Wiadomości

KE: inflacja w Polsce w 2021 r. wyniesie 4,5 proc.

Nowa prognoza Komisji Europejskiej (KE) dot. inflacji konsumenckiej nie może cieszyć Polaków. Ponoć pod koniec 2021 r. w naszym kraju […]

Data publikacji: 10 lipca 2020

bitbay

Nowa prognoza Komisji Europejskiej (KE) dot. inflacji konsumenckiej nie może cieszyć Polaków. Ponoć pod koniec 2021 r. w naszym kraju ceny będą rosły w tempie aż 4,5 proc.

Inflacja w 2021 r.

inflacja 2021To fatalne wieści dla Polaków. Tym bardziej, że ceny rosłyby u nas wtedy aż trzykrotnie szybciej niż w całej Unii Europejskiej (zakładając, że pełna prognoza się sprawdzi).

Ekonomiczne skutki środków izolacji są poważniejsze niż początkowo przewidywaliśmy – ocenia Komisja Europejska.

O skali naszych potencjalnych przyszłych problemów niech świadczy to, że w Rumunii inflacja ma rosnąć jedynie ok. 3 proc. Ten kraj zajął zaś drugie miejsce w rankingu!

Uspokajające jest tylko to, że nie oznacza to, że tak duży skok zarejestrujemy już w styczniu. Inflacja ma być na poziomie 4,5 proc. dopiero w IV kwartale 2021 roku. Ceny mają rosnąć w następujący sposób:

  • 2,5 proc. w III kw. 2020 r.
  • 1,3 proc. w IV kw. 2020 r.
  • 1,0 proc. w I kw. 2021 r.
  • 2,1 proc. w II kw. 2021 r.
  • 3,6 proc. w III kw. 2021 r.
  • 4,5 proc. w IV kw. 2021 r.

Ukryty podatek

Inflacja zaczęła stanowić w Polsce problem już w 2019 r. Początkowo jednak rosła powoli, ale ostatecznie przebiła cel inflacyjny NBP.

Dla gospodarstw domowych inflacja ma tę cechę, że redukuje siłę nabywczą z trudem zarabianych pieniędzy. Za tą samą kwotę z czasem możemy kupić coraz mniej towarów i usług. Jednocześnie wraz z coraz wyższymi cenami do budżetu trafia więcej pieniędzy z podatków pośrednich, głównie z VAT i akcyzyzauważa Ireneusz Jabłoński, ekonomista i ekspert Centrum im. Adama Smitha. Dodaje on też, że jest to jasny konflikt interesów na linii obywatele-rząd.

Często zapomina się o realnej istocie inflacji. A jest to po prostu ukryty podatek. Bez podwyżek od pracodawców zarabiamy bowiem coraz mniej, ponieważ nasze pieniądze są coraz mniej warte, a innymi słowy: możemy za nie kupić coraz mniej produktów. To o tyle groźne, że inflacja w Polsce uderza głównie i największym stopniu w żywność i napoje.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion