za
jak zalozyc portfel kryptowalut

Jak założyć portfel kryptowalut na przykładzie aplikacji Atomic Wallet

1,5% dla maluszka

Założenie portfela kryptowalut to jeden z pierwszych kroków, który musimy wykonać, kiedy zaczynamy naszą przygodę z cyfrowymi aktywami. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się:

  1. jak w prosty sposób założyć portfel kryptowalut?
  2. jak poprawnie zabezpieczyć swój nowo utworzony portfel?
  3. jakie są podstawowe funkcje takiej aplikacji?

Na warsztat bierzemy Atomic Wallet – portfel, który dostępny jest w formie aplikacji mobilnej oraz desktopowej. Jest to prywatny portfel typu non-custodial, co oznacza również, że możesz wyeksportować swój własny klucz prywatny. Jest to istotne z perspektywy bezpieczeństwa, ponieważ nikt poza Tobą nie posiada wtedy dostępu do Twoich środków.

Założenie portfela trwa dosłownie chwilę i nie są wymagane żadne dane osobowe. Jest zabezpieczony za pomocą 12 wyrazów, czyli tzw. fraz seed. Środki użytkownika są przechowywane na blockchainie – nie bezpośrednio w aplikacji portfela. Atomic Wallet komunikuje się z węzłami sieci, przekazując informacje o saldach i transakcjach. Aplikacja umożliwia przechowywanie ponad 300 kryptowalut, a także ręczne dodanie dowolnego tokena ERC20. Oferuje również możliwość stakingu kryptowalut, co z pewnością zainteresuje wielu hodlerów.

Tworząc portfel kryptowalut pamiętaj o bezpieczeństwie

Podczas zakładania portfela szczególnie pamiętaj zasadach bezpieczeństwa – niezależnie czy korzystasz z Atomic Wallet czy też jakiejkolwiek innej aplikacji:

  1. Zapisz klucz publiczny (adres portfela) i klucz prywatny (dane dostępowe do portfela) w bezpiecznym miejscu bez dostępu do internetu. Na przykład na kartkach papieru.
  2. Używaj sprawdzonego oprogramowania antywirusowego i regularnie je aktualizuj.
  3. Najbezpieczniejszymi portfelami są portfele sprzętowe, z uwagi na konieczność fizycznego dostępu podczas dokonywania transakcji. Nawet, jeśli niepowołana osoba uzyska zdalny dostęp do Twojego komputera, nie będzie w stanie przesłać środków z Twojego portfela bez kliknięcia przycisku w Trezorze lub Ledgerze. Zanim jednak zakupisz takie urządzenie, możesz skorzystać ze sprawdzonej aplikacji, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
  4. Opcjonalnie, dla większej prywatności i anonimowości, możesz skorzystać z VPN – usługi, która pomoże Ci “zmienić lokalizację” Twojego urządzenia i dodać kolejną wartwę zabezpieczeń podczas logowania do giełd kryptowalut i serwisów, w których przechowujesz środki.

Instalacja i pierwsze uruchomienie portfela kryptowalut Atomic Wallet

Atomic Wallet możesz pobrać na stronie atomicwallet.io, gdzie należy wybrać aktualnie używany system i zainstalować odpowiednią wersję.

Po uruchomieniu aplikacji należy wybrać opcję Create, a następnie utworzyć hasło. Powinno być ono odpowiednio silne, będzie chroniło dostępu do naszych kluczy prywatnych, a co za tym idzie – wszystkich zgromadzonych środków.

jak-zalozyc-portfel-kryptowalut-1

Po ustaleniu hasła pojawią się frazy seed, czyli 12 wyrazów ułożonych w odpowiedniej kolejności. Jest to klucz do portfela, będący Twoją kopią zapasową. Na zamieszczonym poniżej screenie widać ciąg słów jedynie w celu edukacyjnym i poglądowym, nie jest to portfel stworzony do użytku. Fraz seed nie udostępniaj nigdy i nikomu, najlepiej zapisać ją na kartce i przechowywać offline w bezpiecznym miejscu.

Po naciśnięciu “Start using Atomic” przechodzimy do korzystania z portfela.

jak zalozyc portfel kryptowalut frazy seed

Wysyłanie i odbieranie kryptowalut

Główna strona aplikacji to nasze aktualne saldo i panel, w którym można wyszukać wszystkie dostępne kryptowaluty. Po wejściu w panel wybranej kryptowaluty, pod aktualnym kursem i stanem naszego portfela, zobaczyć można przyciski Receive oraz Send.

Aby przesłać środki na swój portfel, wybieramy Receive i kopiujemy adres, przypisany do danej sieci. By wysłać środki na inny portfel lub giełdę, należy nacisnąć Send, a następnie wprowadzić adres odbiorcy. Co ważne, sieć używana do przesyłania musi być tożsama z używaną kryptowalutą.

Wymiana kryptowalut w Atomic Wallet

W pierwszej kolejności należy wybrać kryptowaluty, które chcemy wymienić. Pod klawiszem “exchange” znajdą się istotne dla naszej wymiany informacje – kurs, po którym zostanie dokonana wymiana i opłata fee.

Przy okazji dokonywania wymiany pojawi się również kwota cashback, wypłacanego w tokenach AWC. Aby dowiedzieć się więcej na temat systemu przyznawania dodatkowych tokenów, należy zajrzeć do zakładki Settings, a następnie Membership. Zależnie od ilości posiadanych tokenów AWC kwalifikujemy się do innego progu zwrotu, maksymalnie do 1% wartości wymiany.

jak zalozyc portfel kryptowalut atomic

Staking i zakup kryptowalut

W aplikacji możemy uzyskiwać dodatkowy dochód oddając kryptowaluty w staking. Jest to doskonała opcja, gdy i tak mamy zamiar trzymać określone coiny przez dłuższy czas. Zamiast jedynie trzymać je w portfelu, można za ich pomocą generować dodatkowy dochód.

Po wybraniu projektu do stakowania możemy wybrać najatrakcyjniejszego dla nas walidatora za pomocą przycisku “Choose baker”.

Klucze prywatne

W zakładce Privacy znajdziemy wszystkie nasze klucze prywatne. Poza frazami seed do portfela Atomic, znajdują się tam również klucze prywatne do poszczególnych kryptowalut. Klucze te są szczególnie ważne, ponieważ przy ich pomocy możesz później odtworzyć swój portfel w innej aplikacji. W tym celu podaje się zawsze klucz publiczny (adres portfela) i klucz prywatny – rodzaj hasła w formie alfanumerycznego ciągu znaków.

portfel kryptowalut klucz prywatny

Koniecznie zapisz też klucze do wszystkich poszczególnych kryptowalut trzymanych w portfelu. W przypadku, gdy coś stanie się z aplikacją Atomic Wallet lub Twoim urządzeniem – i tak będziesz mógł odzyskać dostęp do swoich środków. Skorzystasz po prostu wtedy z innej aplikacji lub innego komputera lub telefonu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności