za

Jak psuto w przeszłości pieniądz na świecie. Część 16. Nie, to nie koniec

2020-06-19
Dla wnikliwych
Konferencja Kryptoraport

Przez ostatnie miesiące na naszych łamach publikowaliśmy cykl “Jak psuto w przeszłości pieniądz na świecie”. Poprzednią jego część znajdziecie tutaj. Dziś przyszedł czas na jego podsumowanie i zastanowienie się tego, co czeka nas w przyszłości.

Przeszłość jest prologiem

Po pierwsze warto zadać pytanie, dlaczego w ogóle warto analizować to, co działo się w przeszłości. No właśnie, dla wielu historia to tylko nudne opowieści o królach, bitwach, działaniach dyplomacji itd. Wszystko okraszone jakże seksownymi datami. Nic tylko spędzać wolny czas na lekturze! Piszemy to oczywiście z ironią.

pieniądz inflacjaProblem polega na tym, że dziś – zwłaszcza w polskich szkołach – historii uczy się w fatalny sposób. Mało tego, można zaryzykować stwierdzenie, że nie uczy się jej wcale. A to ostatnie dlatego, że opowieści, jakie snuje się w podręcznikach szkolnych, przypominają raczej wysnute z emocji bajki pokroju “Władcy pierścieni” czy “Star Wars”. Rozumiecie zapewne o co nam chodzi. Są ci źli i są ci dobrzy. To jednak nie tak. Polityka – zwłaszcza na obszarze mocarstw – to nie gra zero-jedynkowa. Wojny wcale nie wybuchają dlatego, że któreś państwo było rządzone przez kolejnego odpowiednika Adolfa Hitlera, zaś rewolucje nie były napędzane naiwną wizją próby obalenia ciemiężyciela przez lud. To nie takie proste.

Dlaczego jednak o tym piszemy? Chcemy was przede wszystkim nakłonić do szukania wiedzy historycznej na własną rękę (i oczywiście za pomocą naszego portalu – wkrótce wystartujemy z kolejnym tego typu cyklem). Poza tym warto zauważyć, że historia ludzkości to w pewnym sensie powtarzające się cykle. Dobrze widać to dziś. Zauważcie, że globalizacja prężnie rozwijała się już w XIX i na początku XX w. Przerwał ją – uwaga, tu ponownie pojawi się uczucie deja vu – konflikt mocarstw. Tyle że wtedy tymi ostatnimi były Niemcy i Wielka Brytania (a konkretnie bloki, które oba kraje zbudowały), zaś dziś mówimy o rywalizacji USA i Chin.

Takie same procesy działy i dzieją się w obszarze pieniądza.

No właśnie, jak psuto pieniądz?

W tym cyklu staraliśmy się pokazać wam, jak przez wieki psuto pieniądz. Zapewne zauważyliście, że proces ten był zawsze podobny. Najpierw emitowano “zdrowy” pieniądz, który potem jednak dewaluowano. Dlaczego? Najczęściej temu, bo taki był interes władz.

Schemat powtarzał się niemal wszędzie i stale. Imperium Rzymskie zaczęło psuć swoje monety, gdy okazało się, że brakuje mu złota na bicie waluty, którą opłacano wojska. Ten sam proces miał miejsce w średniowiecznej Europie, gdy tak samo zabrakło kruszcu (ten pojawił się potem w wyniku krucjat i kolonializmu). Poza tym władcy szybko zauważali, że fałszując wartość monet mogą na tym zyskać. Mniejsza o to, że poszkodowani byli ich poddani…

To samo dzieje się na naszych oczach i to od dawna.

Przyszłość pieniądza

Warto więc zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądała przyszłość pieniądza. Czy nadal będziemy posługiwali się coraz to mniej wartymi euro czy dolarami? Patrząc na polityki banków centralnych, można uznać, że tak.

Inna sprawa, że można dopatrywać się nutki chwilowego odrodzenia się idei zdrowego pieniądza po latach wysokich inflacji, jakie chyba nasz czekają. Możliwe, że wtedy doczekamy się cyfrowych walut, które będą miały oparcie w złocie (i/lub Bitcoinie?). To jednak obecnie sfera marzeń. Na razie musimy chronić nasze oszczędności przed tym, co wyczyniają politycy i urzędnicy.

Mamy nadzieję, że naszym cyklem pomogliśmy zrozumieć wam, co jak groźna jest inflacja, i to, że nie jest nowym wynalazkiem…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności