za
honduras btc

Honduras jednak nie uzna BTC za środek płatniczy

2022-03-24
Bitcoin

Honduras nie przyjmie jednak w najbliższym czasie bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Bank centralny kraju przygotowuje się za to do wydania CBDC.

Honduras pozostaje neutralny wobec kryptowalut

Bank Centralny Hondurasu (CBH) zapewnił, że kraj nie ma na razie zamiaru podążać śladami Salwadoru i nie uzna BTC za środek płatniczy.

Zgodnie z oświadczeniem banku, Honduras utrzymuje więc neutralną pozycję w stosunku do bitcoina i ogólnie kryptowalut. Na razie nie ma zamiaru tego zmieniać. Bitcoin nadal nie jest akceptowany jako prawny środek płatniczy w wielu krajach i nie jest nawet odpowiednio regulowany. W oczach urzędników CBH przekreśla to ostatnie pogłoski o tym, że kraj miałby uznać kryptowalutę za środek płatniczy.

Ponadto CBH wyjaśniło, że ze względu na kontekst gospodarczy i geopolityczny, który jest odczuwalny na całym świecie, nadal bada, czy dobrym pomysłem jest wydawanie CBDC, tak jak robi to wiele krajów.

honduras btc

Salwador i jego perypetie związane z bitcoinem

Choć prezydent Salwadoru Nayib Bukele wydawał się pewny siebie, kiedy uznał bitcoina jako prawny środek płatniczy w swoim kraju, prawda jest taka, że jest to o wiele bardziej skomplikowany proces, niż wydaje się ogółowi społeczności.

Rząd Salwadoru może być obecnie krytykowany, że przepłacił za bitcoiny, które kupował pod koniec 2021 r. Do tego władze musiały opóźnić emisję swoich obligacji, które mają być oparte na BTC. Powodem jest sytuacja geopolityczna i ogólny spadek cen kryptowalut na giełdach. Nowy termin wprowadzenia obligacji na rynek ma ponoć przypaść w okresie między majem a czerwcem.

Z drugiej strony, kraj zarobił na inwestycji w BTC i dzięki temu zbudował szpital weterynaryjny oraz startuje z projektem Bitcoin City.

Innymi słowy, Salwador służył jak na razie jako swoisty „królik doświadczalny” dla innych krajów na całym świecie, dzięki czemu mogą one zobaczyć, jak zachowuje się gospodarka danego kraju po podjęciu tak drastycznej decyzji, jak zaakceptowanie bitcoina jako de facto legalnej waluty.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności