za
kajetan mackowiak coindeal

Wywiad z Kajetanem Maćkowiakiem, założycielem giełdy Coindeal

Binance Launchpool

Kajetan Maćkowiak, jeden z założycieli giełdy CoinDeal odpowiedział na pytania dotyczące rynku kryptowalut oraz rozwoju platformy. Co łączy sport i kryptowaluty? Jak wspierać adopcję kryptowalut? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym wywiadzie.

1. Co jest według Ciebie kluczowym czynnikiem masowej popularyzacji kryptowalut w Polsce i na świecie?

Kryptowaluty spopularyzowane w Polsce? Pozwólcie, że tego nie skomentuję 🙂 Na skalę światową jest to zdecydowanie coś docenionego i innowacyjnego. W końcu jesteśmy w stanie wysyłać oraz odbierać środki bez ingerencji pośrednika, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Pozwala to na koniec z archaicznymi systemami. Prawda jest taka, że lepiej zaufać kawałkowi kodu niż siwemu bankierowi.

2. Opowiedz w skrócie o pomyśle na token CDL (jego genezie) i czy planujecie jakieś dodatkowe zastosowania dla tokenów w przyszłości?

Stworzenie własnej kryptowaluty to zawsze ciekawy krok dla giełdy. Chcieliśmy w uczciwy sposób móc rozdać te tokeny naszym obecnym, a przede wszystkim nowym użytkownikom. Oprócz tego, że z czasem ich wartość, wraz z rozwojem firmy, będzie rosnąć, dają one możliwość przetestowania swoich sił na giełdzie zupełnie za darmo. Chcemy tym przełamać pewien strach przed tradowaniem. Liczymy na to, że zarówno dla nas, jak i dla użytkowników będą bardzo przydatne.

3. Jakie są teraz najważniejsze plany dotyczące CoinDeal?

Wiele się u nas ostatnio dzieje. Udało nam się kilka tygodni temu otrzymać w końcu licencję VQF w Szwajcarii, o którą długo się staraliśmy. To dało nam przysłowiowego “kopa” do dalszego działa. Najbardziej czekam teraz na nasze wejście do Stanów Zjednoczonych, które będzie miało miejsce w sierpniu. Dogadujemy ostatnie szczegóły, znamy już nawet listę stanów, w których będziemy na początek dostępni: Idaho, Illinois, Indiana, Kansas, Montana, New Hampshire, New Jersey, Pennsylvania. Tennessee, Texas, Virginia, Wisconsin i Wyoming. Po tych 13 stanach skoncentrujemy się na dodaniu USD. Mamy plan na obecność w ok. 40 stanach do połowy 2020 roku.
Cały czas też prowadzimy dystrybucję naszego tokena, CDL. Skupiamy się przede wszystkim na dobrej reklamie i dotarciu do jak największej liczby ludzi. Jak widać po tym, że token dystrybuujemy, a nie sprzedajemy – nie zależy nam na zbieraniu BTC / ETH, dlatego też nie robiliśmy ICO. Chodzi tylko o “utility” tego tokena. Będzie miał masę funkcjonalności na platformie.

4. Skąd pomysł na współpracę z drużyną piłkarską?

CoinDeal od zawsze związany był ze sportem głównie przez to, że był on bardzo ważną częścią życia samych założycieli. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że giełda kryptowalut nie ma nic wspólnego z drużyną piłkarską, jednak nie jest to prawda. Łączy nas z Wilkami naprawdę wiele. Byliśmy pierwszą giełdą, która zdecydowała się na sponsoring drużyny z Premier League. Marketing poprzez Premier League otworzył nam drzwi na Azję. Większość naszych użytkowników pochodzi właśnie stamtąd. Nie wyobrażam sobie alternatywy dla Wilków, która by do takiego stopnia otworzyła nam rynek azjatycki na taką skalę. Jeżdżąc po konferencjach w Azji, wszyscy słyszeli o CoinDealu i o naszym sponsoringu Wilków.

5. Co Twoim zdaniem, może zrobić przeciętny użytkownik, aby wesprzeć masową adopcję kryptowalut i blockchaina?

Przede wszystkim trzeba o tym mówić – nie bać się o tym mówić. Pokazywać ludziom, że nie jest to tak skomplikowane jak się wydaje. Często osoby, które nie mają większej wiedzy w temacie krypto mają poczucie, że to jakaś czarna magia. Tak naprawdę wystarczy się tego nauczyć – poczytać, porozmawiać.

6. Jakie macie plany na rozwój platformy? na jakich segmentach klientów się skupiacie, nowe funkcjonalności, nowe typy tokenów, itd.)?

Aktualnie pracujemy nad nowym designem naszej giełdy. Chcemy, aby giełda była dla każdego przejrzysta. Zarówno laik, jak i doświadczony trader ma się czuć dobrze na naszej stronie oraz móc z łatwością założyć konto i zacząć handlować.  Niedługo także dodamy kilka nowych ciekawych tokenów. Otwieramy właśnie rynek dla BitCanny, z 17 głosowania dodamy Zcash, który jest bardzo popularną walutą w USA. Pracujemy także nad aplikacją mobilną, ale to jeszcze trochę potrwa. Nie chcemy wypuścić na świat byle czego, wszystko dokładnie musimy przetestować.

7. Czy uważasz, że wydarzenia typu Malta Blockchain Summit realnie pomagają branży?

Zdecydowanie tak! Pomagają one nie tylko szerzyć wiedzę z zakresu krypto, ale również pomaga to w nawiązaniu więzi między członkami tej społeczności. Mimo, że grupa ludzi interesujących się krypto jeszcze nie jest bardzo liczna to stale się powiększa. Wszystkie spotkania i eventy tego typu pozwalają na nawiązanie nowych kontaktów, czy współprac. Czujemy się częścią krypto całości.

8. Opowiedz nam nieco o swoich wcześniejszych doświadczeniach (co robiłeś przed CoinDeal) oraz co przekonało Cię do dołączenia do rynku kryptowalut i stworzenia tu swojego biznesu?

W mojej głowie zawsze były plany na własny biznes, na swoją firmę. Trzeba było jednak na to zarobić… Kiedyś jako student jeszcze, pracowałem jako kelner. Chciałem odłożyć jak najwięcej, więc potrafiłem przepracować nawet 15 godzin dziennie. Jadałem w nocy, bo w ciągu dnia nie miałem czasu. Opłaciło się.

9. Gdybyś dzisiaj nie był związany z CoinDealem, to co byś robił w swoim życiu?

Lubię to pytanie, bo odpowiedz jest prosta – koszykarzem. Jest to moja wielka pasja od dziecka. Oczywiście nawet wtedy w międzyczasie tradowałbym.

10. Czy Twoim zdaniem decentralizacja na skalę walut narodowych/ światowych, przedsiębiorstw czy nawet państwa jest możliwa?

Tak, z całą pewnością. Ale trzeba siebie zapytać, kto w takiej konfiguracji zyskuje. Państwa nie pozwolą sobie na pełną decentralizację, ale użytkownicy będą ku temu zmierzać.

11. Co czyni Ciebie i Twoich wspólników dobrymi partnerami? Czy istnieją jakieś tematy, co do których się nie zgadzacie?

Często zdarza się, że mamy zupełnie inny punkt widzenia na daną sprawę, szczególnie jeśli chodzi o marketing. Trzeba jednak przyznać, że jest to bardzo inspirujące, dzięki temu nie kończą nam się pomysły, rozwiązania, nowe zabiegi. Cały czas przeprowadzamy w zespole burze mózgów. Nasza marka nie byłaby dziś tak rozpoznawalna, a jej rozwój nie postępowałby tak szybko, gdybyśmy nie przemycali różnych pomysłów. Czasami długo dyskutujemy i musimy wielokrotnie przejść przez jakiś temat, ale koniec końców zawsze dochodzimy do świetnych rozwiązań.

12. Jakie są największe korzyści dla przedsiębiorców i klientów, którzy decydują się korzystać z usługi CoinDeal?

Cały czas staramy się by CoinDeal rozwijał się nie tylko w stronę bezpieczeństwa, które jest dla nas bardzo ważne, ale również stale dbał o wygodę korzystania dla swoich użytkowników CoinDeal ma do zaoferowania ponad 50 par kryptowalut, a także rynki Crypto-FIAT, w których skład wchodzi euro (EUR), dolar (USD), funt brytyjski (GBP), polski złoty (PLN), rubel (RUB), koreański won (KRW) oraz od niedawna frank szwajcarski (CHF). Dostępność walut fiatowych pozostaje jedną z najważniejszych rzeczy jakich może oferować giełda crypto. Co więcej, użytkownicy mogą sami wybierać kryptowaluty, które wejdą na giełdę poprzez głosowanie. Niedługo rozpocznie się już 18ste! Dodatkowo ponad miesiąc temu, załoga CoinDeal utworzyła swój własny token – CDL Token, który w 90% rozdaje zupełnie za darmo dla swoich użytkowników. CoinDeal jest także bardzo skoncentrowany na swoich użytkowników, to właśnie dla nich jest dostępny 24 godziny na dobę poprzez LiveChat. Supportowi agenci są w stanie pomóc klientom w trzech językach: polskim, angielskim oraz koreańskim (okazajonalnie nawet chińskim). Jednocześnie strona główna posiada 6 tłumaczeń, w tym także wersję niemiecką i rosyjską. Kolejnym autem są różne możliwości wpłat i wypłat środków. CoinDeal udostępnia możliwość transakcji za pomocą przelewu bankowego, Skrill, Epay i Payeer.

13. Ile Twoim zdaniem będzie kosztować BTC do końca 2019 roku?

Bitcoin jest nieprzewidywalną walutą, co mogliśmy ostatnio zauważyć. Wahania są nieuniknione, ale myślę i oczywiście mam też nadzieję, że przebije pułap 33 000 USD pod koniec roku.

14. Jaka jest Twoja ulubiona kryptowaluta i dlaczego?

Może jestem staroświecki, ale nadal uważam, że to Bitcoin był i jest królem wszystkich kryptowalut. To jednak pierwsza stworzona na świecie kryptowaluta, jest sprawdzona, przetestowana. Mam do BTC jakieś swoje zaufanie i będę się tego trzymał. Wiadomo, cenię sobie też Ethereum, Litecoin, nie możemy także zapominać o mniejszych projektach czy też mniej popularnych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 177,50 USD-0,45%
Ethereum logo
EthereumETH
3549,95 USD-0,45%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
597,63 USD-0,16%
Solana logo
SolanaSOL
134,30 USD-4,35%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3549,96 USD-0,46%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,06%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,68%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-2,89%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,09 USD-1,05%