za
jak odzyskac kryptowaluty

Straciłeś dostęp do swoich kryptowalut? Masz szansę je odzyskać.

Konferencja Kryptoraport

Każdy użytkownik kryptowalut, narażony jest na wiele ryzyk związanych z utratą własnych środków. Utrata może być związana z kradzieżą lub błędem, w wyniku którego, cyfrowa wartość przestaje być pod kontrolą właściciela. Warto zaznaczyć, że do tego typu sytuacji, dochodzi głównie w wyniku braku wystarczającej wiedzy, czy umiejętności, a czasem przez zwykłą nieuwagę.

Przyczyny utraty kryptowalut

Zdarza się również, że pomimo umiejętności i wiedzy, ze strony użytkownika i tak pojawia się problem technologiczny, leżący po stronie danego projektu. W takich okolicznościach wiele osób poszukuje pomocy na forach, w których uczestniczą pojedyncze osoby zdolne do pomocy w zakresie rozwiązania problemu. Niestety, decydując się na taką pomoc, musimy zaufać kompletnie obcej osobie. To z kolei generuje dodatkowe ryzyko –  nieuczciwości drugiej strony, która oferuje swoją pomoc.

Powszechna adopcja kryptowalut, jest utrudniona m.in. ze względu na fakt bariery technologicznej. Wynika ona z braku zrozumienia i posiadania podstawowej wiedzy dotyczącej, tego jak działa blockchain i dlaczego zapewnia określone benefity, w przeciwieństwie do scentralizowanych rozwiązań. Na rynku powstaje wiele produktów i usług, które tworzą rozwiązania uproszczone w celu, łatwiejszego przystosowania do szerszej grupy użytkowników.

Problem leży również w przyzwyczajeniach związanych z bezpieczeństwem i korzystaniem z wcześniejszych podobnych usług, nie dotyczących kryptowalut i technologii blockchain. Wykonanie przelewu środków z banku na niepoprawny numer konta, nie rodzi większych konsekwencji. W przypadku bitcoina, transakcja jest nieodwracalna.

To samo tyczy się posiadanego klucza prywatnego, który stanowi dowód własności określonej ilości bitcoinów przez nas posiadanych. Wiele osób zapomina o braku możliwości przypomnienia klucza prywatnego. Nie ma możliwości przypomnienia go, tak jak możemy to uczynić w przypadku skrzynki mailowej, czy serwisu społecznościowego. Wynika to z działania technologii blockchain w oparciu o dowody matematyczne związane z kryptografią asymetryczną. Nie powinniśmy liczyć na to, że wszyscy użytkownicy bitcoina, czy innych kryptowalut powinni rozumieć dokładny mechanizm działania sieci oraz związanych z nią dowodów matematycznych.

Rozwiązania, które aktualnie powstają w coraz większym stopniu ograniczają konieczność, wykazania samodzielności w zakresie wiedzy i umiejętności ze strony użytkownika. Należy się zastanowić, czy właśnie ta samodzielność związana z własną wiedzą i umiejętnościami w zakresie zarządzania cyfrową wartością nie jest największą zaletą i nie stanowi głównego filaru związanego z bezpieczeństwem naszych środków. Dowodzi temu fakt dotyczący przechowywania środków na giełdach świadczących usługi kupna i sprzedaży kryptowalut.

Wielu użytkowników nie zadaje sobie trudu zabezpieczenia swoich środków offline. Przechowywanie kryptowalut na giełdzie jest o wiele prostsze i zapewnia większą mobilność, niż przechowywanie środków na paper wallet lub portfelu sprzętowym. Użytkownicy rezygnują z określonych korzyści, które niesie za sobą technologia blockchain na rzecz prostoty i mobilności.

Korzyści, z których rezygnują użytkownicy to m.in. brak pośredników w wymianie wartości, większe bezpieczeństwo czy szybkość transakcji. Za sprawą przechowywania własnych kluczy prywatnych na zewnętrznych serwerach, na giełdzie świadczącej usługi, narażamy się na ogromne ryzyko utraty środków w wyniku podatności podmiotu na atak ze strony hackerów lub nieuczciwości właścicieli platformy.

Istnieje szereg sytuacji, które narażają nas na ryzyko utraty środków, których bardzo często nie jesteśmy świadomi. Środki utracone w wyniku działalności przestępców, jest niezmiernie ciężko odzyskać, jeżeli działanie zostało przemyślane oraz odpowiednio przygotowane i przeprowadzone. Należy mieć jednak świadomość, że wiele problemów związanych z brakiem dostępu do środków, powstaje na ścieżce ograniczonej wiedzy technicznej i umiejętności.

Jak odzyskać kryptowaluty?

Do dziś wiele osób nie odebrało przyznanej w wyniku hard-forka, kryptowaluty Bitcoin Cash. Tysiące osób nie ma świadomości posiadania kluczy prywatnych w określonym formacie na dyskach twardych w wyniku ich wcześniejszej styczności z bitcoinem. Szereg osób nie pamięta swoich haseł do portfeli online, które są możliwe do odtworzenia w wyniku zastosowania metody brute-force. Jest to jedynie niewielka część skali, codziennych problemów, z którymi mierzą się użytkownicy kryptowalut. Rozwiązanie danego problemu wiąże się z określoną pracą i wiedzą osób, które się tego podejmą.

To stanowi główny fundament usług Prudensolve. Problemy, z którymi mamy styczność, różnią się znacząco od siebie, dlatego wymagane jest podejście indywidualne a to z kolei utrudnia jednolite określenie, tego co jesteśmy w stanie rozwiązać a co nie. Tworząc Prudensolve, chcieliśmy świadczyć usługi, które będę stanowiły realną wartość dla całej branży.

UWAGA: Powołując się na Bitcoin.pl, specjaliści z Prudensolve przewidują zniżkę na usługi odzyskiwania kryptowalut.

Autor: Maksym Chróst, Prudensolve

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

W Bitcoin.pl zajmuję się szeroko pojętą korektą tekstów. Pilnuję, żeby przecinki zawsze znajdowały się na swoim miejscu, grafiki urozmaicały doświadczenie, a sam tekst był inkluzywny, przejrzysty i przyjemny w odbiorze. Prywatnie jestem dumną kocią mamą, miłośniczką tatuaży i zapaloną pasjonatką dubowych sesji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności