za
bank jp morgan

JPM Coin – stablecoin JP Morgana – pojawił się na rynku

Kilkanaście miesięcy po pierwszym ogłoszeniu dot. tego tematu, JPM Coin – stablecoin JPMorgan Chase – działa i jest używany przez tę dużą międzynarodową firmę do całodobowych płatności transgranicznych.

JPM Coin działa!

jpm coinJak podają media, JPM Coin w końcu działa. Wiadomo, że dziś klienci komercyjni mogą w końcu zarejestrować się na platformie banku, aby korzystać ze stablecoina.

Nowa jednostka biznesowa dot. projektu, nazwana „Onyx”, zatrudnia ponad 100 pracowników i jest zarządzana przez Umara Farooqa. Takis Georgakopoulos, globalny szef JP Morgana ds. płatności hurtowych, powiedział dziennikarzom:

„Wkraczamy w okres komercjalizacji […] przechodząc od badań i rozwoju do czegoś, co może stać się prawdziwym biznesem”.

Blockchain w JP Morganie

To jednak nic nowego i wcale nie tak zaskakującego. Co prawda w 2017 r. CEO banku, Jamie Dimon, atakował kryptowaluty i uważał, że to scamy, ale w tym samym czasie zarządzana przez niego instytucja tworzyła już międzybankową sieć informacyjną opartą na blockchainie. W projekcie uczestniczy ponad 400 banków i korporacji.

JPMorgan uważa, że ​​sieć Liink, może przynieść znaczne oszczędności w zakresie wydajności i złożonych interakcji, jakie zachodzą między bankami. Sam JPMorgan rozlicza transgraniczne płatności w wysokości ponad 6 bilionów USD dziennie, w ponad 100 różnych krajach.

Bank widzi też potencjał blockchaina w kwestii unowocześniania istniejącego, przestarzałego systemu przetwarzania „setek i milionów” papierowych czeków. Jak uważa firma, blockchain i digitalizacja mogą w bezpieczny sposób całkowicie wyeliminować fizyczne aspekty tej wymiany. Georgakopoulos powiedział mediom:

„Korzystając z wersji blockchaina, w której uczestnicy są głównymi wydawcami czeków i głównymi operatorami skrytek, możliwe jest, że możemy dziś zaoszczędzić 75 proc. całkowitego kosztu i udostępnić czeki w ciągu kilku minut, w przeciwieństwie do [obecnych] dni.”

Z kolei nowy dyrektor generalny Onyx przedstawił swoje spostrzeżenia dot. tego, dlaczego dotychczasowe zmiany pod kątem technologii, jakie zaszły w banku, wydawały się „powolne” lub przynajmniej niejednoznaczne. Uważa, że wokół blockchaina jest wiele szumu informacyjnego.

„Dlatego w JP Morgan zachowaliśmy względną ciszę, dopóki nie byliśmy gotowi do skalowania i komercjalizacji [projektu]”

– powiedział.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności