za

Polska liderem niechlubnego rankingu. Chodzi o inflację

Konferencja Kryptoraport

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Nie jest to powód do dumy, ale jako kraj jesteśmy liderem pewnego niechlubnego rankingu. Podobnie jak w październiku także w listopadzie to u nas odnotowano bowiem najwyższą inflację cenową w całej UE. Co gorsza, coraz bardziej odstawiamy na tym polu Węgry, które znajdują się na 2. pozycji. Czy grozi nam więc dwucyfrowa inflacja?

Inflacja w Polsce najwyższa w UE

Roczna dynamika zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) wyniosła w Polsce 3,7% i był to zdecydowanie najwyższy odczyt w całej Unii. Drugie miejsce w tej niechlubnej klasyfikacji przypadło Czechom i Węgrom (2,8%) przed Rumunią (1,7%) i Słowacją (1,6%)”, informuje dziś portal bankier.pl.

Warto zauważyć, że to własnie nasz kraj i Węgry od kilku miesięcy wymieniają się na szczycie listy tych państw UE, w którym odnotowuje się obecnie najwyższą inflację. Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że w listopadzie Polska zwiększyła jednak dystans do Węgier.

“Dane Eurostatu ponownie pokazały, że UE jest mocno podzielona pod względem tempa zmiany cen. W strefie euro od sierpnia notowana jest statystyczna deflacja będąca efektem spadku cen paliw i energii przy niewielkich wzrostach cen pozostałych towarów i usług. Natomiast w Europie Środkowej mamy do czynienia z umiarkowaną lub wręcz wysoką inflacją napędzaną szybko drożejącymi usługami”

– zauważa bankier.pl.

Co drożeje najmocniej?

Zgodnie z danymi, w naszym kraju w listopadzie usługi drożały w tempie 7,8% rocznie, a tzw. inflacja bazowa (czyli wskaźnik po wyłączeniu żywności, paliw i energii) wyniosła aż 4,3%. Ostatnio tak źle było dopiero w roku 2001, gdy Polska była na etapie osiągania poziomu inflacyjnego normalnego dla państw o stabilnej gospodarce.

Warto dodać, że do międzynarodowych porównań Eurostat posługuje się wskaźnikiem inflacji HICP, który jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego wskaźnika CPI, który w listopadzie wyniósł według GUS 3,0 proc. wobec 3,1 proc. w październiku.

Czy więc grozi nam aż dwucyfrowa inflacja? Na razie trudno wyrokować w tej kwestii, ale sprawa zaczyna wyglądać groźnie. Warto pamiętać, że rozpędzoną inflację będzie nam bardzo trudno wyhamować. NBP twierdzi co prawda, że ceny mogą przestać rosnąć już w 2021 r., ale jak na razie prognozy banku centralnego średnio się sprawdzały.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności