za

Kazachstan prowadzi negocjacje dot. inwestycji w kopalnie kryptowalut

2020-09-02
Wiadomości

Według Ministra Rozwoju Cyfrowego Kazachstanu, Bagdata Mussina, kraj prowadzi negocjacje w sprawie inwestycji w sektorze wydobycia kryptowalut, która może wynosić nawet 300 mld kazachstańskich tenge (około 714 mln dolarów.).

W czerwcu, inny kazachski minister, sprzeciwiając się zakazowi stosowania kryptowalut podczas dyskusji parlamentarnej, stwierdził, że w ciągu najbliższych trzech lat kraj może otrzymać ponad 700 mln dolarów na inwestycje w kopalnie kryptowalut.

Przemawiając na spotkaniu rządowym, Mussin powiedział, że kraj utworzył już trzynaście farm wydobywających krypto i pracuje nad kolejnymi czterema.

Potwierdzając swoje postępy, Mussin poinformował, że utworzone już kopalnie pozyskały łącznie 80 mld tenge (190 mln dolarów). Podkreślił również, że zostały sfinalizowane wstępne umowy na pozyskaniu kolejnych 714 mln dolarów. Środki te zostaną przeznaczone na rozwój kryptowalutowego górnictwa w kraju.

Kopanie kryptowalut w Kazachstanie

Kazachstan w 2019 roku wprowadził przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut, aby wesprzeć działalności związane branżą. Według nowych przepisów, zyski z kopania były zwolnione z podatku, pod warunkiem, że nie zostały zamienione na waluty fiducjarne.

Ustawa określała również, że jeśli kazachskie firmy górnicze wykorzystywały swój sprzęt do świadczenia usług wydobycia krypto na rzecz innych, podlegały opodatkowaniu podobnemu do opodatkowania centrów danych.

Lokalne przepisy zezwalają jednak jedynie na kopanie kryptowalut zabezpieczonych innymi aktywami. Wydobycie walut niezabezpieczonych takich jak Bitcoin (BTC) nadal pozostaje nielegalne.

Kazachstan potrzebuje cyfrowej waluty, by walczyć z korupcją

Według lokalnej agencji informacyjnej Kazinform, Alik Shpekbayev, przewodniczący Agencji Antykorupcyjnej Republiki Kazachstanu, powiedział, że narodowe waluty cyfrowe, takie jak np. chiński cyfrowy juan, powinny przyczynić się do powstania bardziej przejrzystego systemu finansowego.

Zdaniem urzędnika wyemitowanie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) powinno ograniczyć transakcje gotówkowe, które są jednym z głównych narzędzi przestępców, którzy używają banknotów w celach korupcyjnych. Tym samym , jak uważa,  digitalizacja krajowej waluty może potencjalnie zapobiegać korupcji na szczeblu rządowym, ponieważ zapewni „pełną przejrzystość w przepływie środków budżetowych podczas zamówień publicznych”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności