Komunikat prasowy

IGBiNT komentuje reportaż „Superwizjera” o kryptowalutach

Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT) opublikowała właśnie swój komunikat dot. reportażu „Superwizjera”, jaki wyemitowała ponad tydzień temu stacja […]

Data publikacji: 7 lipca 2020

bitbay

Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT) opublikowała właśnie swój komunikat dot. reportażu „Superwizjera”, jaki wyemitowała ponad tydzień temu stacja TVN24. Tematem programu był wtedy BitBay i kryptowaluty.

IGBiNT: interesują nas tylko kwestie edukacyjne

IGBiNT podkreśla, że interesują ją tylko kwestie edukacyjne.

„Jako Zarząd Izby nie chcemy wchodzić w spory prawne oraz kontrowersje związane z wyemitowanym programem. Stoimy na stanowisku, iż TVN i Bitbay wyjaśnią to sami.

Do materiału TVN odnosimy się wyłącznie edukacyjnie – chcemy ułatwić przyszłe interpretacje rynku. Chcemy też pokazać, że nawet dla ekspertów z pokrewnych rynków technologia blockchain jest trudna i złożona – podobnie, jak działanie walut cyfrowych na niej opartych”

– napisano na początku komunikatu.

„W nagraniu odnieśliśmy się do fragmentów które, naszym zdaniem, są krzywdzące dla całej branży oraz stawiają wszystkich użytkowników walut cyfrowych w bardzo złym świetle”

– dodano dalej.

Mity, które trzeba obalić

Zarząd izby podkreśla też, że „skala wykorzystania walut cyfrowych do przestępstw” nie jest wcale tak powszechna, jak sugerują twórcy wspomnianego reportażu.

„(…) jest to ułamek procenta całego rynku walut cyfrowych, a w porównaniu z przestępstwami dokonywanymi przy udziale zwykłego rynku finansowego są to wartości całkowicie marginalne. Wynika to między innymi z łatwości z jaką transakcje wykonywane w otwartych blockchainach mogą być śledzone i analizowane”\

– twierdzą eksperci izby.

„Przytaczany w nagraniu raport można pobrać ze strony https://blog.chainalysis.com/reports/cryptocurrency-crime-2020-report

– powołują się na źródła.

Dalej przytaczają wykres „pokazujący udział obrotu związanego z przestępstwami w stosunku do całego obrotu rynku walut cyfrowych – widać że jest to zwykle poniżej 1% rynku, a udział ransomware i finansowania terroryzmu jest nie do odczytania”:

igbint superwizjer

Izba odsyła też do wywiadu, jakiego udzieliła w sprawie materiału:

Przypomnijmy, że niezbyt, jak widać, rzetelny materiał „Superwizjera” komentowało już też Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, o czym pisaliśmy szerzej tutaj. Sprawę od razu komentował też Sylwester Suszek z BitBay. Z jego opinią możecie zapoznać się na naszym portalu w tym miejscu.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion