za
digital-dolar

IBM pracuje nad własnym łańcuchem bloków dla klasycznych walut?

2015-03-13
Ciekawostki
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

Jak donosi serwis informacyjny Reuters, powołując się na nieujawnionego, związanego ze sprawą informatora, firma IBM rozważa obecnie wykorzystanie technologii stanowiącej rdzeń funkcjonowania bitcoina – technologię łańcucha bloków – w celu stworzenia cyfrowego systemu płatności dla największych walut fiat, takich jak dolar czy euro.

 

Cel jaki stawia sobie firma to stworzenie rozwiązania, które umożliwi klientom dokonywanie natychmiastowych transferów walutowych bez uczestnictwa pośredników w postaci banków czy też innego rodzaju instytucji, redukując w ten sposób także pokaźną ilość związanych z tym kosztów.

 

To właśnie rozproszona księga bitcoina (z ang. blockchain) jest przez wielu ekspertów uważana za najbardziej nowatorskie rozwiązanie technologii Bitcoin, umożliwiając jej użytkownikom na dokonywanie natychmiastowych, anonimowych i niezależnych od odgórnych regulacji płatności.

 

Zamiast przechowywać określoną wartość na oddzielnych, wyznaczonych w tym celu serwerach kontrolowanych przez poszczególne osoby, firmy czy banki, rozproszona księga dostępna jest w takim samym stopniu dla wszystkich uczestników sieci bitcoin.

 

Projekt zaproponowany przez firmę International Business Machines Corp (IBM) przewiduje istnienie systemu, który działałby w podobny sposób.

 

Kiedy ktoś pragnie dokonać transakcji wewnątrz takiego systemu, zamiast starać się nabyć bitcoiny, dokonuje go na przykład w dolarach. To coś zbliżonego do bitcoina, jednak bez bitcoina.” – donosi anonimowe źródło agencji Reuters.

 

IBM prowadzi już ponoć w tej sprawie nieformalne dyskusje z poszczególnymi bankami centralnymi, w tym z amerykańskim Bankiem Rezerw. Jeśli te zakończą się sukcesem, koncern zobowiązał się podjęcia zadania stworzenia bezpiecznej i skalowalnej infrastruktury dla projektu.

 

Ten, jak mówi anonimowe źródło, jest jednak jeszcze we wczesnym stadium i podlega ciągłemu rozwojowi. Niewiadomo także w jaki sposób odniesie się on do typowych dla sektora finansowego problemów związanych z praniem brudnych pieniędzy, finansowaniem działań związanych z terroryzmem czy też innego rodzaju nielegalnej działalności.

 

W przeciwieństwie do bitcoina, projekt IBM nie przewiduje również istnienia w pełni zdecentralizowanej sieci bez centralnego zarządcy – tę rolę miałyby pełnić banki centralne.

 

To nie jedyne zastosowanie jakie IBM upatruje w technologii łańcucha bloków. Informatyczny koncern ma także poważne zamiary, aby wykorzystać ją w celu rozwoju konceptu tzw. Internetu Wszechrzeczy (z ang. Internet of Things) – zakładającego istnienie świata, w którym wszystkie urządzenia, budynki, pojazdy itp., byłyby połączone w jedną, zdecentralizowaną sieć, zapewniającą im szybki i niczym niezakłócony przepływ informacji.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności