Japonia podobno myśli o swojej cyfrowej walucie

Kryptowaluty

Ostatnie doniesienia medialne wskazują na to, że Japonia może myśleć o emisji własnej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Informacje, do […]

Ostatnie doniesienia medialne wskazują na to, że Japonia może myśleć o emisji własnej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Informacje, do których dotarł Reuters nie są jednak jednoznaczne.

CBDC na świecie

Odkąd Facebook potwierdził, że planuje uruchomić własną cyfrową walutę, Librę, prawodawcy, organy regulacyjne i banki centralne na całym świecie zaczęły poważniej traktować sektor kryptowalut. Część z nich mówi wprost: potrzebujemy cyfrowych walut banków centralnych.

Wśród krajów, które pracują już nad CBDC, są Chiny czy Francja. Państwo Środka przyznało, że pracowało nad takim projektem od dawna, ale dopiero pomysł Facebook spowodował, że działania te stały się bardziej intensywne.

Japonia i cyfrowy jen

japoniaCzy jednak Japonia – w końcu dość otwarta na kryptowaluty – może dołączyć do grona państw z CBDC? Reuters sugeruje, że tak. Coin ma być wspólną inicjatywą prywatnych firm i rządu Japonii. Tak przynajmniej uważa tamtejszy wiceminister spraw zagranicznych, Norihiro Nakayama. Dodaje, że projekt „jena cyfrowego” ma zostać zaprezentowany już na początku lutego tego roku, czyli za tydzień i kilka dni.

Obecny minister finansów Japonii, Taro Aso, twierdzi jednak, że to tylko plotki, które nie mają odbicia w realiach. Dodał, że Japonia nie ma zamiaru uruchamiać własnego CBDC, choć zauważa, że idea takich walut zyskuje na popularności na całym świecie.

Jest więc raczej mało prawdopodobne, aby Kraj Kwitnącej Wiśni wydał własną kryptowalutę w najbliższym czasie. Mimo tego, że taka plotka pojawia się już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy…

Dlaczego jednak Japonia nie chce zdecydować się na taki krok? Ponoć ze względu na technologię, która stale nie jest w pełni sprawdzona i elementy prawne, co przyznał sam autor artykułu Reutersa. Mimo to nie można zaprzeczyć, że sektor kryptowalut jest bardzo silny w tym państwie. Od blisko trzech lat Bitcoin jest tam prawnym środkiem płatniczym. Japonia stworzyła też dość mądre regulacje dot. giełd cyfrowych walut i rejestr takich podmiotów, co uwiarygodnia je w oczach inwestorów.

Tagi
banki centralne a cyfrowe waluty cbdc Japonia

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.