za

Irlandzka policja prowadzi dochodzenie dot. kryptowalutowego scamu

Irlandzka policja prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomego „poważnego scamu”. Podejrzani oszukali zamożne osoby, aby te zainwestowały znaczne kwoty w Bitcoiny, a następnie ponoć przejęli kontrolę nad portfelami ofiar.

Irlandzka policja bada sprawę kryptowalutowego scamu

The Irish Times podaje, że sprawa zainteresowała jeden bank, który wyraził obawy co do partii transakcji o wartości około 500 000 euro (586 500 dolarów) każda, zainicjowanych z konta, które pozostawało nieaktywne przez kilka lat. Sprawa przelewów była powiązana z jednym z inwestorów, który wierzył, że za ich pomocą kupuje BTC.

Śledztwo ruszyło. Nieruchomość w południowym Dublinie powiązana z podejrzanymi, z których niektórzy są obcokrajowcami, została niedawno przeszukana przez policję. Wśród skonfiskowanych przedmiotów są: gotówka, biżuteria i komputery. Irlandzka policja podobno bada, czy podejrzani przejęli kontrolę nad portfelami na Bitcoiny swoich ofiar.

Domniemani oszuści przejęli od inwestorów kilka milionów euro. Policja zakłada również, że część pieniędzy została już przesłana poza granice kraju i współpracuje w tej sprawie z zagranicznymi organami ścigania.

Irlandzka policjaKryptowalutowe scamy

To ostatnie z serii kilku głośnych dochodzeń w sprawie scamów, które były związane z rynkiem kryptowalut.

Na początku tego miesiąca pięć osób w Lancashire w Anglii zostało oskarżonych o udział w rzekomym scamie. W wyniku jego działalności udało się ukraść i wyprać ok. 20 milionów funtów (27 milionów dolarów). Projekt działał prawie dwa lata i wykorzystywał lukę w oprogramowaniu australijskiej platformy handlowej Coinspot.

Z kolei w zeszłym tygodniu znany użytkownik Instagrama, Jegar Igbara (“Jay Mazini”), został oskarżony przez amerykańskich śledczych o oszukanie swoich obserwujących na miliony dolarów w Bitcoinie. Władze twierdzą, że Igbara wykorzystał swój profil w mediach społecznościowych do kradzieży Bitcoinów o wartości co najmniej 2,5 miliona dolarów.

Tymczasem w naszym kraju prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty trzem przedsiębiorcom. Oskarżeni promowali projekty FutureNet, FutureAdPro i namawiali do przystępowania do sieci NetLeaders. Jak tłumaczy UOKiK w swoim komunikacie, wspomniane projekty to „systemy promocyjne typu piramida, a ich tworzenie, prowadzenie i propagowanie jest zakazane i uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową”. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności