za
john mcafee sec

John McAfee: Scentralizowane giełdy kryptowalutowe znikną w przeciągu 5 lat

2018-09-18
Ciekawostki
1,5% dla maluszka

W opinii Johna McAfee, słynnego eksperta ds. cyberbezpieczeństwa i entuzjasty kryptowalut, w ciągu 5 lat scentralizowane giełdy wymiany kryptowalut, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, zostaną zupełnie wyparte przez ich zdecentralizowane odpowiedniki.

 

W opinii Johna McAfee, słynnego eksperta ds. cyberbezpieczeństwa i entuzjasty kryptowalut, w ciągu 5 lat scentralizowane giełdy wymiany kryptowalut, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, zostaną zupełnie wyparte przez ich zdecentralizowane odpowiedniki.

 

John McAfee udzielił niedawno wywiadu dla kanału Boxmining w serwisie YouTube. Współtwórca pierwszego komercyjnego programu antywirusowego na świecie opowiadał w nim m.in. o swojej wizji rozwoju technologii kryptowalut w przeciągu najbliższych lat.

 

W jego opinii najbardziej decydującymi w kwestii adopcji kryptowalut czynnikami będą: rzeczywisty wzrost ich powszechnej akceptacji oraz upowszechnienie się zdecentralizowanych giełd wymiany kryptowalut. W opinii McAfee proces ten nie powinien potrwać dłużej niż najbliższe pięć lat. Jednak to właśnie dopiero wtedy, jak podkreśla McAfee, będziemy mogli mówić o prawdziwej rewolucji będącej efektem rozproszonej natury kryptowalut:

 

Oznacza to, że kiedy nie będziemy mieć już do czynienia ze scentralizowanymi giełdami, a te ostateczne znikną – w ciągu pięciu lat już ich nie będzie – nic nie zdoła nas wyłączyć. To bezwarunkowy koniec wojny. Rządy nie mogą nas wyłączyć, instytucje finansowe, banki, nic … Nie obchodzi mnie, jak wielką siłą dysponujesz jako rząd, jaką liczbą policji, jaką liczbą żołnierzy. Jeśli giełdy będą rozproszone pomiędzy 20 milionami portfeli na smartfonach, laptopach i tabletach, ich wyłączenie stanie się niemożliwe”.

 

Powszechne współcześnie, centralne, instytucjonalne giełdy wymiany kryptowalut są w ogromnej mierze zaprzeczeniem początkowych, wolnościowych idei przyświecających rozwojowi tej technologii. Przymus regulacyjny oraz niedoskonałości tzw. ‘czynnika ludzkiego’ sprawiają, iż w praktyce często niewiele różnią się one od tradycyjnych instytucji finansowych, będąc tak jak one narażonymi na różnego rodzaju błędy i nadużycia – m.in. korupcję.

 

Większość scentralizowanych giełd wymiany kryptowalut jest skorumpowana” – twierdzi McAfee.

 

W jego opinii narzucane na poziomie legislacyjnym regulacje są w tej materii nie tylko nieskuteczne, co często szkodliwe, a jedynym prawdziwym remedium może być w tym przypadku technologia łańcucha bloków:

 

Łańcuch bloków jest zapisem rzeczywistości, tego co rzeczywiście się dzieje, prawdy … nie potrzebujemy regulacji, potrzebujemy zdrowego rozsądku … zatem funkcjonujemy w nowym świecie, gdzie nie chcemy regulacji. Regulacje oparte są na czymś co nazywa się siłą. Ponieważ w jaki sposób wymusza się przestrzeganie prawa? Poprzez siłę … To nonsens. Nie potrzebujemy tego, jeśli dysponujemy prawdą, a nigdy wcześniej nią nie dysponowaliśmy. Łańcuch bloków to pierwsza technologia, która mówi – jestem arbitrem prawdy”.

CNN mówi nam swoją prawdę, Fox News mówi swoją, Rosja swoją, Chiny swoją, Ameryka swoją, człowiek na ulicy mówi jeszcze coś innego, a my nie wiemy [co jest prawdą]. Teraz już wiemy. Proszę zrozumcie, że prawda i regulacje nie mogą współistnieć” – kwituje swoją wypowiedź McAfee.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności