za

JP Morgan z własną kryptowalutą

2019-02-16
Kryptowaluty
robinhood aplikacja rejestracja

Stało się. JP Morgan wyemituje własną cyfrową walutę. W relacjach banku z Bitcoinem to wręcz niewiarygodny zwrot akcji, którego w sumie mało kto się spodziewał.

Ta informacja musiała mocno zdziwić wielu z was. JP Morgan – znany raczej ze sceptycznej postawy w stosunku do Bitcoina – wyemituje własną kryptowalutę. Tym samym staje się pierwszym amerykańskim bankiem inwestycyjnym z takim narzędziem.

Historia trudnej relacji

Dimon wzięty pod lupę, Jp MorganJeszcze parę dni temu wydawało się to niemożliwe. Jamie Dimon – szef JP Morgan – był czołowym czarnym charakterem sceny kryptowalut. Wielokrotnie krytykował Bitcoina i naśmiewał się z jego zwolenników, a także z osób, które inwestują na tym rynku pieniądze (co ciekawe, do tej drugiej grupy należy… jego własna córka!). W 2017 r. określił główną kryptowalutę mianem “oszustwa”. Potem parokrotnie dolewał oliwy do ognia, aż w końcu publicznie przyznał, że nie będzie już krytykował nowego rynku. Długo nie wytrzymał. Niedawno powiedział, że nie czuje satysfakcji z tego, że bańka na BTC pękła, choć sam przed tym ostrzegał. Jednocześnie zaczęły pojawiać się plotki o tym, jakoby bank miał pracować nad systemem płatności związanym z e-walutami.

Co znamienne, już w maju 2018 r. firma złożyła patent dotyczący systemu płatności typu blockchain.

Po co to wszystko?

Więcej światła na projekt rzuca Umar Farooq, który stoi na czele projektu. Przyznał mediom, że JPM Coin – bo tak nazywa się e-moneta – jest jeszcze w fazie testów. Użyto jej trzy razy, ale dalsze próby będą miały miejsce w ciągu paru kolejnych miesięcy.

Pytanie, po co bankowi coś takiego. Coin ma służyć  do realizowania transakcji dot. papierów wartościowych i usług skarbowych. Wiemy już też, że JPM Coin będzie stablecoinem i ma być wymienialny na dolara w stosunku 1:1.

Farooq jest pewien projektu:

“Nawet gdyby było to ograniczone do klientów JPM na poziomie instytucjonalnym, nie powinno nas to powstrzymywać.”

Podkreśla też potencjał kryptowaluty:

“Możliwości jej użycia są właściwie nieskończone. Wszędzie, gdzie dostępna jest technologia zdecentralizowanych ksiąg rachunkowych, a także korporacje lub instytucje, będzie można jej bezproblemowo używać.”

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności