za

IGBiNT komentuje reportaż “Superwizjera” o kryptowalutach

Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT) opublikowała właśnie swój komunikat dot. reportażu “Superwizjera”, jaki wyemitowała ponad tydzień temu stacja TVN24. Tematem programu był wtedy BitBay i kryptowaluty.

IGBiNT: interesują nas tylko kwestie edukacyjne

IGBiNT podkreśla, że interesują ją tylko kwestie edukacyjne.

“Jako Zarząd Izby nie chcemy wchodzić w spory prawne oraz kontrowersje związane z wyemitowanym programem. Stoimy na stanowisku, iż TVN i Bitbay wyjaśnią to sami.

Do materiału TVN odnosimy się wyłącznie edukacyjnie – chcemy ułatwić przyszłe interpretacje rynku. Chcemy też pokazać, że nawet dla ekspertów z pokrewnych rynków technologia blockchain jest trudna i złożona – podobnie, jak działanie walut cyfrowych na niej opartych”

– napisano na początku komunikatu.

“W nagraniu odnieśliśmy się do fragmentów które, naszym zdaniem, są krzywdzące dla całej branży oraz stawiają wszystkich użytkowników walut cyfrowych w bardzo złym świetle”

– dodano dalej.

Mity, które trzeba obalić

Zarząd izby podkreśla też, że “skala wykorzystania walut cyfrowych do przestępstw” nie jest wcale tak powszechna, jak sugerują twórcy wspomnianego reportażu.

“(…) jest to ułamek procenta całego rynku walut cyfrowych, a w porównaniu z przestępstwami dokonywanymi przy udziale zwykłego rynku finansowego są to wartości całkowicie marginalne. Wynika to między innymi z łatwości z jaką transakcje wykonywane w otwartych blockchainach mogą być śledzone i analizowane”\

– twierdzą eksperci izby.

“Przytaczany w nagraniu raport można pobrać ze strony https://blog.chainalysis.com/reports/cryptocurrency-crime-2020-report

– powołują się na źródła.

Dalej przytaczają wykres “pokazujący udział obrotu związanego z przestępstwami w stosunku do całego obrotu rynku walut cyfrowych – widać że jest to zwykle poniżej 1% rynku, a udział ransomware i finansowania terroryzmu jest nie do odczytania”:

igbint superwizjer

Izba odsyła też do wywiadu, jakiego udzieliła w sprawie materiału:

Przypomnijmy, że niezbyt, jak widać, rzetelny materiał “Superwizjera” komentowało już też Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, o czym pisaliśmy szerzej tutaj. Sprawę od razu komentował też Sylwester Suszek z BitBay. Z jego opinią możecie zapoznać się na naszym portalu w tym miejscu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 905,31 USD3,92%
Ethereum logo
EthereumETH
3187,65 USD3,42%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,18%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
579,77 USD0,77%
Solana logo
SolanaSOL
180,81 USD6,46%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,16%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3201,41 USD3,89%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD2,89%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,53 USD2,91%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD2,99%