za
indie podatek

Indie opodatkowały kryptowaluty

Konferencja Kryptoraport

Indie postanowiły wprowadzić w swoim budżecie na rok 2022 „podatek od kryptowalut”. Minister finansów Nirmala Sitharaman zaproponowała 30-procentową daninę od wszelkich dochodów związanych z cyfrowymi aktywami. Według urzędniczki nie są dozwolone żadne odliczenia ani zwolnienia podatkowe poza kosztami nabycia.

Indie nie zakażą kryptowalut, ale je opodatkują

Dzięki tej decyzji rozwiązano wiele niejasności związanych z kryptowalutami, zapewniając to, że rząd nie zakaże cyfrowych aktywów.

Indie od dłuższego czasu nie gwarantowały inwestorom jasności co do systemu opodatkowania kryptowalut. Teraz kupujący bitcoiny znają już konkretne ramy podatkowe, do których mogą się odnieść w kwestii swoich inwestycji w wirtualne aktywa.

Jak podają mediom w swoim budżecie, „proponowana sekcja 115BBH ma na celu zapewnienie, że w przypadku gdy całkowity dochód osoby ocenianej obejmuje wszelkie dochody z przeniesienia dowolnego wirtualnego aktywa cyfrowego, należny podatek dochodowy będzie sumą kwoty podatku dochodowego obliczonego od dochodu z przeniesienia dowolnego wirtualnego aktywa cyfrowego według stawki 30% i kwoty podatku dochodowego, którym podlegałaby obciążony osoba oceniana, gdyby całkowity dochód osoby ocenianej został pomniejszony o sumę dochodów z przeniesienia wirtualnego zasobu cyfrowego”.

– Przejrzystość podatkowa to mile widziany ruch. Ogólnie rzecz biorąc, z ogromną ulgą obserwujemy to, że nasz rząd przyjmuje progresywne stanowisko zmierzające do rozwoju w kierunku innowacji. Wprowadzając podatki, rząd w dużej mierze legitymizuje branżę. Większość ludzi, zwłaszcza korporacji, które siedziały na uboczu z powodu niepewności, będzie teraz mogła uczestniczyć w rynku kryptowalut. Ogólnie rzecz biorąc, jest to pozytywny ruch dla branży – powiedział Nischal Shetty, założyciel i dyrektor generalny WazirX.

indie podatek

CBDC

Nirmala Sitharaman mówiła również o wprowadzeniu na rynek cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), która ma stać się prawnym środkiem płatniczym w kraju.

Indie dołączają teraz do Chin, a nawet Rosji, jeśli chodzi o forsowanie CBDC. Dzięki nowszym technologiom Indie dążą do posiadania własnych walut cyfrowych, które ułatwiłyby transakcje międzynarodowe

Ogólny ruch w kierunku opodatkowania dochodów z cyfrowych walut przy tak wysokiej stawce podatkowej mógł przynieść ulgę wielu entuzjastom kryptowalut. Jest jednak też ciosem w traderów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności