Idea Bank ma dalsze problemy. KNF odrzucił plan naprawczy banku

2020-07-20 Wiadomości

Idea Bank Leszka Czarneckiego ma dalsze problemy. Firma poinformowała właśnie o tym, że jej plan naprawczy został odrzucony przez Komisję […]

Idea Bank Leszka Czarneckiego ma dalsze problemy. Firma poinformowała właśnie o tym, że jej plan naprawczy został odrzucony przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Idea Bank z problemami

Idea Bank w swoim komunikacie poinformował, że KNF twierdzi, obecnie współczynniki kapitałowe emitenta (czyli Idea Banku) kształtują się poniżej minimalnych poziomów regulacyjnych. Z kolei zaprezentowane przez niego w planie naprawy założenia i sposoby podniesienia poziomu współczynników kapitałowych nie zostały w wystarczający sposób uprawdopodobnione.

To jednak nie koniec. KNF przedstawiło bankowi także nowe wytyczne dotyczące kolejnego planu naprawczego. Ten ma uprawdopodobnić powodzenie działań istotnych dla zwiększenia bazy kapitałowej, zapewniających szybkie odbudowanie współczynników kapitałowych.

KNF twierdzi nawet, że nowy plan naprawy działania banku ma uwzględniać wpływ pandemii.

„W związku z decyzją KNF priorytetem emitenta jest przekazanie w najkrótszym możliwym terminie, nie dłuższym niż 3 miesiące, nowego planu naprawy”

– podał Idea Bank w swoim komunikacie.

Cios za ciosem

Idea Bank ma ostatnio złą passę. Przed paroma dniami UOKiK nałożył na podmiot ponad 17 mln zł kary. Co jest dość zrozumiałe, sam bank poinformował już w komunikacie, że będzie się od sprawy odwoływać.

Przypomnijmy, że urząd miał zastrzeżenia do oferowanych przez Idea Bank ubezpieczeń na życie. Chodziło o nierzetelne informowanie o ryzyku „wynikającym z inwestowania środków pieniężnych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w niestandaryzowane fundusze inwestycyjne zamknięte, związanym z możliwością utraty całości lub części wpłacanych środków, opóźnieniami w realizacji wykupu, a także nieuzyskaniem zysku”.

„Zarząd nie podziela argumentacji Prezesa UOKIK, w związku z czym zamierza skorzystać z prawa odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów”

– czytamy zaś w komunikacie banku.

Leszek Czarnecki jest też jednym z głównych bohaterów tzw. „afery KNF”. Wszystko zaczęło się od publikacji „Gazety Wyborczej”, która 13 listopada 2018 r. opublikowała tekst, z którego wynikało, że szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski rozmawiał z właścicielem Getin Noble Banku i Idea Banku Leszkiem Czarneckim.

Ponoć Chrzanowski sugerował, że KNF pozytywnie podejdzie do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego, ale warunkiem są pewne „ustępstwa”. Miano zatrudnić prawnika wskazanego przez szefa KNF. Podobno w grę weszła też propozycja korupcyjna.

Tagi
banki w Polsce Idea Bank KNF

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.