za
john mcafee

John McAfee – Skandalista, który oszukał na miliony. Historia “Kryptowaluty dnia”

2020-10-22
Dla wnikliwych
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

John McAfee to jedna z najbarwniejszych postaci branży kryptowalutowej. Programista i przedsiębiorca, który założył  jedną z najpopularniejszych na świecie firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Dla wszystkich kryptowaluciarzy to jednak przede wszystkim skandalista, który coraz bardziej tonie w odmętach kolejnych afer.

Na przestrzeni ostatnich paru lat popularne stały się słynne “zakład McAfee’ego” oraz “Kryptowaluta Dnia” jego autorstwa. Dziś przyjrzymy się kontrowersyjnej działalności McAfee’ego z 2017 roku i podsumujemy jego wpływ na branżę kryptowalut.

Zakład McAfee’ego

John McAfee dzięki swoim wcześniejszym osiągnięciom, ale także kontrowersyjnemu stylowi życia zawdzięcza niemałą popularność. W wielu kręgach jeszcze parę lat temu traktowany był jako autorytet. Było tak głównie dzięki jego trafnej “przepowiedni” o wzroście ceny bitcoina do $5000 do końca 2017 roku. John McAfee to jednak egomaniak, który co jakiś czas musi o sobie przypomnieć. W 2017 roku, w trakcie gigantycznych wzrostów ceny Bitcoina i ogólnoświatowej euforii na jego punkcie, McAfee pokusił się o kolejną predykcję. Tym razem stwierdził, że do końca 2020 roku cena najpopularniejszej kryptowaluty wyniesie $1 000 000. W innym wypadku McAfee obiecał zjeść własnego członka w krajowej telewizji.

Sam McAfee pewnie nie spodziewał się, że jego słowa odbiją się tak szerokim echem – powstały nawet specjalne strony odliczające czas do rozstrzygnięcia jego zakładu. W 2020 roku już dobrze wiemy, że McAfee nie tylko raczej nie wygra zakładu, ale także niespecjalnie ma ochotę na spożycie własnych genitaliów.

John McAfee i Coin of the Day

Słynny zakład McAfee’ego nie jest jedynym jego działaniem z okresu bańki kryptowalutowej. Dużo istotniejszy i bardziej szkodliwy okazał się cykl “Coin of the Day” (Kryptowaluta Dnia).

“Zaczynając od jutra, każdego dnia będę mówił o unikalnym altcoinie. Większość z 2000 coinów to ściek i oszustwa. Przeczytałem każdy whitepaper. Powiem Wam o kilku, z którymi jestem związany. W reszcie nie mam pozycji. Te kryptowaluty zmienią świat. Wy możecie wspierać tę zmianę.”

mcafee

Dlaczego Coin of the Day/Week okazał się tak szkodliwy? Musimy cofnąć się w czasie, żeby zrozumieć sytuację rynkową z końca 2017 roku. Był to okres najdzikszych wzrostów bitcoina i altcoinów. Przy cenie BTC sięgającej $20 000, wzrostach altów na poziomie 50% dziennie każdy podryg był natychmiast wykorzystywany przez inwestorów, którzy jak głodne sępy chcieli jak najwięcej zarobić na kolejnej inwestycji. Czas ten to również szczyt aktywności tzw. “grup sygnałowych” – środowisk skoncentrowanych na procesach pump’n’dump.

Schemat rozkładu zysków grup pump and dump. Inwestorzy znajdujący się poza schematem zazwyczaj są stratni na całej akcji.

W tej atmosferze John McAfee będzie mówił społeczności kryptowalut, w który projekt warto inwestować – sam stworzył system pump’n’dump – niekoniecznie będąc tego świadomym. W czasie trwania Coin of the Day krótkoterminowo cena poszczególnych projektów potrafiła wybić do góry na kilkanaście/kilkadziesiąt procent, a następnie natychmiastowo spaść do poziomu niższego niż początkowy. Tym razem przyjrzymy się kilku projektom, które John McAfee wymienił w ramach cyklu Coin of the Day w nieco dłuższej perspektywie.

Coin of the Day – konsekwencje długoterminowe

Electroneum

Electroneum było pierwszym projektem zaprezentowanym w cyklu Coin of the Day. McAfee przedstawił go jako:

“kopalną kryptowalutę, która działa na Linux,PC,Androidzie i OS z zintegrowanym tradingiem i miningiem.

Mobilna aplikacja, która kopie kryptowalutę dzięki wciśnięciu jednego przycisku”

Krótki opis nie zawiera żadnych szczegółów technicznych, ani szczegółów dotyczących samego projektu. Mimo to lakoniczny opis znacząco wpłynął na zmianę ceny Electroneum zaraz po publikacji.

electroneum

Widzimy. że w ciągu jednej godziny kurs Electroneum podskoczył o 30%, aby następnie od razu wrócić do poprzedniego stanu. W ciągu następnego tygodnia, co prawda uzyskał podobny poziom, jednak trudno to powiązać z wpływem McAfee’go. Co istotne, w tamtym czasie ETN zajmował 59 miejsce w rankingu kapitalizacji kryptowalut coinmarketcap. Jak sytuacja ta wygląda dzisiaj?

electroneum

Electroneum zdecydowanie nie poradziło sobie najlepiej w ciągu kilku ostatnich lat. Zgodnie ze statystyką podzielaną przez większość altcoinów. Od 2020 roku, jego cena spadła o 95%, a kapitalizacja o 99%. W stosunku do pozostałych kryptowalut nie radzi sobie najlepiej – Electroneum straciło 87 pozycji w rankingu.

Mimo to projekt nadal funkcjonuje i uruchamia nowe funkcjonalności. Jego strona internetowa odwiedzana jest ponad 180 tysięcy razy w miesiącu.

Burst

John McAfee o Burst:

“Pierwsza w pełni zielona kryptowaluta, a także najbardziej przeoczona. Wykorzystuje 400 razy mniej energii niż bitcoin. Superbezpieczna i prywatna. Zintegrowane smartkontrakty, szyfrowane wiadomości, zdecentralizowane portfele. Najbardziej niedowartościowana kryptowaluta”

McAfee wskazuje głównie na ograniczone koszty energii związane z kryptowalutą. Burst miał osiągnąć swój cel dzięki nowemu algorytmowi – proof of capacity. W 2017 roku, Burst był dość niszowym projektem, zajmującym 173 miejsce w rankingu kapitalizacji. Z pewnością uwaga, którą przekazał McAfee dała projektowi dużo uwagi.

Uwaga ta została wykorzystana należycie – projekt urósł w ciągu 24h o niemalże 200% i utrzymał się na “plusie” w ciągu kolejnego tygodnia. Krótkoterminowo promocja Burst okazała się sukcesem. W perspektywie 3 lat wygląda to jednak podobnie, jak w przypadku Electroneum.

burst

Działania McAfee’ego nie pomogły projektowi Burst. Po 3 latach coin nie tylko stracił większość swojej wartości, ale został także wyprzedzony przez 483 inne projekty, które w oczach inwestorów uznane zostały za bardziej wartościowe.

DigiByte

Pozycji z listy McAfee’ego jest sporo. Wiele z nich kończyło podobnie jak Electroneum czy Burst. Digibyte jest projektem zdecydowanie ciekawszym.

“Wykorzystując Blockchain, który jest 40 razy szybszy od Bitcoina i ma jeden z najbardziej zdecentralizowanych systemów miningu na świecie – opartego o 5 różnych algorytmów synergicznych, DGB może być uznany z “śpiącego giganta””.

Takimi słowami projekt opisał John McAfee. Po raz kolejny wydaje się więc, że mamy do czynienia po prostu z szybszym i sprawniejszym bitcoinem. W 2017 roku powiedzenie “it’s bitcoin, but better!” przewijało się w sieci wielokrotnie i to nie tylko w przypadku już sławnego Bitcoin Cash.

digibyte

Kurs Digibyte również zaliczył pump and dump na przestrzeni 24h. Projekt ten utrzymał także część wzrostów w ciągu następnego tygodnia. W porównaniu z poprzednimi projektami jest on jednak w zupełnie innej sytuacji. W 2017 roku DGB utrzymywał 45 miejsce w rankingu kapitalizacji kryptowalut. Jego pozycja była zbliżona do Electroneum.

digibyte

Patrząc na zmianę jego kapitalizacji, ceny, a także miejsca w rankingu, możemy zauważyć, że ten coin poradził sobie znacznie lepiej od poprzednich dwóch. Spadek kapitalizacji częściowo został nadrobiony przez zwiększenie się podaży nowych coinów, te zaś straciły na wartości “zaledwie” 70%. Dziś Digibyte nadal plasuje się w pierwszej 50 rankingu. Można więc powiedzieć, że działania Johna McAfee nie spowodowały, że projekt ten w dłuższej perspektywie ucierpiał.

Tron

Tak. Dobrze słyszycie. Tron został wytypowany w 2017 roku przez Johna McAfee jako jeden z coinów przyszłości. Historia Tron rozpoczyna się w drugiej połowie 2017 roku. To właśnie wtedy startują pierwsze notowania tejże kryptowaluty.

tron

Tron u McAfee’ego zostaje wymieniony jako “wolność danych” w celu uleczenia Internetu. TRX ma konstruować darmowy system rozrywki dla całego świata. Zadaniem Tron jest magazynowanie i publikowanie treści użytkowników. Dość duży nacisk pada tutaj na działanie w obrębie kreatywności i sztuki.

Tron podczas swojego ICO w 2017 roku zebrał ponad 70 milionów dolarów, co czyni go jedną z większych zbiórek ostatnich lat. Już w momencie publikacji informacji o Tronie, ten zajmował pozycję 17 w ramach rankingu kapitalizacji kryptowalut. McAfee w tym momencie polecał coina o ugruntowanej już pozycji w rynku.

Porównując cenę, kapitalizację i miejsce w rankingu TRX do innych kryptowalut, widzimy, że Tron poradził sobie lepiej od reszty. Ciężko jest jednak upatrywać sukcesu w tweecie McAfee’ego. Mimo to, był to najcelniejszy strzał.

John McAfee – kłamie, oszukuje i nie płaci podatków

Zdecydowana większość kryptowalutowych projektów polecanych przez milionera nie osiągnęła sukcesu. Co więcej, większość z nich w tym momencie funkcjonuje jako ciche startupy, o których wszyscy zapomnieli.

Co w takim razie budzi największą kontrowersję? W 2018 roku John McAfee przyznał się do promowania różnych projektów kryptowalutowych w zamian za pieniądze. Oznacza to, że nie tylko uczestniczył w schemacie pump and dump, brał również za to pieniądze, wprowadzając tysiące inwestorów w błąd.

john mcafee
John McAfee

Dziś już wiemy, że amerykański SEC oficjalnie postawił McAfee’emu zarzuty. Przedsiębiorca, milioner, skandalista dorobił się w tamtym okresie na polecaniu różnych projektów nawet 23 milionów dolarów. Skandalista został również aresztowany na terenie Hiszpanii.

McAfee wielokrotnie korzystał ze swojej pozycji, aby wzbudzać skandale i kierować uwagę świata na swoją osobę. Tym razem posunął się jednak zbyt daleko, a jego działalność zostanie oceniona przez właściwe organy. Mimo to o twórcy oprogramowania antywirusowego cały czas słyszymy w krypto-mediach. Jeśli bitcoin ma stać się poważny, to koniecznie musi pozbyć się ze swojego środowiska ludzi, którzy są słabym żartem. McAfee jest jednym z nich.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności