za

II tura wyborów: iVoting “wybiera” prezydenta Polski

2020-07-02
Wiadomości

W minioną niedzielę odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Kilka dni przed nią blockchainowy startup iVoting przeprowadził swój własny sondaż dot. tego, na kogo zagłosują Polacy. O inicjatywie pisaliśmy szerzej w tym miejscu. Dziś projekt wystartował z drugą edycją sondażu, tym razem dot. II tury. Ta ostatnia będzie miała miejsce 12 lipca. Zmierzą się w niej obecny prezydent kraju Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i polityk Koalicji Obywatelskiej.

II tura wyborów prezydenckich

Jak wiecie, I tura wyborów prezydenckich miała miejsce w minioną niedzielę. Nie udało się jednak wybrać prezydenta, bowiem żaden z kandydatów nie zdobył większego poparcia niż 50 proc. Na prezydenta Andrzeja Dudę zagłosowało 43,50 proc. wyborców, zaś jego główny rywal, Rafał Trzaskowski, uzyskał 30,46 proc. głosów. To oni zmierzą się w II turze.

Podium domknął niezależny Szymon Hołownia z wynikiem 13,87 proc. głosów. Czwarte miejsce zajął poseł Konfederacji Krzysztof Bosak z 6,78 proc. poparcia. Lider Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz’15) Władysław Kosiniak-Kamysz zdobył 2,36 proc. głosów, a polityk Lewicy Robert Biedroń tylko 2,22 proc.

Na dalszych miejscach znaleźli się: Stanisław Żółtek (0,23 proc.), Marek Jakubiak (0,17 proc.), Paweł Tanajno (0,14 proc.), Waldemar Witkowski (0,14 proc.) i Mirosław Piotrowski (0,11 proc.).

iVoting

Nowy sondaż iVoting dostępny jest od dzisiaj tutaj. By zagłosować na „swojego” kandydata wystarczy podać numer telefonu (jest to konieczne, bowiem na niego przyjedzie kod autoryzujący głos), następnie adres e-mail, a na końcu postawić krzyżyk przy nazwisku danego polityka. Tym razem do wyboru mamy z wiadomych względów tylko Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego.

https://www.facebook.com/1651134325020296/posts/2064799936987064/?d=n

Test generalny już za iVoting

Warto przypomnieć, że iVoting niedawno pochwaliło się też na swoim fanpage’u na Facebooku, że jego narzędzie do głosowania zostało użyte w czasie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej.

Projekt dość szybko się rozwija. Początkiem roku otrzymał dotację od NCBiR w wysokości 6,2 mln zł. W ramach programu badań zespół startupu miał zaprojektować system do głosowania przez Internet, który będzie oparty na łańcuchu bloków. Całość projektu jest wyceniona na 8,2 mln zł.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności