Inflacja w czerwcu wyższa, niż spodziewali się ekonomiści

2020-06-30 Wiadomości

Inflacja w czerwcu ponownie wzrosła i nadal znajduje się powyżej celu inflacyjnego NBP. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w mijającym […]

Inflacja w czerwcu ponownie wzrosła i nadal znajduje się powyżej celu inflacyjnego NBP. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w mijającym miesiącu w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły średnio aż o 3,3 proc. To nowe szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Inflacja w czerwcu: spore zaskoczenie

inflacja czerwiecEkonomiści spodziewali się inflacji CPI na poziomie 2,8 proc. Okazuje się jednak, że mocny wzrost cen wcale nie jest za nami.

Inflacja rośnie nie tylko przez paliwa, lecz najwyraźniej też przez kategorie bazowe (…) Inflacja ciągnięta jest zapewne dodatkowo przez czynniki kosztowe (dopłaty „covidowe” do świadczonych usług), które się upowszechniają, bo firmy zauważyły, że są bez większego problemu płacone przez konsumentów w trosce o własne bezpieczeństwo (…) Obstawiamy też drogie wakacje w kraju. Już teraz wiadomo, że nie będzie alternatywy, a więc dostosowanie cenowe mogło się dokonać już w czerwcu – napisali w porannym komentarzu ekonomiści mBanku.

Przypomnijmy jednak, że opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Oznacza to, że ostateczne wyliczenia mogą się jeszcze różnić, wątpliwe jednak, by było to spore wahnięcie w którąkolwiek ze stron. Ostateczne dane dot. inflacji w czerwcu zostaną ogłoszone dopiero w połowie lipca. Wtedy też dowiemy się, jakie grupy towarów i usług drożały najmocniej.

Drożeje żywność

Już teraz wiem jednak, że problemem polskiej gospodarki pozostaje drożejącą żywnością (+5,8% rdr) oraz rosnące ceny energii (+5,1% rdr). Wiele usług z kolei drożeje, bowiem ich wykonawcy muszą chyba „odbić sobie” lockdowon. Chodzi też np. o dopłaty u dentystów czy fryzjerów, którzy muszą dziś dezynfekować stanowiska pracy po wykonaniu każdej usługi.

„Warto dodać, że inflacja w 2020 r. liczona jest według systemu wag opartego o badania budżetów gospodarstw domowych w 2019 r. Poprzedniej aktualizacji GUS dokonał w marcu 2020 r. Obecna „pandemiczna” struktura wydatków Polaków mocno jednak różni się od tej sprzed roku – wydatki w niektórych kategoriach (transport, odzież i obuwie, rekreacja i kultura, restauracje i hotele) mocno spadły, podczas gdy w innych (żywność, zdrowie) wyraźnie wzrosły”

– dodaje bankier.pl.

Tagi
gospodarka inflacja inflacja w Polsce

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.