Iran zastosuje BTC jako środek wymiany handlowej

Bitcoin

Na początku tego tygodnia Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożył nowe sankcje na Iran. Jak podały lokalne media, kraj ten chce […]

Na początku tego tygodnia Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożył nowe sankcje na Iran. Jak podały lokalne media, kraj ten chce teraz wykorzystać BTC do transgranicznych rozliczeń.

Rząd Iranu zmienił przepisy dotyczące kryptowalut, tak aby górnicy mogli przekierować cyfrowe aktywa do irańskiego mechanizmu finansowego obsługującego międzynarodowy handel. Iran wykonał taki ruch, ze względu walutę fiat, która nadal krwawi ze względu na sankcje USA oraz pandemię koronawirusa.

Iran chce tylko legalnie wydobytych BTC

Iran Mail cytując sprawozdanie Agencji Informacyjnej Islamskiej Republiki (IRNA), napisał, że nowe przepisy były wspólną propozycją Banku Centralnego Iranu (CBI) i irańskiego Ministerstwa Energetyki.

Wg. rozporządzenia, do finansowania importu z innych krajów wykorzystywane będą wyłącznie legalnie wydobyte w Iranie kryptowaluty. Oznacza to, że górnicy są zobowiązani do sprzedaży wydobytych BTC bezpośrednio irańskiemu bankowi centralnemu.

„Górnicy mają dostarczyć oryginalną kryptowalutę bezpośrednio i w ramach dozwolonego limitu do kanałów wprowadzonych przez CBI”

– czytamy w raporcie.

Limit dla każdego górnika byłby oparty na ilości subsydiowanej energii elektrycznej, którą zużywa w swojej działalności górniczej, oraz na instrukcjach Ministerstwa Energii.

Handel kryptowalutami był w Iranie nielegalny do sierpnia 2019 roku, kiedy to rząd zluzował ramy regulacyjne. Od tego czasu kraj ten jest otwarty na cyfrowe waluty. Rząd aby zachęcić górników do wydobycia, dał im nawet wyłączność na energię elektryczną oraz stworzył specjalne dotacje. Jednocześnie zniechęcał do nielegalnego kopania krypto

W styczniu Iran wydał ponad 1000 licencji na sprzęt górniczy, a w ubiegłym miesiącu ogłosił, że prąd wytworzony przez trzy elektrownie będzie przeznaczony własnie na kopanie BTC.

Unikanie amerykańskich sankcji

Ponieważ dolar amerykański działa jako waluta rezerwowa na światowym rynku, Iran uważa, że stosowanie Bitcoina pomoże im zbojkotować wszystkie ograniczenia nałożone przez administrację Trumpa

Kraj ten jest jednocześnie pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie ogłosił BTC jako międzynarodowy środek wymiany. Tymczasem inne kraje ciężko pracują nad badaniem lub opracowaniem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Słowa kluczowe
bitcoin btc handel Iran wymiana

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.