Pozostałe

Holandia przygotowuje się na „twardy reset”?

O tzw. „twardym resecie”, wielkim kryzysie, który przedefiniuje znany nam świat gospodarki, mówi się od blisko dekady. Krach jak na […]

Data publikacji: 17 października 2019

bitbay

O tzw. „twardym resecie”, wielkim kryzysie, który przedefiniuje znany nam świat gospodarki, mówi się od blisko dekady. Krach jak na razie nie nadszedł, ale coś chyba wisi w powietrzu. Holandia właśnie zachęca swoich obywateli do skupu złota. Jej bank centralny opublikował informację prasową,  w której pojawia się zdanie, że w razie upadku współczesnego systemu finansowego na rynkach będzie liczył się tylko żółty kruszec.

 „Jeśli system załamie się, to zapasy złota mogą posłużyć jako baza do jego odbudowy”

– czytamy na na stronie internetowej De Nederlandsche Bank (DNB), czyli banku centralnego Holandii.

Holandia świadoma zagrożenia

Ten ruch – niejako namawiający obywateli do zabezpieczania się przed skutkami krachu – należy uznać zarazem za wyraz odpowiedzialności władz, ale też dość dziwny komunikat. W końcu sugeruje się w nim niemal wprost wyższość złota nad walutami fiat.

Słowa płynące z banku centralnego są też na tyle szokujące, że dotąd „globalny reset” pojawiał się w publikacjach, które wielu lubiło wrzucać do zakładki „teorie spiskowe”. Gdy jednak komunikuje nam to bank centralny dużej gospodarki, należy mieć się na baczności!

„Akcje, obligacje i inne papiery wartościowe nie są pozbawione ryzyka, a ich ceny mogą pójść w dół. Ale złoto zachowuje swoją wartość nawet w czasach kryzysu. To dlatego banki centralne, włączając w to DNB, tradycyjnie trzymają znaczące ilości złota”

– czytamy dalej.

Kraje skupują złoto

bitcoin btc HolandiaJuż w sierpniu 2017 roku Bundesbank zakończył słynną, wielką operację przenoszenia niemieckiego złota do swojego skarbca z Paryża i Nowego Jorku. Dziś już połowa niemieckich rezerw kruszcu znajduje się pod krajową opieką.

Niemcy nie były pierwsze. W listopadzie 2014 roku to właśnie Holandia sprowadziła do siebie z USA 122,5 ton złota. Rok później to samo ogłosił bank centralny Austrii, który zamierza sprowadzić 90 ton kruszcu. Kolejni w kolejce stanęli Węgrzy. W lipcu podobny zamysł ogłosił nasz NBP.

„Złoto jest idealną świnką-skarbonką. Jest kotwicą zaufania do systemu finansowego (…) Złoto wzmacnia zaufanie do stabilności bilansu banku centralnego i tworzy poczucie bezpieczeństwa”

– podkreślają teraz Holendrzy.

Dziś De Nederlandsche Bank posiada aż 612,5 ton złota. Tym samym znajduje się na 10. miejscu na świecie w tej kategorii (odejmując środki Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion