za
nvidia mining

Jak szybko zwrócą się koparki w Twoim kraju?

W dniu dzisiejszym poruszymy kwestie opłacalności wydobycia w różnych częściach świata. Częste występowanie czynników, takich jak silne wiatry, prąd morski czy promienie słoneczne pozwala na produkcję energii bez pośredników, co znacznie skraca czas zwrotu z inwestycji. Natomiast OZE to nie jedyna tania energia na świecie.

Wenezuela

W wielu krajach poziom życia jest na tak niskim poziomie, że nikogo nie byłoby stać by używać prądu, zatem jego cena jest dostosowana do obecnej sytuacji w kraju. Przykładem jest Wenezuela, która obecnie słynie z najtańszej ropy na świecie oraz hiperinflacji, którą wywołały zmiany ustrojowe w kraju. Cena za kWh w Wenezueli, to 0,00 USD, tak prąd jest za darmo! Natomiast na braki w dostawie narzeka każdy zwykły zjadacz chleba mieszkający w tym kraju. Istnieje niestety wiele historii i faktów nt. zatrzymań cyfrowych górników, którzy często wykonywali całkiem normalne zawody, jak Ricardo, który był nauczycielem. Kolejną osobą był Joel Augusto Padron, którego osadzono na cztery miesiące więzienia oraz skonfiskowano sprzęt. Samo kopanie Bitcoinów nie jest do końca nielegalne w Wenezueli. Władze jednak utrzymują, że Bitcoin służy tylko i wyłącznie do finansowania terroryzmu. Joel jest oskarżony o kradzież prądu, który w Wenezueli jest za darmo, pranie brudnych pieniędzy i posiadanie kontrabandy. Zatem jak możemy zauważyć opłacalność urządzeń w Wenezueli jest na najwyższym poziomie, jednak nie wydobywanie krypto w tym regionie bywa problematyczne, mimo, że jest to w teorii legalne.

Iran

Kolejnym krajem, wartym naszej uwagi jest Iran. Władze tego kraju zdążyły się już o tym przekonać. Po tym, jak świat ruszył na Iran w celu wydobycia BTC, ministerstwo Iranu wydało specjalne oświadczenie, w którym poinformowało wszystkich górników o konieczności posiadania licencji na weryfikację bloków w ich kraju. Obecnie Iran udzielił ponad 1000 licencji i jest jednym z krajów, które postawiły również na inwestycję w BTC. Cena za kWh w Iranie, to zaledwie 0,01 USD. Jest to jedna z najlepszych lokalizacji na świecie dla koparek, pod względem opłacalności. W zeszłym roku, niestety rząd Irański zakazał używania kryptowalut jako metod płatności, tym samym może to oznaczać iż sami zamierzają inwestować w ten sektor gospodarki, wykluczając potencjalną konkurencję.

Urządzenia, która podłączymy w Iranie, zwrócą się bardzo szybko. Przykładowo, kupując urządzenie o mocy 420 Ksol/s, pobierające 1500 Watt energii elektrycznej za cenę 8000 PLN i płacąc przy tym 45 PLN miesięcznie za energię, wykopiemy w rok ok. 60 ZCash. Kwota za jaką sprzedamy walutę (obecny kurs ~52 USD/szt.), to blisko 13 000 PLN, natomiast koszt inwestycji wyniesie nas 8480 PLN. Po roku, kiedy to kurs ZCasha stanąłby w miejscu osiągniemy 35% zysku, a każde kolejne kryptowaluty będą prawie jak za darmo 🙂

Chiny

Jako trzecią, światową potęgę energetyczną wybraliśmy Chiny. Ceny energii w tamtejszych zakładach energetycznych są różne w zależności od pory roku. Rozróżniamy dwie, pory sucha i deszczowa. Średnia oferta usług hostowania mocy koparek w Chinach wynosi obecnie od 0,028 do 0,031 USD. Eksperci prognozują, że w związku z nadchodzącą w maju i w czerwcu porą deszczową, cena może spaść zdecydowanie poniżej tej granicy, w przeszłości odnotowano spadek ceny nawet do 0,023 USD/kWh.

Dla porównania, średni koszt energii elektrycznej w ubiegłym roku w górzystych prowincjach Syczuan i Yunnan w Chinach wynosił około 0,035 USD za kWh. Zatem jak klaruję się ROI w kopalni w Chinach? Posłużę się tym samym przykładem co wyżej. W przypadku gdy koszt urządzenia to 8,000 PLN, miesięczne zużycie energii w Yunnan, to 220 PLN. Ilość wykopanych ZCash, jest taka sama, a więc 60 szt.. Kwota, którą otrzymamy w tej chwili za roczne wydobywanie ZCash, to ok. 13 000 PLN, natomiast całkowity koszt inwestycji to, 9 920 PLN, a więc w 365 dni osiągniemy 24% zysku.

Ukraina

Czwartym krajem w naszym zestawieniu będzie reprezentant Europy, jest nim Ukraina. To stosunkowo duże Państwo sąsiednie, które w 1991 roku odzyskało swoją suwerenność i niezależność po upadku ZSRR. Coraz częściej słyszymy o centrach obliczeniowych, które znajdują się na terenie Ukrainy. Jest to jeden z krajów, który posiada dużo tańszą energię niż pozostałe państwa Europy (np. względem Niemiec, gdzie 1 kWh kosztuje już 0,3085 euro!). Niestety wielu użytkowników koparek kryptowalut obawia się kolokować urządzenia u naszych sąsiadów, głównie z względu na duże ryzyko utraty sprzętu. Pamiętamy wydarzenia, które jeszcze nie tak dawno mroziły krew w żyłach każdego mieszkańca Europy.

Jednak mimo wszystko ukraińskie kopalnie cieszą się dużą popularnością w ostatnim roku, kiedy to uspokoiły się nastroje militarne obu Państw. Obecnie, kraj którego stolicą jest Kijów przeżywa drugą młodość jeśli chodzi o koparki kryptowalut, warto zainteresować się tą lokalizacją. Jak szybko zwróci się nam zainwestowany kapitał? Ponownie użyjemy tych samych wartości. Koszt urządzenia to 8,000 PLN. Koszt miesięczny zużycia energii w Kijowie, to 160 PLN. Ilość wykopanych ZCash, jest taka sama, a więc 60 szt.. Kwota, którą otrzymamy w tej chwili za roczne wydobywanie ZCash, to ok. 13 000 PLN, natomiast całkowity koszt inwestycji to, 10 640 PLN, a więc w ciągu roku osiągniemy 19% zysku.

Polska

Ostatnim krajem na liście, ale nie na Świecie jest Polska. Żeby zobrazować jak różnią się ceny na świecie w stosunku do naszych rodzimych, postanowiliśmy porównać również naszą produkcję. Polska, dzięki produkcji energii głównie ze źródeł, które wytwarzają horrendalne ilość CO2 do atmosfery, nie posiada niskich cen energii elektrycznej. W tej chwili cena waha się między 0,25 PLN a 0,70 PLN za kWh. Jest to bardzo duża różnica, która wynika głównie z pośrednictwa. Jeśli posiadamy własne źródła energii, tj. biogazownia, farma fotowoltaiczna czy turbina wiatrowa, cena za prąd jest stosunkowo niska, natomiast inwestycja w instalację, która pozwoli na magazynowanie i wykorzystanie energii, jest stosunkowo droga.

Czas zwrotu takich instalacji, to często kilkanaście lat. Być może dzięki użyciu koparek kryptowalut, będziemy mogli skrócić czas zwrotu z inwestycji. Jak ma się opłacalność w Polsce w stosunku do innych krajów? Koszt urządzenia to 8000 PLN. Koszt miesięczny zużycia energii w naszej kolokacji, to 430 PLN. Ilość wykopanych ZCash, jest taka sama, a więc 60 szt. Kwota, którą otrzymamy w tej chwili za roczne wydobywanie ZCash, to ok. 13 000 PLN, natomiast całkowity koszt inwestycji to, 13 160 PLN, a więc czas potrzebny na zwrot z inwestycji to nieco ponad rok.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia lub porady przy zakupie maszyn, instalacji paneli fotowoltaicznych czy budowie własnego centrum obliczeniowego, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami! Już wkrótce przedstawimy Państwu system, który do ogrzewania domu wykorzystuję ciepło z maszyn, napędzanych energią odnawialną. Perpetum Mobile? Premiera już wkrótce.

Autor: Michał Stryjewski / Unlimited

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności