za
javier milei

Czy Javier Milei zdradził bitcoina? Regulacje rynku w Argentynie idą w “okropną” stronę

1,5% dla maluszka

Rząd Argentyny naciska na wszystkie lokalne firmy z rynku kryptowalut. Chce by te zarejestrowały się w rejestrze nowego organu regulacyjnego zajmującego się tym sektorem. W przeciwnym razie podmioty te mają zakończyć swoją działalność.

Argentyna naciska na rynek kryptowalut

Argentyński senat przyjął ustawę zatwierdzającą powstanie Rejestru dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi. Wszystko ma miejsce zgodnie z zaleceniami Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy.

Argentyńska Krajowa Komisja Papierów Wartościowych ogłosiła utworzenie wspomnianego rejestru pod koniec marca. Chodzi o identyfikację „osób fizycznych i prawnych, które świadczą usługi w kraju związane z kryptowalutami”. W praktyce chodzi o giełdy i kantory, w których można nabyć lub sprzedać bitcoiny i altcoiny.

Osoby niezarejestrowane nie będą mogły prowadzić działalności w kraju

– powiedział prezes Komisji, Roberto E. Silva.

Wszystko przypomina regulacje, które obowiązują z innych regionach świata.

javier milei

Javier Milei zdradził bitcoina?

Mimo tego, że nowe regulacje nie są czymś przerażającym czy mającym na celu zniszczenie rynku, niektórzy przedstawiciele branży uważają, że to krok w złą stronę. Są tym bardziej rozczarowani, że prezydentem Argentyny jest Javier Miliei, libertarianin, który obiecywał zwiększenie liczby elementów wolnego rynku w kraju. Twierdził też, że jest fanem bitcoina.

Javier Milei podąża dokładnie odwrotną drogą, jakiej oczekuje się od „pro-bitcoinowego” libertarianina”

– napisał w niedzielę na X dyrektor generalny Bull Bitcoin Francis Pouliot.

Z kolei współzałożyciel protokołu Money On Chain, Manuel Ferrari, powiedział, że utworzenie rejestru platform wymiany bitcoinów to „okropny pomysł”.

Bitcoin to pieniądz, a nie papier wartościowy

– stwierdził w wywiadzie dla Forbesa.

To tak samo złe, jak gdyby kantory wymiany dolarów lub euro albo sklepy, w których kupuje się i sprzedaje złoto, musiały się rejestrować. To kompletny nonsens

– dodał.

Branża kryptowalut szybko uznała Mileia za swojego sojusznika. Chodziło o to, co mówił w czasie kampanii wyborczej. Deklarował, że zlikwiduje bank centralny i zastąpi peso dolarem. Pierwsze decyzje jego administracji sugerowały, że będzie wspierał rozwój cyfrowych aktywów. Chodziło np. o liberalizację przepisów dot. płatności, co umożliwiło rozliczanie się w BTC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności