na początku lipca planu rozwoju krajowej waluty cyfrowej. Ponadto wiemy już, że Kazachstan planuje podwoić inwestycje na rynku miningu walut cyfrowych i to już do końca 2020 roku, a ponadto przyspieszyć rozwój cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Kazachstan to kraj, który w ostatnich latach koncentruje się na kryptowalutach. Wiele wskazuje na to, że ma ambicje stania się jednym z głównych światowych centrów tego rynku, zwłaszcza pod kątem wydobywania BTC. Dlaczego? Z pewnością ma na to wpływ fakt, że obowiązują w nim niskie ceny energii elektrycznej. Według lokalnych doniesień Kazachstan zamierza przyciągnąć około 740 milionów dolarów inwestycji dot. działalności wydobywczej związanej z kryptowalutami w ciągu najbliższych trzech lat.

Z kolei prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podpisał w czerwcu ustawę regulującą rynek kryptowalut.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion