Kapitalizacja Dogecoina (DOGE) sięga 50 mld USD, przewyższając ING i Barclays

2021-04-20 Wiadomości

Ostatnie 10 dni były imponujące dla Dogecoina (DOGE). Moneta wzrosła o ponad 500% i osiągnęła nowy rekord wszech czasów na […]

Ostatnie 10 dni były imponujące dla Dogecoina (DOGE). Moneta wzrosła o ponad 500% i osiągnęła nowy rekord wszech czasów na poziomie 0,45 USD. Nawet po 15% korekcie, potężny rajd sprawił, że kapitalizacja rynkowa Dogecoina przekroczyła poziom uznanych instytucji finansowych. Moneta początkowo stworzona dla żartu, przebiła takich gigantów jak ING, Barclays i Credit Agricole.

Meme coin został wypchnięta na wyższy poziom przez liczne wpisy Elona Muska, dyrektora generalnego Tesli i SpaceX – i drugiej najbogatszej żyjącej osoby. Musk nie jest jedynym biznesmenem miliarderem, który wspiera kryptowalutę.

Niezależnie od tego, czy za wzrostem stoją fundamenty, czy nie, właściciel Dallas Mavericks Mark Cuban również publicznie bronił DOGE. Dallas Mavericks akceptuje ją nawet przy sprzedaży swoich towarów.

Czy Dogecoin jest wart więcej niż Citigroup lub Morgan Stanley?

Społeczność Dogecoin nieustannie dąży do osiągnięcia celu 1 USD. Wielu nie zdaje sobie jednak sprawy, że obecna podaż 129,6 miliardów wzrośnie o 20% w ciągu pięciu lat. Tak więc, 1 USD za 1 DOGE spowodowałby kapitalizację rynkową o wartości 156 miliardów dolarów.

Warto zauważyć, że aktualnie istnieją tylko 92 zbywalne aktywa przewyższające 156 miliardów kapitalizacji rynkowej. To pokazuje jak skandaliczny jest cel 1 USD za DOGE. Firmami o kapitalizacji równej 150 mld USD są m.in Citigroup, Morgan Stanley, Unilever i Shell. Jeśli w jakiś sposób fanbase Dogecoina zdoła wypchnąć jego wartość powyżej 1 USD, będzie to oznaczać, że znajdą się one poniżej meme coina.

kapitalizacja doge

Aktywa o kapitalizacji rynkowej 150 mld USD lub wyższej. Źródło: Infinite Market Cap

Warto zauważyć, że inwestorzy instytucjonalni mogą otwierać krótkie pozycje i obstawiać spadek cen. Kontrakty terminowe na Dogecoin nie są jednak dostępne dla traderów w Stanach Zjednoczonych. Nie jest on notowany ani na CME, ani na Bakkt. Oznacza to, że obstawianie przeciwko DOGE nie jest opcją dla profesjonalnych traderów.

Nieefektywność będzie zanikać wraz z ewolucją rynków

W miarę rozwoju rynku kryptowalut, giełdy nastawione na instytucje będą oferować instrumenty pochodne na altcoiny. W ten sposób stworzą bardziej wydajny rynek. Tymczasem porównanie kapitalizacji rynkowej Dogecoina do bardziej uznanych banków dostarcza przekłamanych danych.

Podczas gdy niektórzy twierdzą, że aby uniknąć tych nieefektywności, potrzebne są nowe regulacje, warto pamiętać, że akcje Gamestop wzrosły w styczniu o ponad 860%. Mimo, że Gamestop nie był w stanie wygenerować zysku przez ostatnie sześć lat, hype wywołany skoordynowanym inwestowaniem spowodował, że kapitalizacja rynkowa firmy przekroczyła 24 miliardy dolarów. Była to wartość wyższa niż National Bank of Canada.

Teoretycznie, żaden inteligentny inwestor nie wybrałby Gamestopu zamiast banku, który konsekwentnie generuje ponad 2 miliardy dolarów kanadyjskich zysku rocznie. Niemniej jednak, nieefektywność rynku powoduje chwilowe przekłamania. Podobnie, inwestorzy Dogecoin mogą zapisać się na kartach historii, zdobywając poziom 1 dolara. Jednak taka wycena raczej się nie utrzyma, gdy inwestorzy instytucjonalni wejdą w posiadanie instrumentów pozwalających na granie pozycji short.

Tagi
ATH banki Barclays doge dogecoin ING kapitalizacja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.