Japońscy naukowcy prognozują, jak świat będzie wyglądał w 2040 r.

Wiadomości

Japońscy naukowcy opracowali aż 37 prognoz dotyczących rozwoju nauki i technologii. Za dwie dekady mamy być w stanie np. porozumieć się ze swoimi psami. To jednak wierzchołek góry lodowej.

Japońscy naukowcy i ich wizje

Nad prognozami pracowali eksperci z różnych dziedzin. Wśród nich był m.in. laureat Nagrody Nobla – Akira Yoshino. Wszystko odbywało się pod opieką japońskiego Ministerstwa Nauki i Technologii,

– Teraz mamy dramatycznie zmieniający się czas na całym świecie i najlepszy czas dla dzieci i młodych naukowców, aby rozwiązać problemy środowiskowe i osiągnąć zrównoważone społeczeństwo – powiedział wspomniany Yoshino, zacytowany przez portal Asahi Shimbun.

Po pierwsze na znaczeniu zyska ponoć technologia VR (wirtualnej rzeczywistości) i AR (rozszerzonej rzeczywistości). Co to oznacza? Urządzenia VR i AR będą działać jako tłumacze „na żywo” lub wirtualne centrum informacji i pomocy. Pozwoli nam to ponoć w „bezpośredniej rozmowie” ze zwierzętami domowymi. Realne stanie się też “przesyłanie” smaku osobie, z którą nie mamy fizycznego kontaktu.

Robotyzacja

japońscy naukowcyTo nie koniec. Roboty mają zastąpić nas przy ciężkiej pracy. W transporcie pomogą drony. Z pewnością sprawi to, że konieczna będzie rewolucja ekonomiczna. Ministerstwo dodaje, że „społeczeństwo stanie się bardziej elastyczne poprzez przywrócenie i ponowne rozważenie człowieczeństwa”.

Jeśli wszystko to brzmi wam jak scenariusz z filmu science-fiction, przypominamy, że w przeszłości ministerstwo dokładnie przewidziało szereg zmian technologicznych, jakie już jednak zaszły. W dokumencie z 1977 roku napisano, że w przyszłości telewizory będą cienkie i wystarczająco lekkie, aby wieszać je na ścianach. Pięć lat później japońscy naukowcy twierdzili, że w ciągu 20 lat powszechne staną się osobiste telefony komórkowe, które wyprą stacjonarne modele.

Jest i druga strona medalu. W 1992 roku uznawano za realne to, że eksploracja światowych zasobów mineralnych oceanów będzie postępować w bardzo szybkim tempie. Dziś wiemy, że to jednak nie prawda. Nie udało się nam też pokonać raka, na co liczono w latach 70.

Spójrzmy też, jak przyszłość błędnie oceniała popkultura. Akcja kultowego “Łowcy androidów” dzieje się w 2019 roku…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
2040 przyszłość roboty vr

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.