za
inflacja w polsce rośnie

Inflacja rośnie – znamy wstępny szacunek GUS

1,5% dla maluszka

Inflacja nadal jest wysoka i nic nie wskazuje na to, by miała się zatrzymać, jeśli chodzi o dłuższą perspektywę.

Inflacja nadal wysoka

Znamy już wstępne dane GUS dot. inflacji. W październiku ceny konsumpcyjne poszły, jak dowiadujemy się z raportu, w górę o 3,0 proc. rok do roku. Informację podał GUS w piątek w ramach tzw. szybkim szacunku. W porównaniu z sierpniem ceny są wyższe o 0,1 proc.

Z kolei miesiąc temu inflacja roczna wynosiła 3,2 proc. Wtedy był to rekord w skali Europy.

Warto jednak przypomnieć, że dokładne wyliczenia poznamy za ok. 14 dni. Wątpliwe, by okazały się diametralnie inne.

Dlaczego inflacja rośnie?

inflacja rośnieTeoretycznie w czasie kryzysu, jaki mamy obecnie, inflacja nie powinna rosnąć, bowiem konsumenci mniej wydają. Tyle że, jak już pisaliśmy, banki centralne i rządy chcą chyba “zadrukować” ten kryzys. Na rynek trafiają puste pieniądze. I nie chodzi tylko o politykę prowadzoną przez Narodowy Bank Polski, ale też to, co widzimy w USA czy UE.

Nasz bank centralny chce ratować rynki, które cierpią z powodu restrykcji. W samym wrześniu podaż pieniądza (M1 – pieniądz gotówkowy i depozyty bieżące) wzrosła o aż 25 mld zł, czyli o 1,7 proc. To i tak nic, bowiem od początku roku o 299 mld zł, czyli o 25,9 proc. Zwiększa się więc podaż waluty, a to – zgodnie z prawami ekonomicznymi – musi prowadzić do skoków cen.

Wiadomo też, że ostatnio najszybciej drożała energia elektryczna, a to musi zacząć odbijać się na cenach wszystkich produktów i usług. Rok temu płaciliśmy za nią o aż 4,8 proc. mniej. W porównaniu z wrześniem – o 0,3 proc.

Do tego już od 1 stycznia 2021 r. zaczniemy dopłacać tzw. “opłatę mocową”, która pierwotnie miała wejść w życie właśnie w październiku. Datę zmieniono ze względu na pandemię.

Analitycy mBank Research uważają, że zaskoczył ich wzrost cen energii. Uważają, że do końca roku inflacja znajdzie się jednak w celu NBP, czyli na poziomie 2,5 proc.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności