Indyjskie banki powoli otwierają się na kryptowaluty

Wiadomości
bitbay zonda

Indyjskie banki ponoć powoli zaczynają zaakceptować i otwierać się na rynek kryptowalut. Do przełomu chyba jednak daleko…

Indyjskie banki a giełdy kryptowalut

Indyjskie banki ponoć powoli otwierają się na rynek kryptowalut. Dzieje się tak może temu, że Indie zostały dotknięte pandemią COVID-19, która doprowadziła do pogłębienia się kryzysu gospodarczego. Dla inwestorów kryptowaluty okazały się czymś, w co można uciec w czasach wysokiej inflacji.

Kolejnym czynnikiem jest to, że Sąd Najwyższy uznał, że zakazywanie bankom współpracy z podmiotami z rynku blockchaina nie jest legalne. W tle powróciła jednak pogłoska o rzekomych planach zakazu korzystania i posiadania kryptowalut. Wcześniej tego typu ustawa wprowadzała 10-letnie wiezienie dla osób, które kupowałyby Bitcoiny. Możliwe jednak, że tak surowe przepisy nie wejdą w ogóle w życie.

Zresztą Siddharth Sogani, założyciel Crebaco – firmy zajmującej się badaniami dot. blockchaina – zauważa, że politycy i urzędnicy w Indiach są uprzedzeni do kryptowalut, bowiem mało o nich wiedzą:

„Nasz rząd opublikował projekt ustawy o kryptowalutach, który został sporządzony przez ludzi z Narodowego Instytutu Polityki i Planowania Finansowego, ale [powstał] bez konsultacji z jakimkolwiek ekspertem branżowym lub merytorycznym.”

Nie ubrudzić sobie rąk

indyjskie bankiSogani dodaje też w rozmowie z Cointelegraph, że „banki zawsze będą przeciwne tej branży na całym świecie, ponieważ jeśli zaczną działać kryptowaluty, transakcje P2P wyeliminują potrzebę [usług] zewnętrznych bankierów”.

Jak dodaje:

„Banki w Indiach nie są pewne, jak traktować transakcje w sieci Bitcoina. Najwyraźniej nie chcą ubrudzić sobie rąk, gdy nie obowiązują [jasne] przepisy dotyczące kryptowalut. Ponadto Bank Rezerw Indii nie anulował ani nie wydał nowego okólnika, który nakazywałby bankom ponowne rozpoczęcie współpracy z firmami z rynku kryptowalut.”

Mimo powyższego w odpowiedzi na wniosek o prawo do informacji złożony przez założyciela lokalnej giełdy kryptowalut Unocoin, Bank Rezerw Indii wyraźnie stwierdził, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących banków otwierających konta firmom z branży kryptowalut i indywidualnym handlowcom. To wszystko jest o tyle ważne, że Indie stanowią jeden z największych rynków na świecie…

Tagi
banki bitcoin Indie

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.