za

ISIS ma swoje… NFT. Czy to nowa forma finansowania terroryzmu?

2022-09-07
BlockchainNFT
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Pewien sympatyk ISIS wyemitował NFT, które… upamiętnia niedawny zamach bombowy w Kabulu. To mało zabawy żart, czy wręcz przeciwnie: nowa forma finansowania terrorystów? Eksperci są zdania, że to drugie.

NFT ISIS

Gdy wydawało się, że NFT są już związane z najdziwniejszymi rzeczami, jakie przychodzą ludziom do głowy, pewien zwolennik ISIS zrobił to: wyemitował token, który upamiętnia zamach bombowy.

Chodzi o wydarzenie z połowy sierpnia. ISIS podłożyło wtedy ładunek wybuchowy w jednym z meczetów w Kabulu, którym dziś zarządzają Talibowie. Z powodu eksplozji zmarło 21 osób. Do tego 31 zostało rannych.

Zwolennik terrorystów stworzył NFT o nazwie „IS-NEWS #01”. Jest ono związane z emblematem Państwa Islamskiego. Powód? Oficjalnie chodziło o to, by oddać cześć zamachowcom. Eksperci sądzą jednak, że ISIS eksperymentuje w ten sposób z nowymi formami finansowania swojej działalności. NFT można bowiem sprzedać za spore pieniądze.

To była tylko kwestia czasu – powiedział w rozmowie z Wall Street Journal Yaya Fanusie, były analityk gospodarczy i antyterrorystyczny w Centralnej Agencji Wywiadowczej, sugerując, że chodzi o to drugie – finansowanie terroryzmu.

Jak na razie IS-NEWS #01 nie został sprzedany. Nie da się go jednak usunąć z blockchaina.

– [Blockchain] Jest tak odporny na cenzurę, jak to tylko możliwe – powiedział WSJ Mario Cosby, były analityk wywiadu federalnego, specjalizujący się w kryptowalutach. – Tak naprawdę nie ma niczego, co można by zrobić, aby faktycznie wyeliminować NFT – dodał.

Po co ISIS NFT?

Dlaczego jednak ISIS szuka nowych sposobów pozyskiwania pieniędzy? Zostało bowiem odcięte od swoich dotychczasowych kanałów finansowania. Straciło m.in. swoje strony internetowe służące do zbierania funduszy i siania propagandy.

Cosby powiedział WSJ, że dwa inne NFT stworzone przez tego samego użytkownika i to tego samego dnia co IS-NEWS #01, również kojarzą się z ISIS. Jeden token reprezentuje prawa do zdjęcia osoby w kombinezonie laboratoryjnym i masce przeciwgazowej, otoczonej zlewkami i karabinami szturmowymi – bojownika Państwa Islamskiego uczącego studentów wytwarzania materiałów wybuchowych, jak sugeruje podpis. Drugie zdjęcie potępia z kolei… palenie papierosów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności