za
adresy btc przestępców

Kartele narkotykowe coraz częściej wykorzystują kryptowaluty

2022-03-12
Bitcoin
Binance Launchpool

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (United Nations Office on Drugs and Crime – UNODC) zasugerowało, że meksykańskie i kolumbijskie kartele narkotykowe coraz częściej wykorzystują kryptowaluty w swojej działalności przestępczej.

Narkotyki w zamian za bitcoiny?

Według niedawnego raportu, kartele narkotykowe coraz częściej używają bitcoinów do nielegalnych operacji. Wśród tych organizacji są Jalisco New Generation Cartel i Sinaloa Cartel.

Agencja wyjaśniła, w jaki sposób gangi włączają kryptowaluty do swoich systemów. Po pierwsze, wpływy z narkotyków są dzielone na małe części, aby uniknąć kontroli władz. Następnie kartele kupują za nie niewielkie ilości bitcoinów, „zaciemniając pochodzenie pieniędzy i umożliwiając płatności współpracownikom w innych miejscach na świecie”.

Sinaloa Cartel, który jest wymieniony w raporcie, jest jednym z największych gangów handlujących narkotykami. Przez dziesięciolecia był prowadzony przez Joaquina „El Chapo” Guzmana, który obecnie odsiaduje dożywocie w amerykańskim więzieniu federalnym.

UNODC sugeruje, że zarówno meksykańskie, jak i kolumbijskie zorganizowane grupy przestępcze „zwiększają wykorzystanie wirtualnej waluty ze względu na anonimowość i szybkość transakcji”. Warto jednak zauważyć, że blockchain bitcoina jest całkowicie przejrzysty, a wszystkie transakcje są rejestrowane w cyfrowej księdze rozrachunkowej. W związku z tym może je śledzić każdy, kto ma dostęp do Internetu. Natura BTC sprawia więc, że jest to wysoce wątpliwe narzędzie finansowe dla przestępców.

Z drugiej strony to gotówka pozostaje nadal najczęściej stosowaną metodą płatności w transakcjach dot. handlu narkotykami, prostytucji czy kupowania broni.

meksyk

Meksykańskie giełdy kryptowalut połączone z kartelem Jalisco

Latem ubiegłego roku Meksykańska Jednostka Analityki Finansowej (Financial Intelligence Unit of Mexico – FIU) wykryła 12 systemów obrotu kryptowalutami, które działają bez zezwolenia władz.

Po przeprowadzeniu dokładnych badań w tej sprawie służby zgłosiły podejrzenie, że te systemy obrotu mogą być powiązane z organizacjami przestępczymi, w tym z kartelem narkotykowym Jalisco Nueva Generación. Nieto Castillo – szef FIU – oznajmił:

Podstawową kwestią będzie analiza rynku kryptowalut i jego relacji z grupami przestępczymi. Uderza mnie fakt, że wiele platform kryptowalut jest zarejestrowanych w kilku gminach w stanie Jalisco.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności