za
eurostat

Inflacja w Polsce może jeszcze wzrosnąć – mówi członkini RPP

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Inflacja w Polsce nadal nie jest na niskim poziomie. Eksperci sugerują, że może tymczasowo spaść, ale w wcześniej czy później i tak ponownie zacznie rosnąć. Członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Grażyna Ancyparowicz jest zdania, że produkty i usługi w naszym kraju mogą jeszcze drożeć.

Członkini RPP o cenach: inflacja może przebić poziom 3,5 proc.

“Może się zdarzyć, że inflacja przebije 3,5 proc., ale z uwagi na charakter czynników, które podbijają CPI, nie będzie trzeba interweniować instrumentami monetarnymi”

– powiedziała we wtorek w telewizji Biznes24 członkini RPP Grażyna Ancyparowicz.

“Musimy się liczyć, że przez jakiś okres inflacja może być bardzo wysoka, nie tylko bazowa (…). Mogą się zdarzyć miesiące, że inflacja przebije ten magiczny pułap 3,5 proc. Nie widzę jednak możliwości interweniowania narzędziami polityki monetarnej, bo działają zupełnie inne czynniki kosztowe i związane z popytem, który tak czy inaczej będzie fluktuował i zmieniał swoją strukturę, więc czynniki monetarne niewiele mogą zdziałać”

– powiedziała Ancyparowicz.

Jej zdaniem, inflację podbijać będą w najbliższych miesiącach czynniki o charakterze podatkowym, administracyjnym oraz dostosowania cen usług związane z epidemią.

“Poza relatywnie niskimi cenami cen ropy naftowej nie ma żadnych czynników, które tłumiłyby inflację”

– dodała.

Deflacja i skok inflacji

członkini RPPJak w wywiadach w ostatnim okresie podkreśla popularny w Polsce analityk i inwestor, Trader 21, na całym świecie może nas czekać teraz fala deflacji, która będzie spowodowana tym, że obywatele poszczególnych państw ograniczą zakupy w obawie przez dalszym kryzysem i spadkiem swoich dochodów (lub ich utratą).

Potem jednak inflacja może wystrzelić. Dlaczego? Przez ostatni czas banki centralne zarzucają rynki świeżym pieniądzem. Ten pozostanie na rynkach, ale początkowo w oszczędnościach ludzi. Gdy sytuacja na rynkach pozornie się unormuje – np. za 2-3 lata – może nas więc czekać fala inflacji, a może nawet – w skrajnym przypadkach państw o słabych gospodarkach – hiperinflacji.

Może więc warto dziś inwestować w aktywa, których podaż jest ograniczona: złoto, srebro, ziemię czy kryptowaluty. Wybór zależy do was.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności