za
mtgox-hacker

Japońska prasa o aferze Mt. Gox: Większość BTC utracona w wyniku ingerencji z wewnątrz

Konferencja Kryptoraport

 

Wewnętrzna manipulacja systemowa winna zaginięciu nawet 99% ze wszystkich, do dzisiaj  nieodnalezionych bitcoinów, które w tajemniczych okolicznościach wyparowały niemal rok temu z największej niegdyś giełdy bitcoin, Mt. Gox – donosi jedna z najbardziej poczytnych japońskich gazet.

 

Na pierwszej stronie noworocznego wydania, gazeta Yomiuri Shimbun powołuje się na anonimowe policyjne źródło, powiązane z toczącym się cały czas w tej sprawie postępowaniem. Jak wynika z niego, jedynie 7000 bitcoinów, czyli zaledwie 1% z łącznej sumy 650 000 nadal brakujących bitcoinów, mogło zostać skradzionych w wyniku zewnętrznego ataku na serwery giełdy.

 

Już od jakiegoś czasu podejrzenia w tej sprawie kierowane były do wewnątrz firmy, chociaż nikt nie odważył się jak dotąd, przynajmniej oficjalnie, postawić w związku z tym jakichkolwiek imiennych zarzutów.

 

Na osobną uwagę zasługuje jednak fakt, iż Mt. Gox nie było wieloosobową firmą, zaś Mark Karpeles, jej prezes, choć być może trudno będzie w to uwierzyć biorąc pod uwagę ówczesny zasięg i popularność giełdy, nie posiadał pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasowym, którzy regularnie pracowaliby przy obsłudze platformy wymiany kryptowaluty.

 

Zdarzali się zewnętrzni podwykonawcy zatrudnieni do pojedynczych zleceń na tymczasowych umowach, jednak generalnie Mt. Gox było firmą prowadzoną przez jednego człowieka.

 

Stanowisko japońskiej gazety stoi w sprzeczności z oficjalną wersją jaką do dzisiaj utrzymuje Mt. Gox, który powodów utraty tak znaczącej sumy depozytów swoich klientów nie doszukuje się u siebie, ale w kodzie samego Bitcoina.

 

Jeszcze w lutym zeszłego roku, giełda uzasadniała wstrzymywanie wypłat depozytów tzw. podatnością na manipulacje transakcji Bitcoin – konkretnie miałoby tu chodzić o możliwość podmienienia identyfikatora transakcji, zanim ta zostanie potwierdzona przez sieć.

 

Hipoteza ta została jednak bardzo szybko zakwestionowana przez głównego developera Fundacji Bitcoin, Gavina Andresena, a także wielu innych niezależnych badaczy.

 

W swojej odpowiedzi na zarzuty ze strony Mt. Gox, Andresen potwierdził wprawdzie, iż tego rodzaju słabość występuje rzeczywiście w kodzie Bitcoina, jednak podkreślił również, iż fakt ten był powszechnie znany już od 2011 roku, zaś zabezpieczenie się na ewentualności, które mogły zeń wynikać, leżało w gestii każdego z twórców odpowiedniego oprogramowania portfela Bitcoin i wymagało jedynie wprowadzenia odpowiednich metod weryfikacji ID transakcyjnego.

 

Jak zaznacza Andresen, odpowiedzialność za ich brak w kodzie oprogramowania portfeli giełdy Mt. Gox leży całkowicie po jej stronie.

 

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, iż to właśnie wewnątrz systemu oprogramowania giełdy powinniśmy doszukiwać się głównych winowajców „afery Mt. Gox”. Podejrzenia kierowane są także w stronę automatycznych botów handlowych o (nie)wdzięcznych imionach „Willy” i „Markus”, które tylko do listopada 2013 roku miały nabyć grubo ponad pół miliona BTC na poczet do dzisiaj niezidentyfikowanych kont użytkowników Mt. Gox. Według policyjnego źródła na które powołuje się gazeta, tego rodzaju działalności mogła dopuścić się wyłącznie osoba dobrze zaznajomiona z systemem giełdy.

 

Także aktywności wspomnianych już botów wielu przypisuje nagły wzrost wartości bitcoinów z którym mieliśmy do czynienia w listopadzie 2013 roku oraz rekordową jak dotychczas wartość (ponad 1200 dolarów za BTC) jaką kurs osiągnął 4 grudnia 2013 roku.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności