Iran chce częściowo zakazać płatności w kryptowalutach

2021-05-08 Bitcoin Wiadomości

Iran próbuje zakazać płatności kryptowalutami wykopanymi za granicą. Informację podał Iran International. Iran chce częściowego zakazu płatności w kryptowalutach Bank […]

Iran próbuje zakazać płatności kryptowalutami wykopanymi za granicą. Informację podał Iran International.

Iran chce częściowego zakazu płatności w kryptowalutach

Bank Centralny Iranu ogłosił w środę decyzję rządu, zgodnie z którą waluty cyfrowe będące przedmiotem obrotu w tym kraju muszą być wykopane w Iranie, co wyklucza wymianę aktywów cyfrowych wydobytych za granicą.

Podczas gdy wielu analityków wskazuje jednak na to, że egzekwowanie prawa jest prawie niemożliwe, prawniczka i doradczyni ds. blockchaina Fatemeh Fannizadeh zauważyła, że ​​zakaz może być skierowany przede wszystkim do banków i podmiotów z rynku forex wykorzystujących kryptowaluty do płacenia za import.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia Centralny Bank Iranu ratyfikował przepisy, które pozwolą bankom i innym instytucjom finansowym używać kryptowalut do płacenia za import. W ramach tych przepisów instytucje mogą używać do zakupów kryptowalut pochodzących z licencjonowanych przez państwo operacji wydobywczych. Wydaje się, że to nowe rozporządzenie ma na celu zapewnienie, że tylko kryptowaluty wydobywane w zatwierdzonych przez rząd kopalniach będą wykorzystywane w tym właśnie procesie.

Kryptowaluty pomagają obchodzić sankcje gospodarcze

Od 2019 roku organy regulacyjne w Iranie wydały ponad tysiąc licencji dla obiektów kopiących kryptowaluty, w tym dla prowadzonej przez Turcję jednostki z sześcioma tys. koparek.

Nowe przepisy mogą być częścią szerszej strategii dot. obchodzenia sankcji, jakie na kraj nałożyły Stany Zjednoczone. Irański instytut badawczy Majlis Research Center wezwał już wcześniej rząd do wykorzystania kryptowalut w celu obejścia wyniszczających gospodarkę ograniczeń:

Według ekspertów jednym ze sposobów uniknięcia negatywnych skutków niesprawiedliwych sankcji jest wykorzystanie kryptowalut w handlu zagranicznym.

Media zachodnie wskazują jednak na to, że kopanie BTC w Iranie nie jest korzystne dla środowiska naturalnego. Według raportu Bloomberga, zapotrzebowanie energetyczne Bitcoina i kopanie kryptowalut w kraju, w połączeniu z zapotrzebowaniem na ciepło, przyczyniły się do niedoboru gazu ziemnego, zmuszając elektrownie do spalania „niskoprocentowych olejów opałowych”, aby zaspokoić potrzeby energetyczne kraju. Rezultatem były „grube warstwy toksycznego smogu” w wielu irańskich miastach oraz przerwy w dostawie prądu.

Tagi
btc cbdc Iran mining płatności

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.